Kod druidów i sekrety celtów

Okładka książki Kod druidów i sekrety celtów Leszek Matela
Okładka książki Kod druidów i sekrety celtów
Leszek Matela Wydawnictwo: Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
2006-01-01
2006-01-01
83-7377-251-0
celtowie astropsychologia religia kultura radiestezja

Okładka książki Mitologia indyjska Andrzej Jakimowicz, Marta Jakimowicz-Shah
Mitologia indy... Andrzej Jakimowicz,...
Okładka książki Co cię czeka po śmierci? Naukowe dowody na istnienie życia po życiu Jeffrey Long, Paul Perry
Co cię czeka p... Jeffrey Long, Paul ...
Okładka książki Mandala życia. Astrologia - mity i rzeczywistość. 1 Rafał T. Prinke, Leszek Weres
Mandala życia.... Rafał T. Prinke, Le...
Okładka książki Mandala życia. Astrologia - mity i rzeczywistość. 2 Rafał T. Prinke, Leszek Weres
Mandala życia.... Rafał T. Prinke, Le...

Nie jest to lektura zupełnie bezwartościowa, jakiś zbitek ciekawych informacji udało mi się wyszukać. Każdy spragniony wiedzy o Celtach i druidach czytelnik z pewnością znajdzie tu coś dla siebie. Mnie „ogrom” nowości zawartych w książce pana Mateli nie powalił. Podtopiły natomiast strumienie lanej całymi wiadrami wody.

Mimo, że książka zawiera wiele ciekawych informacji, dałam jej tylko 6 gwiazdek. Dlaczego?

Za dużo było tu "zdania" autora. W niepodważalne fakty powciskał swoje teorie w ten sposób, że czytelnik poznający dopiero kulturę Celtów może się trochę pogubić. Miejscami irytowała mnie ezoteryczna otoczka, ale czytając między wierszami, wiele się dowiedziałam.

W gruncie rzeczy, po uprzednim wyczuleniu się na wymienione wyżej błędy, pan Matela przedstawił wierzenia i zwyczaje celtyckie w przystępny sposób. Opisał święta, symbole, motywy, miejsca kultu i sposób życia w ciekawy sposób. Uważam, że gdyby nie otoczka subiektywnych opinii autora, "Kod druidów i sekrety celtów" byłoby dziełem rewelacyjnym. Teraz jednak pozostało tylko "dobre". ;)

W gruncie rzeczy,...

"Druidzi - magia i potęga

Któż z nas nie kojarzy towarzyszącego Asteriksowi i Obeliksowi Panoramiksa? Kultura i mitologia celtycka do dzisiaj inspirują pisarzy, scenarzystów, muzyków. Bogata tradycja Celtów wciąż jest widoczna w zwyczajach takich państw jak Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, a nawet Polska. Pomimo tego wiele osób słyszało tylko o postaciach druidów i Galów, którzy nieraz stanowią całe ich mniemanie o tej bogatej cywilizacji. I to dzięki serii komiksów, bajek. A przecież Celtowie zasłynęli licznymi osiągnięciami, podbojami, obyczajami. Nawet tak znane na całym świecie święto - Halloween - wywodzi się z celtyckiej uroczystości Samhain. Ich mitologia inspirowała m. in. J. R. R. Tolkiena i Andrzeja Sapkowskiego, w twórczości tych i wielu innych pisarzy można odnaleźć sporo nawiązań do celtyckich wierzeń. Sięgając po "Kod druidów i sekrety Celtów" chciałam bliżej zapoznać się z tą niezwykłą społecznością, jej codziennością i bóstwami. Miałam nadzieję na przyjemną w odbiorze, lekką, treściwą, magicznie porywającą podróż do ich rzeczywistości. Co zastałam? Czy publikacja Leszka Mateli spełniła moje oczekiwania?

"Kod druidów i sekrety Celtów" stanowi małe kompendium wiedzy o Celtach, zasięgu ich przebywania, dokonaniach, życiu codziennym, kulturze, kulcie przyrody, mitologii, obrządkach, symbolach, druidach i ich znaczeniu w społeczeństwie, wpływie na inne cywilizacje oraz tradycje państw współczesnych. Leszek Matela wspomina też o utworach literackich zainspirowanych celtyckim folklorem, znanych artystach wykonujących celtycką muzykę. Opisuje też odwiedzane przez nich niegdyś miejsca mocy i ich wpływ na zamieszkałą w pobliżu ludność. Z pewnością większość z nas kojarzy górę Ślęża. Niewielu jednak wie, że była ona miejscem kultu Słońca. Celtowie przebywali m.in. na terenie dzisiejszego województwa dolnośląskiego, opolskiego i małopolskiego, gdzie do teraz można natknąć się na pozostałości ich obecności. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak bogate dziedzictwo po sobie pozostawili, kiedy i w jaki sposób obchodzili święta bądź po prostu szukasz ciekawego przewodnika po celtyckiej cywilizacji, przystępnego również dla osoby, która dopiero zaczyna ją poznawać - sięgnij po publikację Leszka Mateli.

Książkę podzielono na rozdziały. W każdym z nich mamy do czynienia z innym zagadnieniem dotyczącym Celtów. Dużą uwagę poświęcono magii, religii, ale znajdziemy tu również opis ich ubioru, domostw, codziennych zajęć, tradycjach kulinarnych, rzemiośle. Poznamy celtyckie bóstwa, symbole ich kultury. Jednym z ciekawszych elementów jest też celtycki kult drzew i zwierząt oraz przewodnik po miejscach, które oni zamieszkiwali. Całość dopełnia kilka informacji o celtyckich językach i kolorowe zdjęcia.

"Kod druidów i sekrety Celtów" to przystępna, napisana lekkim językiem, zwięzła i interesująca pozycja podejmująca tematykę Celtów. Pomimo niewielkiej objętości obfituje w ciekawostki, nawiązuje do Polski, jest aktualna i odnosi się do występujących obecnie tradycji z różnych stron świata. Pokazuje, jak bardzo nie doceniamy ich cywilizacji. Udowadnia, że ta kultura wciąż może pasjonować,
inspirować i w jakimś stopniu być obecna w naszym życiu codziennym. Nie nudzi, jest krótka, konkretna, rzetelna. Może być dobrą książką dla czytelników w różnym wieku, również tych rozpoczynających swoją przygodę z Celtami.

Książkę Leszka Mateli czytało mi się bardzo szybko, będę ją miło wspominać i z pewnością wrócę do niektórych rozdziałów. Szkoda, że na rynku jest stosunkowo niewiele pozycji obejmujących tematykę Celtów, którzy stworzyli naprawdę wspaniałą, godną uwagi cywilizację.
(...)"

CAŁA RECENZJA NA:

"Druidzi - magia i potęga

• Celtowie
  • 365
  • Legendy, podania, mity🧝🏼‍♀️🧜🏻‍♂️
  • Przeczytane w 2020r.
  • Historia itp.

Dodaj cytat z książki Kod druidów i sekrety celtów