Okładka książki O naśladowaniu Chrystusa

religia
typ
papier
Beth Luis-Nion
8,17 (162 ocen i 22 opinie)

Opis książki

Uwspółcześniony przekład znanego, po Biblii najbardziej w świecie chrześcijańskim czytanego klasycznego dzieła literatury ascetyczno-mistycznej.

źródło opisu: PAX

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
arachne | 2010-12-11

To ta książka pomogła przetrwać Rotmistrzowi Pileckiemu... Nie potrafię sobie wyobrazić lepszej rekomendacji.

Evik | 2013-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2013

Książkę streszczę jednym zdaniem, które podkreśliłam na początku czytania.

"Marnością jest pragnąć długiego życia, a nie starać się o życie dobre".

I chyba o to chodzi. Żeby być dobrym człowiekiem, żeby dobrze przejść przez życie.

Do tej pory to jedyne podkreślone zdanie.

Na końcu książki umieszczony jest indeks - wykaz rozważań dla osób w różnych potrzebach. A więc są rozważania przeznaczone dla osób zakonnych, dla studiujących teologię, dla pragnących się nawrócić, dla szukających spokoju duszy, dla cierpiących pokusy, przeciwko złym myślom.
Brak jest specjalnych rozważań dla małżonków. Ale z pewnością każdy odnajdzie tu coś dla siebie.

Jula | 2012-11-22

Myślę, że nie jest to książka, którą jak raz się przeczytało, odkłada się na półkę. Do niej wraca się co chwilę. I wciąż znajduje się w niej nowe wartości.

Książkowo | 2011-10-12
Przeczytana: 2005 rok

Książka napisana w formie dialogu Ojca z dzieckiem. Bardzo przystępny język oraz ciekawy sposób prezentacji tematu skłaniają do refleksji nad tym, o czym się czyta.

sulek2712 | 2013-03-16
Przeczytana: 2012 rok

Niesamowite jest to, że mimo iż napisana została kilkaset lat temu, do dzisiaj jest w stanie odcisnąć piętno na duszy współczesnego człowieka. Świetna pozycja dla człowieka uduchowionego.

Marta | 2014-09-04
Na półkach: 2014, My Precious!, Przeczytane
Przeczytana: 23 maja 2014

Przypuszcza się, że autorem tomiku „O naśladowaniu Chrystusa” był augustianin Tomasz z Kempis. To średniowieczne wyznanie wiary, a po trosze także poradnik dobrego życia, od wieków cieszy się niesłabnąca popularnością. Czytywali go między innymi przyszli święci (św. Ignacy Loyola, św. Teresa od Dzieciątka Jezus, św. Jan XXIII) i sławni pisarze romantyczni (Mickiewicz, Norwid, Słowacki). Z kolei rotmistrz Witold Pilecki w ostatnim grypsie przed śmiercią napisał do żony: „Kup koniecznie książkę Tomasza á Kempis O naśladowaniu Chrystusa i czytaj dzieciom fragmenty. To ci da siłę.” Według mnie nie potrzeba już lepszej rekomendacji.

Lektura tomiku wymaga ciszy, skupienia, koncentracji i czasu. Lepiej zostawić książeczkę na później, niż czytać byle gdzie i w pośpiechu. Bo porady zawarte w „O naśladowaniu Chrystusa” trzeba kontemplować i odnosić do własnego życia. Zaskakujące jest to, że książka została spisana w średniowieczu, a jej treść jest wciąż aktualna. Nadal prowokuje do zadumy, a ta...

justi | 2011-08-06

Jedna z najlepszych książek, jakie czytałam na początku dorosłego życia.

lion | 2012-02-17
Przeczytana: 2010 rok

Wprowadź te słowa w czyn, a będziesz święty!

Antoni | 2014-07-30
Przeczytana: grudzień 2012

To wzorcowy podręcznik modlitewnej refleksji, choć słowo podręcznik jest tu kompletnie nie adekwatne. To taka matryca postępowania, o tyle ważna, że nie starzejąca się i ciągle aktualna. Jeśli nosimy w sercu swoim potrzebę refleksji, modlitwy, duchowej zadumy, kiedy potrzebujemy wyjaśnienia słów zawartych w Piśmie, to ta lektura jest najlepszym lekarstwem. Tak też kiedyś była określana, jako balsam dla duszy, duszy strapionej, zmartwionej, duszy, która szukała wody żywej i znajdowała ją w tym zbiorze. Jednocześnie jest to modlitwa o to, żeby wsłuchać się w słowa Chrystusa i niezależnie od czasu i miejsca wprowadzać je we własne życie. To zachęta do przemiany życia. Możliwa tylko wtedy, kiedy staniemy w pokorze przed obliczem Boga i po ludzku powiemy, Panie daj mi swą siłę i moc, bym mógł dźwigać swój codzienny krzyż i żebym mógł iść za Tobą i Cię naśladować. Recepta jest uniwersalna i tak też jest przekazywana, każdy odczytuje ją dla siebie. Choć metoda jest wspólna. Żeby wybrać drogę...

Zosia | 2013-03-30
Na półkach: 2013, Przeczytane