Co cię czeka po śmierci? Naukowe dowody na istnienie życia po życiu

Okładka książki Co cię czeka po śmierci? Naukowe dowody na istnienie życia po życiu Jeffrey Long, Paul Perry
Jeffrey LongPaul Perry Wydawnictwo: Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
2011-02-01
2011-02-01
życie po życiu śmierć

Okładka książki Dowód na życie po życiu. 7 powodów, aby wierzyć w istnienie życia po życiu Raymond A. Moody, Paul Perry
Dowód na życie... Raymond A. Moody, P...
Okładka książki Życie po śmierci Jeffrey Long, Paul Perry
Życie po śmierci Jeffrey Long, Paul ...
Okładka książki Przeżyłem śmierć Dannion Brinkley, Paul Perry
Przeżyłem śmierć Dannion Brinkley, P...
Okładka książki Ocalony przez jasność Dannion Brinkley, Paul Perry
Ocalony przez ... Dannion Brinkley, P...

Pozycja poruszająca fenomen NDE. Autor zafascynował się przypadkowo tą tematyką i rozpoczął własne badania z racji braku innych nad tym zjawiskiem. W teorii z punktu nauki w ogóle nie powinny istnieć choć ostatnimi czasy trochę się w tej dziedzinie ruszyło. Ciekawa historia ateisty z pokolenia (ojciec nawet nominowany do nagrody Nobla),który zamienia się w człowieka wierzącego. Jednak ogranicza się tylko do stwierdzenia faktu, że życie nie kończy się na śmierci lecz zaczyna. Moim zdaniem fajna i ciekawa pozycja jeśli człowiek naprawdę szuka prawdy o sobie i wszechświecie czy jak kto woli o stworzeniu...

Liczyłem na naukowy dyskurs, dostałem pseudonaukowe brednie w fatalnym infantylnym przekładzie. Wstyd trzymać na półce.

Czytając tę książkę ma się wrażenie, że napisana jest w jednym wielkim skrócie NDERF, NDE. Zbyt wiele razy autor używa skrótów (doświadczenia bliskie śmierci) praktycznie napotykamy na nie w co drugim zdaniu, przez to naprawdę ciężko się czyta, chociaż tematycznie nie jest taka zła gdyż podaje wiele przykładów i naukowych dowodów na życie po śmierci. Reasumują warto przeczytać.

Jako iż od zagubionych dusz do śmierci nie daleko, od razu po skończeniu poprzedniej książki sięgnęłam po kolejną o nadnaturalnym temacie. "Co cię czeka po śmieci" to idealne kompendium wiedzy dla tych którzy mają mieszane uczucia czy aby na pewno takowe życie istnieje.

Białe światło? Tunel? Ok, ok...to znamy, ale co dalej? Czy istnieje jeszcze coś dalej? A no moi drodzy czytelnicy - istnieje. Dwójka znanych wszystkim autorów: Dr Jeferey Long - onkolog i założyciel Fundacji Badań nad Doświadczeniem Bliskim Śmierci oraz Paul Perry - producent filmowy, połączyli siły i w 9 przykładach dają nam dowody na to, że istnieje coś takiego jak "życie pozagrobowe".

Musze przyznać, że książka nieźle mnie zaskoczyła i jeszcze bardziej utwierdziła mnie, że śmierć to jeszcze nie koniec. Dzięki niesamowitym przykładom krok po kroku przedstawiona zostaje wizja świata pozaziemskiego w której główną rolę odgrywa śmierć. Nie muszę dodawać, że czytając miałam niekiedy gęsią skórkę. Niestety, nie wszystko jest tak piękne jakby się chciało. I jeden i drugi autor raz za razem "przekrzykują" się w temacie: "Będziecie żyć jak umrzecie, bo mam na to taki i taki dowód." i niestety - w kółko jest ciągle powtarzane jedno i to samo, przez co książka może nużyć a niekiedy nawet irytować. Zbyt dużo statystyk, zbyt dużo nie potrzebnych informacji - niektóre elementy mogli sobie jednak darować. Ale da się to przeżyć.

"Co cię czeka po śmierci" to napisana prostym i klarownym językiem lektura, która posiada w sobie nutkę "paranormalnej aury". Osoby które są nad wyraz wierzące będą miały mieszane uczucia co do tej książki - wszak mamy już określoną wizję śmierci. Mniej "nawiedzone" podejdą do tej lekturki tak jak ja - z dystansem ale także z fascynacją i ciekawością. Nie da się zaprzeczyć, że autorzy mają niezbite dowody na to, że śmierć to dopiero początek.

Ocena: 4-/6
larysa-recenzuje.blogspot.com

"Kiedy ci ludzie dzielą się z nami swoimi wspomnieniami i doświadczeniami, zaczynam wierzyć, że część tajemnicy życia pozagrobowego w jakiś tajemniczy, niewyjaśniony sposób staje się udziałem nas wszystkich."

Do tej pory wszystkie moje lektury dotyczące hipotezy życia po śmierci były relacjami osób, które bezpośrednio spotkały się z takim zjawiskiem bądź była to literatura stricte beletrystyczna. Wiedziałam więc, że naukowe dowody życia po śmierci przedstawione przez naukowca, mogą być swoistą trampoliną do uwierzenia, iż życie pozagrobowe istnieje. Krótko mówiąc, byłam niesamowicie ciekawa, co w tym temacie ma do powiedzenia człowiek oficjalnej nauki.

Dr Jeffrey Long jest radiacyjnym onkologiem. Autor uważany jest za światowego eksperta, a jego prace naukowe publikowane są w "Newsweeku" czy "The Wall Street Journal". Long w 1998 r. założył Fundację Badań nad Doświadczeniem Bliskim Śmierci, dzięki której zbiera dane dotyczące tego zjawiska. Współautor książki, Paul Perry to znany na całym świecie producent filmowy, który tworzy innowacyjne filmy, dotyczące kontrowersyjnych tematów. Paul Perry w swoim dorobku może pochwalić się współpracą z dr Raymondem Moodym, którego pewnie większość z was zna z książki "Życie po życiu". Obaj panowie postanowili naukowo dowieść, że życie pozagrobowe niezaprzeczalnie istnieje.

Jeffrey Long stworzył w internecie stronę, na której zamieścił ankietę dotyczącą doświadczeń bliskich śmierci. Kwestionariusz ten wypełniały tysiące ludzi na całym świecie, ludzie o różnych wyznaniach, wychowujący się w różnych kulturach, ludzie z wielu warstw społecznych. Przez ponad dziesięć lat badań, udało się zebrać pokaźne dane, które naukowo potwierdzają, że śmierć fizyczna nie jest końcem naszego życia. Autorzy w swojej rozprawie przedstawiają dziewięć dowodów na życie pozagrobowe takie jak doświadczenie poza ciałem, idealne odtwarzanie, ogólnoświatowa tendencja czy niewidomy wzrok i wiele więcej. Każdy dowód ujęty jest rzetelnie w statystyki oraz relacje osób, które danego zjawisko doświadczyły. Nie ma tutaj znaczenia z jakiej częśći świata dana osoba pochodzi, zarówno ludzie mieszkający na Zachodzie jak i ci ze Wschodu, mają takie same przeżycia. Badanie jednoznacznie potwierdziły, iż zarówno ateista jak i gorliwy wyznawca religii, przeżywał dokładnie to samo. Cała książka to wyniki rzetelnych i gruntownych badań naukowców nad doświadczeniami bliskimi śmierci. Od was jedynie zależy czy uwierzycie…

"Co cię czeka po śmierci? Naukowe dowody na istnienie życia po życiu" jest tytułem całkowicie innym, niż te z którymi miałam do tej pory do czynienia, nawiązującymi do tematyki życia po życiu. Z czego to wynika? Temat ten bowiem został potraktowany wyłącznie naukowo, w książce znajdziecie mnóstwo statystyk, wyliczeń i komentarzy skupiających przemyślenia Jeffreya Longa. Wiele argumentów przemawiających za niemożnością życia po życiu takich jak widzenie ukochanych zmarłych czy niewielki wpływ uwarunkowań kulturowych zostało naukowo obalonych. Dzięki temu nasuwa się refleksja: "A co jeśli rzeczywiście życie po śmierci istnieje?" Najbardziej szokujący był dla mnie fakt doświadczenia bliskiego śmierci przez osoby niewidome od urodzenia. Nie da się tego zjawiska racjonalnie wyjaśnić. Osoby te nie mogły przecież widzieć co dzieje się na sali operacyjnej oraz jak wyglądały zmarli już członkowie z ich rodziny. Naukowe dowody przedstawione przez autorów nie wymagają tłumaczenia nieznanych nam zwrotów czy pojęć. Język książki dostosowany jest do przeciętnego czytelnika, bez udziwnionej terminologii. Nie bójcie się więc słowa "naukowe".

Myślę, że książka "Co cię czeka po śmierci? Naukowe dowody na istnienie życia po życiu" jest doskonałym uzupełnieniem innych, nie naukowych lektur dotyczących tej tematyki. Polecam czytać ją wolno, z przystankami, gdyż wtedy łatwiej jest przyswoić sobie wielość informacji w niej zawartych. Nie znajdziecie w niej żadnych mitów i subiektywnych poglądów, tylko nauka miała tutaj prawo głosu. Dlatego też z pełną odpowiedzialnością polecam.

Wiara w życie pozagrobowe nie jest niczym nowym. Już w Starożytności wierzono, że dusza jest wieczna, a śmierć wcale nie oznacza końca, wręcz przeciwnie – śmierć to dopiero początek. Po dziś dzień możemy spotkać ludzi, którzy wierzą, że nasza egzystencja to coś znacznie więcej niż życie tutaj. Wierzą, że po śmierci idziemy dalej i dalej, ale nie brakuje również sceptyków, którzy wszelkim podobnym teoriom zaprzeczają.
Książka dr Jeffrey’a Long’a przedstawia nam 9 dowodów na to, że życie po śmierci naprawdę istnieje. I nie są to byle jakie dowody, bowiem autor faktycznie bardzo głęboko wszedł w ową tematykę, założył specjalną fundację, która bada tzw. NDE – near-death experience – doświadczenie bliskie śmierci. Dzięki temu mógł on poznać mnóstwo ludzi, którzy przeżyli NDE i zechcieli się z nim podzielić swoimi odczuciami. Bardzo lubię, gdy w książce widać zaangażowanie i fascynację, które towarzyszą autorowi podczas pracy nad ową twórczością, a tutaj jest to wyraźnie odczuwalne.
Schemat książki jest bardzo prosty: wstęp, który ma na celu wprowadzić nas w tematykę NDE, gdyż wiadomo, że nie tylko osoby, które wiedzą, co ten skrót oznacza, będą chciały sięgnąć po tę książkę. Każdy kolejny rozdział to jeden dowód na to, co się dzieje z nami podczas przeżyć z pogranicza śmierci. Przykładów jest naprawdę całe mnóstwo, tak wiele ludzi i tak wiele różnorodnych historii, które jednak łączy wiele elementów stanowiących dowody naukowe na to, że śmierć to nie koniec tego, co się z nami dzieje. Na samym końcu autor umieścił idealne podsumowanie, które zbiera wszystkie najważniejsze fakty z owej lektury.
Jak na książkę, która ma podchodzić pod książkę naukową, to jest ona napisana bardzo prostym i zrozumiałym językiem, ale tak na dobrą sprawę, nie ma tutaj i tak nic skomplikowanego, czego nie dałoby się zrozumieć. Przeważająca większość to zeznania ludzi, które są analizowane i komentowane przez autora. Przedstawia on nam również wyniki badań i ankiet, co w pewnym stopniu daje nam jasny obraz tego, jakie reakcje wykazują ludzie podczas NDE. Wiele historii jest naprawdę niesamowitych, momentami ciężko w nie uwierzyć, ale są naprawdę głębokie i dające do myślenia.
Myślę, że po tę książkę powinny sięgnąć osoby, które boją się śmierci, boją się tego, co się kiedyś z nimi stanie, a także osoby sceptyczne, które zawsze znajdą jakieś swoje wytłumaczenie na wszystko. Dla ludzi skrajnie religijnych też może się to okazać ciekawą pozycją, a ogólnie warto ją przeczytać choćby z czystej ciekawości. Na pewno osoby, które nie siedzą w tej tematyce będą zadowolone, natomiast Ci, którzy już posiadają co nieco wiedzy na ten temat, będą czuć niedosyt i nie wiem, czy dowiedzą się czegoś nowego, ale na pewno utrwalą swoją dotychczasową wiedzę.

Dzięki tej książce da się uwierzyć w życie pozagrobowe. Niestety od pewnego momentu zaczyna nudzić, ponieważ w kółko jest to samo: bla bla bla, jakiemuś człowiekowi przydarzyło się to i tamto i opowiada swoje przeżycia, bla bla bla.... Tak więc niektóre strony omijałem, nie mając ochoty czytać w kółko tego samego. Ale książkę polecam, zmienia pogląd na śmierć, oczywiście o ile się w to uwierzy (choć trochę). Ja uwierzyłem.

Ksiązka ciekawa, jednak czasami za bardzo psychologiczna i skupiająca się na statystykach, a za mało skupiająca się na odczuciach ludzi.

Polecam szczególnie tym nieprzekonanym, o życiu po śmierci. Autorzy strony http://www.nderf.org/ szczegółowo przebadali kilkaset przypadków ludzi ,którzy doświadczyli śmierci klinicznej.

• Nauka
  • RELIGIA I DUCHOWOŚĆ
  • One-book
  • Zainteresowania: Inne
  • Jaskinia wiedzy
  • Afterlive

Dodaj cytat z książki Co cię czeka po śmierci? Naukowe dowody na istnienie życia po życiu