Walka mieczem. Walka długim mieczem według szkoły niemieckiej

Tłumaczenie: Jorgsen
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Schwertampf
978-83-7574-584-9
szermierka
poradniki
Casthaluth

Herbert Schmidt, światowej sławy autorytet i ekspert walki mieczem, przedstawia: WALKA DŁUGIM MIECZEM Obszerne, bogato ilustrowane wprowadzenie w temat władania wspaniałą bronią! Podstawy walki długim mieczem: postawy, uderzenia i mistrzowskie uderzenia, zaawansowane techniki i taktyki do zastosowania w realnej walce. Także zapasy na mieczu. WALKA DŁUGIM MIECZEM Przykładowe sekwencje walki,...

WALKA DŁUGIM MIECZEM
Przykładowe sekwencje walki, liczne porady dotyczące osprzętu, testów cięć, trenowania i wolnej walki. Obszerny glosariusz zawierający fachowe nazewnictwo dopełnia to wzorcowe dzieło.

WALKA DŁUGIM MIECZEM
Nowoczesne podejście i liczne fotografie czynią z tej książki wartościowy podręcznik i znakomite kompendium wiedzy.

źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów, 2011

źródło okładki: www.fabrykaslow.com.pl

Gromomir | 2014-04-04
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Książka jest ciekawą i pod wieloma względami unikatową pozycją na naszym rynku. Jeśli idzie o walkę bronią nieorientalną to znam jeszcze tylko jedną dwu tomową pozycję za horrendalnie duże pieniądze. Dzięki wydaniu przez Fabrykę Słów ten podręcznik można dostać w przystępnej cenie.

Jest on napisany bardzo rzeczowo i bogato ilustrowany zdjęciami. Informacje i techniki podawane są po sobie rzeczowo i w logiczny sposób. Bardzo ciekawym zabiegiem jest podanie technik uderzeń mistrzowskich stosunkowo wcześniej, zaspokajając u czytelników syndrom "ucznia czarnoksiężnika", ale omówienie ich dokładnie dopiero na końcu książki, kiedy już to i owo zdążymy zapomnieć.

Duży nacisk autor kładzie na kwestie bezpieczeństwa treningów, mówi sporo o wyposażeniu, tak profesjonalnym jak i co można (i warto) pożyczyć z innych sportów. Jest to naprawdę dobrze przygotowana część książki.

Niestety, nie obeszło się też bez słabych stron. Pierwszą, koncepcyjną jest podejście autora do innych osób które...

Kamil | 2015-04-29

Nietypowa, ale hitowa pozycja. W dobie renesansu rozmaitych grup odtwórstwa historycznego, bractw rycerskich i szlacheckich, ,,machających” szablami i mieczami dla rozrywki i sportu, warto wiedzieć, jak robić to dobrze, zgodnie z realiami historycznymi. Wcale nie wydaje się to takie oczywiste, gdyż w Polsce przez lata obowiązywała w sprawach walki mieczem szkoła Zabłockiego, prawidłowa jeśli chodzi o szablę, ale całkowicie bezużyteczna, a wręcz głupia jeśli chodzi o miecz. Zresztą, każdy kto weźmie ten szlachetny oręż do ręki sam się przekona, że machanie nim jak szablą, jest nieporadne i fizycznie możliwe tylko dla najsilniejszych osobników. Analiza traktatów walki długim mieczem (u nas nazywanym czasem półtora-ręcznym, jakby mając półtorej ręki dało się walczyć), pozwoli stwierdzić, że nawet osoba nie obdarzona siłą tura, może, za pomocą prawidłowego ustawienia i ułożenia broni, posługiwać się sprawnie mieczem. Walka według szkoły historycznej, a nie według filmów fantasy,...

rasilio | 2015-10-20
Przeczytana: 2012 rok