Makbet

Okładka książki Makbet William Shakespeare
Okładka książki Makbet
William Shakespeare Wydawnictwo: Zielona Sowa Ekranizacje: Makbet (2015) Seria: Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa] utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa]
The Tragedy of Macbeth
Zielona Sowa
2004-01-01
2004-01-01
Maciej Słomczyński
Ekranizacje:
Makbet (2015)
Makbet zabójstwo kara klasyka arcydzieła literatury światowej

Ta książka to chyba opus magnum Shakespeare'a-wizjonera który wyprzedził swoją epokę.

"Makbet" to jedna z najbardziej znanych tragedii Williama Shakespeare’a, która opowiada o ambicji, żądzy władzy oraz upadku człowieka z powodu jego własnych decyzji i wyborów. Główny bohater, Makbet, początkowo jest szlachetnym wojownikiem, jednak pod wpływem przepowiedni wiedźm oraz manipulacji swojej żony Lady Makbet, staje się coraz bardziej okrutny i bezwzględny w dążeniu do tronu Szkocji. Dramat ten ukazuje koszmarne skutki uzależnienia od władzy i zbrodni oraz nieuchronność kary za popełnione grzechy. "Makbet" to nie tylko historia jednostki, ale także przestroga przed zgubnymi skutkami chciwości i pożądania władzy, która prowadzi do tragedii zarówno jednostki, jak i społeczeństwa. Shakespeare w tej tragedii wirtuozersko operuje językiem i psychologią postaci, tworząc niezapomniany obraz ludzkiej natury i moralnej degradacji.

Jestem zaskoczona tym, jak dobrą rozrywką było dla mnie czytanie Makbeta. To moje pierwsze zetknięcie z Shakespear'em i już w pełni rozumiem zachwyt autorem i doceniam jego kunszt pisarski. "Makbet" to świetna kreacja świata przedstawionego i ponadczasowa historia, na kórą napewno kiedyś wybiorę się do teatru. Dzieło Shakespear'a to źródło wielu świetnych motywów. W tym jeden z moich ukochanych - femme fetale. Treść książki sama w sobie jest ekscytująca i ciekawa. Każdy powinien ją przeczytać, szczególnie, że jest wyjątkowo krótka :).

Ponadczasowa tragedia W. Szekspira.

Ambicje i żądza władzy doprowadzają głównego bohatera do sytuacji bez wyjścia, gdzie zbrodnie muszą być ukarane.

Genialna książka. Mroczna, tajemnicza, niedopowiedziana. Ludzkie emocje i pragnienia aktualne zarówno kilkaset lat temu jak i obecnie.

Na bazie Makbeta powstał świetny film Akiro Kurosawy "Tron we Krwi" który dość wiernie odzwierciedla wydarzenia książkowe- oczywiście z zachowaniem odmiennego, historycznego kontekstu.

Ponadczasowa tragedia W. Szekspira.

lubie te wszystkie motywy, ale forma zdecydowanie nie dla mnie

lubie te wszystkie motywy, ale forma zdecydowanie nie dla mnie

Nie ma to jak zanęcić, coś komu obiecać, rozbudzić nadzieję. Potem idzie już z górki.

Tylko czy o taki efekt chodziło:
„Królewska godność wisi mu na barkach
jak płaszcz olbrzyma na nikczemnym karle”

Odwrotu już nie ma, a kłód pod nogami coraz więcej:
„Czas niby strumień
Płynie drwiąc sobie z ludzkich żądz i sumień”

I finał tragiczny. Zgodnie z wróżbą.

Kolejna tragedia Szekspira za mą, tym razem przypomniana po latach. Oprócz wiedźm i ich przepowiedni pamiętałam jeszcze myjącą ręce Lady M i „maszerujący” las. Warto więc było wrócić, by odświeżyć sobie resztę.

Przeczytane w 1992 i 2023

Tylko czy o taki efekt chodziło:
„Królewska godność wisi mu na barkach
jak płaszcz olbrzyma na nikczemnym karle”

Odwrotu już nie ma, a kłód pod nogami coraz więcej:
„Czas niby strumień
Płynie drwiąc sobie z ludzkich żądz i sumień”

I finał tragiczny. Zgodnie z wróżbą.

Kolejna tragedia...

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona angielską wersją językową. Historia jest inna od tej, którą pamiętałam z liceum :)
Byłam zdziwiona, gdy wiedźmy zaczęły śpiewać, bo zorientowałam się, że jest to tekst piosenki z Harry'ego Pottera "Double Trouble".

8/10

Nie mam nic więcej do dodania - krótka tragedia skupiająca się na wewnętrznych pragnieniach bohatera i ich konsekwencjach....

Klasyka, do której warto wracać. Choć dramaty wolę oglądać na scenie.

Klasyka, do której warto wracać. Choć dramaty wolę oglądać na scenie.

Nie jestem pewien w jakim tłumaczeniu czytałem, w czasach jednak szkolnych.

Nie jestem pewien w jakim tłumaczeniu czytałem, w czasach jednak szkolnych.

• Lektury
  • Lektury szkolne