O naśladowaniu Chrystusa

religia
typ
papier
BethLuisNion
8,12 (177 ocen i 27 opinii)

Opis książki

Uwspółcześniony przekład znanego, po Biblii najbardziej w świecie chrześcijańskim czytanego klasycznego dzieła literatury ascetyczno-mistycznej.

źródło opisu: PAX

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
arachne | 2010-12-11

To ta książka pomogła przetrwać Rotmistrzowi Pileckiemu... Nie potrafię sobie wyobrazić lepszej rekomendacji.

Paweł | 2015-04-05
Przeczytana: 01 lipca 2013

Tę małą książeczkę przeczytałem od deski do deski pewien czas temu. Specjalnie, na okres postu znowu po nią sięgnąłem, lecz już inaczej do niej podchodząc. Każdego dnia spontanicznie otwierałem ją i czytałem kilka zdań. Świadczę, że w każdym zdaniu brzemie ogromna moc, która dosłownie wywraca nasze życie ku lepszemu. Dzięki zawartości tej książeczki możemy na chwilę zwolnić nasz życiowy bieg i poddać się paru refleksji na tematy wiary, miłości, obowiązków czy nawet samej ,,zażyłości" z Jezusem, który będzie naszą ścieżką ku dobremu. Treść książki dobitnie wytyka nasze ,,zagubienia życiowe", uświadamia ich sens, a przede wszystkim na koniec poruszonych tematów objaśnia i napawa nas w nadzieję na lepsze jutro. Przyznam, że nawet jedno zdanie, z pozoru bardzo zwyczajne i niezłożone potrafi przyprawić o kilka godzin myśli i zadumy. Książeczka jest przewodnikiem naszej życiowej wędrówki. Jest też ostoją naszego ducha. Jest wytłumaczeniem i sensem w podejmowaniu życiowych wyborów....

Evik | 2013-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2013

Książkę streszczę jednym zdaniem, które podkreśliłam na początku czytania.

"Marnością jest pragnąć długiego życia, a nie starać się o życie dobre".

I chyba o to chodzi. Żeby być dobrym człowiekiem, żeby dobrze przejść przez życie.

Do tej pory to jedyne podkreślone zdanie.

Na końcu książki umieszczony jest indeks - wykaz rozważań dla osób w różnych potrzebach. A więc są rozważania przeznaczone dla osób zakonnych, dla studiujących teologię, dla pragnących się nawrócić, dla szukających spokoju duszy, dla cierpiących pokusy, przeciwko złym myślom.
Brak jest specjalnych rozważań dla małżonków. Ale z pewnością każdy odnajdzie tu coś dla siebie.

Książkowo | 2011-10-12
Przeczytana: 2005 rok

Książka napisana w formie dialogu Ojca z dzieckiem. Bardzo przystępny język oraz ciekawy sposób prezentacji tematu skłaniają do refleksji nad tym, o czym się czyta.

sulek2712 | 2013-03-16
Przeczytana: 2012 rok

Niesamowite jest to, że mimo iż napisana została kilkaset lat temu, do dzisiaj jest w stanie odcisnąć piętno na duszy współczesnego człowieka. Świetna pozycja dla człowieka uduchowionego.

Marta | 2014-09-04
Przeczytana: 23 maja 2014

Przypuszcza się, że autorem tomiku „O naśladowaniu Chrystusa” był augustianin Tomasz z Kempis. To średniowieczne wyznanie wiary, a po trosze także poradnik dobrego życia, od wieków cieszy się niesłabnąca popularnością. Czytywali go między innymi przyszli święci (św. Ignacy Loyola, św. Teresa od Dzieciątka Jezus, św. Jan XXIII) i sławni pisarze romantyczni (Mickiewicz, Norwid, Słowacki). Z kolei rotmistrz Witold Pilecki w ostatnim grypsie przed śmiercią napisał do żony: „Kup koniecznie książkę Tomasza á Kempis O naśladowaniu Chrystusa i czytaj dzieciom fragmenty. To ci da siłę.” Według mnie nie potrzeba już lepszej rekomendacji.

Lektura tomiku wymaga ciszy, skupienia, koncentracji i czasu. Lepiej zostawić książeczkę na później, niż czytać byle gdzie i w pośpiechu. Bo porady zawarte w „O naśladowaniu Chrystusa” trzeba kontemplować i odnosić do własnego życia. Zaskakujące jest to, że książka została spisana w średniowieczu, a jej treść jest wciąż aktualna. Nadal prowokuje do zadumy,...

Konkwistadorrr | 2015-03-25
Przeczytana: 25 marca 2015

O książce tej dowiedziałem się dzięki śp. rotmistrzowi Pileckiemu, a konkretnie poprzez fabularyzowany dokument o nim zrobiony kilka lat temu. Tam to właśnie aktor grający Pileckiego wspomniał o tej niewielkiej w ilości stron książeczce.
"O naśladowaniu Chrystusa" prawdopodobnie napisane przez Tomasza z Kempis w czasach Średniowiecza. Takich technicznych spraw czytelnik dowie się więcej z niedługiego wstępu poprzedzającego treści właściwe.
Po raz pierwszy na tym portalu nie oceniam przeczytanej przez siebie książki poprzez zaznaczenie tych gwiazdek powyżej. Ciężko mi wyrazić słowami dlaczego, po prostu czuję wewnętrznie, że tak być musi z mojej strony.
Uważam, że "O naśladowaniu Chrystusa" powinien (nie musi) przeczytać każdy kto choć określa się jako katolik. Określa w tym sensie, że tak się tylko nazywa i na nazwie się kończy. Dlaczego katolik powinien? A już nie katolik czy ogólnie nie chrześcijanin to już nie? Bardzo osobiście, skrajnie subiektywnie sądzę, że treści zawarte w...

justi | 2011-08-06

Jedna z najlepszych książek, jakie czytałam na początku dorosłego życia.

To wzorcowy podręcznik modlitewnej refleksji, choć słowo podręcznik jest tu kompletnie nie adekwatne. To taka matryca postępowania, o tyle ważna, że nie starzejąca się i ciągle aktualna. Jeśli nosimy w sercu swoim potrzebę refleksji, modlitwy, duchowej zadumy, kiedy potrzebujemy wyjaśnienia słów zawartych w Piśmie, to ta lektura jest najlepszym lekarstwem. Tak też kiedyś była określana, jako balsam dla duszy, duszy strapionej, zmartwionej, duszy, która szukała wody żywej i znajdowała ją w tym zbiorze. Jednocześnie jest to modlitwa o to, żeby wsłuchać się w słowa Chrystusa i niezależnie od czasu i miejsca wprowadzać je we własne życie. To zachęta do przemiany życia. Możliwa tylko wtedy, kiedy staniemy w pokorze przed obliczem Boga i po ludzku powiemy, Panie daj mi swą siłę i moc, bym mógł dźwigać swój codzienny krzyż i żebym mógł iść za Tobą i Cię naśladować. Recepta jest uniwersalna i tak też jest przekazywana, każdy odczytuje ją dla siebie. Choć metoda jest wspólna. Żeby wybrać...

gosia | 2012-04-12
Przeczytana: 1983 rok

wspaniała książka ,ważna dla osób chcących mieć żywą relację z Bogiem.Nic nie straciła na aktualności mimo upływu czasu.Mam ją w księgozbiorze podręcznym.

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Terry Pratchett
    67. rocznica
    urodzin
    Kiedy łamiesz zasady, łam je mocno i na dobre.
  • Nelle Harper Lee
    89. rocznica
    urodzin
    Ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi, przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym. Jedyna rzecz, jaka nie podlega przegłosowaniu przez większość, to sumienie człowieka.
  • Alistair MacLean
    93. rocznica
    urodzin
    - Słyszałeś o SKGP? - Jasne. Stowarzyszenie Kierowców Grand Prix. - Właśnie. No więc SKGP postanowiło, że dla naszego bezpieczeństwa, zawodników i widzów, należy skreślić Harlowa z listy z listy kierowców Formuły 1. Chcemy, żeby nie miał prawa wstępu na żaden tor w Europie. Wiesz, że on pije? - Kto... pokaż więcej
  • Christian Jacq
    68. rocznica
    urodzin
    ... miłość to taki potok, który znosi wszelkie tamy i zalewa istotę ludzką bez reszty.
  • Ian Rankin
    55. rocznica
  • Roberto Bolaño
    62. rocznica
    urodzin
    Nadszedł dzień, kiedy postanowiłem zerwać z literaturą. Zerwałem. Nie ma w tym kroku żadnej traumy poza poczuciem wolności. To tak, między nami mówiąc, jak przestać być prawiczkiem. Co za ulga! Zerwanie z literaturą, to znaczy zerwanie z pisaniem, by ograniczyć się wyłącznie do czytania!
  • Jan Izydor Sztaudynger
    111. rocznica
    urodzin
    On gotyk, ona barok. Renesans zjawi się za rok.
  • Daniel Passent
    77. rocznica
    urodzin
    My nazywamy tenisówki felony shoes (buty przestępcze), bo oni je często noszą [handlarze narkotyków]. Kurtka skórzana, kosztowna, ale na nogach tenisówki.
  • Sven Lindqvist
    83. rocznica
  • Michael H. Hart
    83. rocznica
  • Lois Duncan
    81. rocznica
    urodzin
    W jakiś sposób wspomnienia radosne bardziej bolą niż wspomnienia smutne, bo dotkliwiej zdajemy sobie sprawę, że należą do przeszłości bezpowrotnie.
  • Stefania Grodzieńska
    5. rocznica
    śmierci
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Ludwig Tieck
    162. rocznica
    śmierci
    Nazbyt często to, co szlachetne i wielkie, bywa zapomniane i poniżane przez ludzi małego ducha.
  • Kazimierz Gołba
    63. rocznica