O naśladowaniu Chrystusa

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX, Palabra
De imitatione Christi
religia
BethLuisNion

Uwspółcześniony przekład znanego, po Biblii najbardziej w świecie chrześcijańskim czytanego klasycznego dzieła literatury ascetyczno-mistycznej.

źródło opisu: PAX

źródło okładki: zdjęcie

Paweł | 2015-04-05
Przeczytana: 01 lipca 2013

Tę małą książeczkę przeczytałem od deski do deski pewien czas temu. Specjalnie, na okres postu znowu po nią sięgnąłem, lecz już inaczej do niej podchodząc. Każdego dnia spontanicznie otwierałem ją i czytałem kilka zdań. Świadczę, że w każdym zdaniu drzemie ogromna moc, która dosłownie wywraca nasze życie ku lepszemu. Dzięki zawartości tej książeczki możemy na chwilę zwolnić nasz życiowy bieg i poddać się paru refleksji na tematy wiary, miłości, obowiązków czy nawet samej ,,zażyłości" z Jezusem, który będzie naszą ścieżką ku dobremu. Treść książki dobitnie wytyka nasze ,,zagubienia życiowe", uświadamia ich sens, a przede wszystkim na koniec poruszonych tematów objaśnia i napawa nas w nadzieję na lepsze jutro. Przyznam, że nawet jedno zdanie, z pozoru bardzo zwyczajne i niezłożone potrafi przyprawić o kilka godzin myśli i zadumy. Książeczka jest przewodnikiem naszej życiowej wędrówki. Jest też ostoją naszego ducha. Jest wytłumaczeniem i sensem w podejmowaniu życiowych wyborów....

arachne | 2010-12-11

To ta książka pomogła przetrwać Rotmistrzowi Pileckiemu... Nie potrafię sobie wyobrazić lepszej rekomendacji.

Evik | 2013-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2013

Książkę streszczę jednym zdaniem, które podkreśliłam na początku czytania.

"Marnością jest pragnąć długiego życia, a nie starać się o życie dobre".

I chyba o to chodzi. Żeby być dobrym człowiekiem, żeby dobrze przejść przez życie.

Do tej pory to jedyne podkreślone zdanie.

Na końcu książki umieszczony jest indeks - wykaz rozważań dla osób w różnych potrzebach. A więc są rozważania przeznaczone dla osób zakonnych, dla studiujących teologię, dla pragnących się nawrócić, dla szukających spokoju duszy, dla cierpiących pokusy, przeciwko złym myślom.
Brak jest specjalnych rozważań dla małżonków. Ale z pewnością każdy odnajdzie tu coś dla siebie.

Książkowo_czyta | 2011-10-12
Przeczytana: 2005 rok

Książka napisana w formie dialogu Ojca z dzieckiem. Bardzo przystępny język oraz ciekawy sposób prezentacji tematu skłaniają do refleksji nad tym, o czym się czyta.

Konkwistadorrr | 2015-03-25
Przeczytana: 25 marca 2015

O książce tej dowiedziałem się dzięki śp. rotmistrzowi Pileckiemu, a konkretnie poprzez fabularyzowany dokument o nim zrobiony kilka lat temu. Tam to właśnie aktor grający Pileckiego wspomniał o tej niewielkiej w ilości stron książeczce.
"O naśladowaniu Chrystusa" prawdopodobnie napisane przez Tomasza z Kempis w czasach Średniowiecza. Takich technicznych spraw czytelnik dowie się więcej z niedługiego wstępu poprzedzającego treści właściwe.
Po raz pierwszy na tym portalu nie oceniam przeczytanej przez siebie książki poprzez zaznaczenie tych gwiazdek powyżej. Ciężko mi wyrazić słowami dlaczego, po prostu czuję wewnętrznie, że tak być musi z mojej strony.
Uważam, że "O naśladowaniu Chrystusa" powinien (nie musi) przeczytać każdy kto choć określa się jako katolik. Określa w tym sensie, że tak się tylko nazywa i na nazwie się kończy. Dlaczego katolik powinien? A już nie katolik czy ogólnie nie chrześcijanin to już nie? Bardzo osobiście, skrajnie subiektywnie sądzę, że treści zawarte w...

sulek2712 | 2013-03-16
Przeczytana: 2012 rok

Niesamowite jest to, że mimo iż napisana została kilkaset lat temu, do dzisiaj jest w stanie odcisnąć piętno na duszy współczesnego człowieka. Świetna pozycja dla człowieka uduchowionego.

książek: 1992
Marta | 2014-09-04
Na półkach: Przeczytane, My Precious!, 2014
Przeczytana: 23 maja 2014

Przypuszcza się, że autorem tomiku „O naśladowaniu Chrystusa” był augustianin Tomasz z Kempis. To średniowieczne wyznanie wiary, a po trosze także poradnik dobrego życia, od wieków cieszy się niesłabnąca popularnością. Czytywali go między innymi przyszli święci (św. Ignacy Loyola, św. Teresa od Dzieciątka Jezus, św. Jan XXIII) i sławni pisarze romantyczni (Mickiewicz, Norwid, Słowacki). Z kolei rotmistrz Witold Pilecki w ostatnim grypsie przed śmiercią napisał do żony: „Kup koniecznie książkę Tomasza á Kempis O naśladowaniu Chrystusa i czytaj dzieciom fragmenty. To ci da siłę.” Według mnie nie potrzeba już lepszej rekomendacji.

Lektura tomiku wymaga ciszy, skupienia, koncentracji i czasu. Lepiej zostawić książeczkę na później, niż czytać byle gdzie i w pośpiechu. Bo porady zawarte w „O naśladowaniu Chrystusa” trzeba kontemplować i odnosić do własnego życia. Zaskakujące jest to, że książka została spisana w średniowieczu, a jej treść jest wciąż aktualna. Nadal prowokuje do zadumy,...

Sagittaire | 2016-03-20
Przeczytana: marzec 2002

Cóż powiedzieć można o Naśladowaniu? Może, że jej miłośnikami (jak wynika z ich wspomnień i listów) oprócz Rotmistrza byli: Beetoven, Prus, Żeromski, Reymont, Słowacki...

Przeprowadzając się w góry zostawiłam wszystkie moje książki w centralnej Polsce, a zabrałam ze sobą tylko 2 książki, które zawsze lubię mieć przy sobie + jednego gniota, który mi służył jako blokada do okna. Jedną z tych dwóch jest o Naśladowaniu a drugą Dzienniczek. Dzienniczek preferuję zdecydowanie bardziej, ale Naśladowanie jest mi również bliskie i czytane z kilka razy od początku do końca, a wiele razy na wyrywki.

Według mnie nie jest to książka dla osób niewierzących, ani dla kogoś, kto czuje potrzebę rozwoju duchowego, ale dopiero zaczyna. Nie wiem, czy powinno się zaczynać od Naśladowania? Ale może się mylę... wydaje mi się jednak że zacząć by trzeba od czegoś co rozpala, a nie od czegoś, co porządkuje. A Naśladowanie właśnie porządkuje myśli.

Dla mnie jest to książka formacyjna, do samo...

Garona | 2017-07-22
Na półkach: Religia, Przeczytane

10 gwiazdek. Bo więcej nie ma :)
Arcydzieło książek pomagających pogłębić życie wewnętrzne. Czytał je między innymi Ignacy Loyola i polecał!
Jako opinię zacytuję frg wspaniałej przedmowy ks. Jana Twardowskiego jakie znalazłam w wydaniu z roku 1989.
"Można ją nazwać modlitewnikiem. Czy jest aktualna dzisiaj?
Trzymamy sie oburącz wygodnego życia, uciekamy od samotności do towarzystwa, radia, telewizji, rozrywek - jak często jednak budzi się w nas tęsknota choćby za skrawkiem własnej prywatnej pustyni, bez której nie dostrzeżemy Królestwa niebieskiego. Nieraz nieświadomie w kręgu dnia zatłoczonego tysiącem spraw walczymy o czas Ducha dla siebie.
Naśladowanie przychodzi jak rekolekcje.
Stary mnich, pozornie tak niewspółczesny, zaczyna przemawiać do nas o pokorze w ocenie samego siebie, o mądrości działania, o tym, że należy strzec się nadmiaru słów, o umiłowaniu samotności i milczenia. Zawsze aktualna lektura.
<<Marność zostaje marnością, ty zaś zwracaj się ku temu, do czego Bóg cię...

Klaudia | 2018-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2018

Głęboka w treść i wyjaśnienia dotyczące tego, jak powinna wyglądać codzienna postawa każdego chrześcijanina. Prosta, ale jednocześnie bardzo wymagająca od nas, ochrzczonych. Pełna wskazówek, rad i drogowskazów jak naśladować Pana Jezusa. Ale przecież On nam nie obiecywał, że będzie łatwo: "Wchodźcie przez ciasną bramę. Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wiele jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znają.”
(Mt 7,13–14)