Okładka książki O naśladowaniu Chrystusa

religia
typ
papier
Beth Luis-Nion
8,13 (171 ocen i 25 opinii)

Opis książki

Uwspółcześniony przekład znanego, po Biblii najbardziej w świecie chrześcijańskim czytanego klasycznego dzieła literatury ascetyczno-mistycznej.

źródło opisu: PAX

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
arachne | 2010-12-11

To ta książka pomogła przetrwać Rotmistrzowi Pileckiemu... Nie potrafię sobie wyobrazić lepszej rekomendacji.

Evik | 2013-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2013

Książkę streszczę jednym zdaniem, które podkreśliłam na początku czytania.

"Marnością jest pragnąć długiego życia, a nie starać się o życie dobre".

I chyba o to chodzi. Żeby być dobrym człowiekiem, żeby dobrze przejść przez życie.

Do tej pory to jedyne podkreślone zdanie.

Na końcu książki umieszczony jest indeks - wykaz rozważań dla osób w różnych potrzebach. A więc są rozważania przeznaczone dla osób zakonnych, dla studiujących teologię, dla pragnących się nawrócić, dla szukających spokoju duszy, dla cierpiących pokusy, przeciwko złym myślom.
Brak jest specjalnych rozważań dla małżonków. Ale z pewnością każdy odnajdzie tu coś dla siebie.

Książkowo | 2011-10-12
Przeczytana: 2005 rok

Książka napisana w formie dialogu Ojca z dzieckiem. Bardzo przystępny język oraz ciekawy sposób prezentacji tematu skłaniają do refleksji nad tym, o czym się czyta.

sulek2712 | 2013-03-16
Przeczytana: 2012 rok

Niesamowite jest to, że mimo iż napisana została kilkaset lat temu, do dzisiaj jest w stanie odcisnąć piętno na duszy współczesnego człowieka. Świetna pozycja dla człowieka uduchowionego.

Marta | 2014-09-04
Na półkach: Przeczytane, My Precious!, 2014
Przeczytana: 23 maja 2014

Przypuszcza się, że autorem tomiku „O naśladowaniu Chrystusa” był augustianin Tomasz z Kempis. To średniowieczne wyznanie wiary, a po trosze także poradnik dobrego życia, od wieków cieszy się niesłabnąca popularnością. Czytywali go między innymi przyszli święci (św. Ignacy Loyola, św. Teresa od Dzieciątka Jezus, św. Jan XXIII) i sławni pisarze romantyczni (Mickiewicz, Norwid, Słowacki). Z kolei rotmistrz Witold Pilecki w ostatnim grypsie przed śmiercią napisał do żony: „Kup koniecznie książkę Tomasza á Kempis O naśladowaniu Chrystusa i czytaj dzieciom fragmenty. To ci da siłę.” Według mnie nie potrzeba już lepszej rekomendacji.

Lektura tomiku wymaga ciszy, skupienia, koncentracji i czasu. Lepiej zostawić książeczkę na później, niż czytać byle gdzie i w pośpiechu. Bo porady zawarte w „O naśladowaniu Chrystusa” trzeba kontemplować i odnosić do własnego życia. Zaskakujące jest to, że książka została spisana w średniowieczu, a jej treść jest wciąż aktualna. Nadal prowokuje do zadumy,...

justi | 2011-08-06

Jedna z najlepszych książek, jakie czytałam na początku dorosłego życia.

gosia | 2012-04-12
Przeczytana: 1983 rok

wspaniała książka ,ważna dla osób chcących mieć żywą relację z Bogiem.Nic nie straciła na aktualności mimo upływu czasu.Mam ją w księgozbiorze podręcznym.

Przemysław | 2014-12-05
Przeczytana: 2009 rok

O książeczce usłyszałem w spektaklu "Śmierć rotmistrza Pileckiego". Przy pierwszej okazji zakupiłem i zacząłem czytać. Początkowe wrażenie było takie, że treści są zbyt ascetyczne. Ale w trakcie zatraciłem to przekonanie. Treści bardzo dobre do rozważań i modlitwy myślnej.

Calmin | 2013-12-23
Na półkach: Przeczytane, Religia
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Bardzo dobra książka, choć momentami niejasna. Czyta się ją dość długo gdyż została podzielona na szereg krótkich rozdziałów, jest to jednak jej zaleta gdyż po przeczytaniu kilku stron dobrze jest sobie przerwać i chwilę zastanowić się nad sensem.

Dahak | 2015-01-25

Kalendarium literackie
  • Lewis Carroll
    183. rocznica
    urodzin
    - Ale ja nie chciałabym mieć do czynienia z wariatami - rzekła Alicja.
    - O, na to nie ma już rady - odparł Kot. - Wszyscy mamy tutaj bzika. Ja mam bzika, ty masz bzika.
    - Skąd może pan wiedzieć, że ja mam bzika? - zapytała Alicja.
    - Musisz mieć. Inaczej nie przyszłabyś tutaj.
  • Clarissa Pinkola Estés
    70. rocznica
    urodzin
    Aby obcować z dziką stroną swej natury, kobieta musi na jakiś czas zostawić świat i pogrążyć się w stanie odosobnienia (aloneness) w najstarszym sensie tego słowa.(...)Właśnie taki jest cel samotności - stać sie jednią.
  • Frank Miller
    58. rocznica
    urodzin
    W tym, co robię, nie ma ode mnie lepszego. Ale to, w czym jestem najlepszy, nie jest zbyt przyjemne.
  • Leopold Sacher-Masoch
    179. rocznica
    urodzin
    Mężczyzna kieruje się w życiu zasadami, kobieta tylko uczuciem, jakie ją w danej chwili ogarnia. Nie zapomnij o tym i nie czuj się nigdy bezpiecznie u boku kobiety, którą kochasz.
  • Eliette Abecassis
    46. rocznica
    urodzin
    My, kochankowie godzin, które idą w zapomnienie, kochankowie dni, które mijają, zatrzymajmy czas, pozostańmy tu na chwilę, a ta niech trwa cały dzień dla nas, zwróconych twarzami ku sobie w tym pociągu wiozącym nas w nieznane.
  • Wojciech Albiński
    80. rocznica
    urodzin
    Rozmowy z gwiazdami zawsze kończą się zwycięstwem gwiazd.
  • Steve Leialoha
    63. rocznica
  • Helena Sęk
    77. rocznica
  • Jerome David Salinger
    5. rocznica
    śmierci
    Lepiej nikomu nic nie opowiadajcie. Bo jak opowiecie – zaczniecie tęsknić
  • John Updike
    6. rocznica
    śmierci
    Z reguły jest tak, że każde małżeństwo składa się z arystokraty i wieśniaka. Z nauczyciela i ucznia.
  • Jan Baszkiewicz
    4. rocznica
    śmierci
    Owszem, można rzec, że rewolucja francuska rozrzutnie marnowała świetne polityczne talenty; ale przecież to ona, i dopiero ona pozwoliła im się w ogóle ujawnić! To dzięki niej z obdłużonych adwokatów, z lekarzy bez klienteli, z publicystów bez czytelników, z inteligenckiej bohemy - wyrastali mężowie... pokaż więcej
  • Kazimierz Smoleń
    3. rocznica
  • Izaak Babel
    75. rocznica
    śmierci
    Gedali oplata mnie jedwabnymi rzemykami przydymionych swoich spojrzeń".
  • Stepan Chapman
    1. rocznica
    śmierci
    Na czym to ja...? A tak, kręgielnia. Połknęłam tatę. Moje nerwy wyszły mi przez skórę.

Znajdź nas na Facebooku