O naśladowaniu Chrystusa

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX, Palabra
8,13 (179 ocen i 27 opinii)
tłumaczenie
Anna Kamieńska
De imitatione Christi
religia
BethLuisNion

Inne wydania

Uwspółcześniony przekład znanego, po Biblii najbardziej w świecie chrześcijańskim czytanego klasycznego dzieła literatury ascetyczno-mistycznej.

źródło opisu: PAX

źródło okładki: zdjęcie

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Inna dusza
  • Alan Stoob, łowca nazistów
  • Szturmując niebo
  • Zwykły człowiek
  • Podziemny labirynt
  • Wyspa
  • Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
  • Z jednym wyjątkiem
  • Tajemnica domu Helclów
  • Sekret Sonji
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Oddam ci słońce
Inna dusza
Łukasz Orbitowski

8 (37 ocen i opinii)
Alan Stoob, łowca nazistów
Saul Wordsworth

6,32 (73 ocen i opinii)
Wyspa
Joanna Miszczuk

8,22 (9 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

7,24 (67 ocen i opinii)
Sekret Sonji
Åsa Hellberg

7,75 (4 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

6,4 (10 ocen i opinii)
Oddam ci słońce
Jandy Nelson

8,73 (15 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Paweł | 2015-04-05
Przeczytana: 01 lipca 2013

Tę małą książeczkę przeczytałem od deski do deski pewien czas temu. Specjalnie, na okres postu znowu po nią sięgnąłem, lecz już inaczej do niej podchodząc. Każdego dnia spontanicznie otwierałem ją i czytałem kilka zdań. Świadczę, że w każdym zdaniu brzemie ogromna moc, która dosłownie wywraca nasze życie ku lepszemu. Dzięki zawartości tej książeczki możemy na chwilę zwolnić nasz życiowy bieg i poddać się paru refleksji na tematy wiary, miłości, obowiązków czy nawet samej ,,zażyłości" z Jezusem, który będzie naszą ścieżką ku dobremu. Treść książki dobitnie wytyka nasze ,,zagubienia życiowe", uświadamia ich sens, a przede wszystkim na koniec poruszonych tematów objaśnia i napawa nas w nadzieję na lepsze jutro. Przyznam, że nawet jedno zdanie, z pozoru bardzo zwyczajne i niezłożone potrafi przyprawić o kilka godzin myśli i zadumy. Książeczka jest przewodnikiem naszej życiowej wędrówki. Jest też ostoją naszego ducha. Jest wytłumaczeniem i sensem w podejmowaniu życiowych wyborów....

arachne | 2010-12-11

To ta książka pomogła przetrwać Rotmistrzowi Pileckiemu... Nie potrafię sobie wyobrazić lepszej rekomendacji.

Evik | 2013-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2013

Książkę streszczę jednym zdaniem, które podkreśliłam na początku czytania.

"Marnością jest pragnąć długiego życia, a nie starać się o życie dobre".

I chyba o to chodzi. Żeby być dobrym człowiekiem, żeby dobrze przejść przez życie.

Do tej pory to jedyne podkreślone zdanie.

Na końcu książki umieszczony jest indeks - wykaz rozważań dla osób w różnych potrzebach. A więc są rozważania przeznaczone dla osób zakonnych, dla studiujących teologię, dla pragnących się nawrócić, dla szukających spokoju duszy, dla cierpiących pokusy, przeciwko złym myślom.
Brak jest specjalnych rozważań dla małżonków. Ale z pewnością każdy odnajdzie tu coś dla siebie.

Książkowo | 2011-10-12
Przeczytana: 2005 rok

Książka napisana w formie dialogu Ojca z dzieckiem. Bardzo przystępny język oraz ciekawy sposób prezentacji tematu skłaniają do refleksji nad tym, o czym się czyta.

sulek2712 | 2013-03-16
Przeczytana: 2012 rok

Niesamowite jest to, że mimo iż napisana została kilkaset lat temu, do dzisiaj jest w stanie odcisnąć piętno na duszy współczesnego człowieka. Świetna pozycja dla człowieka uduchowionego.

Marta | 2014-09-04
Przeczytana: 23 maja 2014

Przypuszcza się, że autorem tomiku „O naśladowaniu Chrystusa” był augustianin Tomasz z Kempis. To średniowieczne wyznanie wiary, a po trosze także poradnik dobrego życia, od wieków cieszy się niesłabnąca popularnością. Czytywali go między innymi przyszli święci (św. Ignacy Loyola, św. Teresa od Dzieciątka Jezus, św. Jan XXIII) i sławni pisarze romantyczni (Mickiewicz, Norwid, Słowacki). Z kolei rotmistrz Witold Pilecki w ostatnim grypsie przed śmiercią napisał do żony: „Kup koniecznie książkę Tomasza á Kempis O naśladowaniu Chrystusa i czytaj dzieciom fragmenty. To ci da siłę.” Według mnie nie potrzeba już lepszej rekomendacji.

Lektura tomiku wymaga ciszy, skupienia, koncentracji i czasu. Lepiej zostawić książeczkę na później, niż czytać byle gdzie i w pośpiechu. Bo porady zawarte w „O naśladowaniu Chrystusa” trzeba kontemplować i odnosić do własnego życia. Zaskakujące jest to, że książka została spisana w średniowieczu, a jej treść jest wciąż aktualna. Nadal prowokuje do zadumy,...

Konkwistadorrr | 2015-03-25
Przeczytana: 25 marca 2015

O książce tej dowiedziałem się dzięki śp. rotmistrzowi Pileckiemu, a konkretnie poprzez fabularyzowany dokument o nim zrobiony kilka lat temu. Tam to właśnie aktor grający Pileckiego wspomniał o tej niewielkiej w ilości stron książeczce.
"O naśladowaniu Chrystusa" prawdopodobnie napisane przez Tomasza z Kempis w czasach Średniowiecza. Takich technicznych spraw czytelnik dowie się więcej z niedługiego wstępu poprzedzającego treści właściwe.
Po raz pierwszy na tym portalu nie oceniam przeczytanej przez siebie książki poprzez zaznaczenie tych gwiazdek powyżej. Ciężko mi wyrazić słowami dlaczego, po prostu czuję wewnętrznie, że tak być musi z mojej strony.
Uważam, że "O naśladowaniu Chrystusa" powinien (nie musi) przeczytać każdy kto choć określa się jako katolik. Określa w tym sensie, że tak się tylko nazywa i na nazwie się kończy. Dlaczego katolik powinien? A już nie katolik czy ogólnie nie chrześcijanin to już nie? Bardzo osobiście, skrajnie subiektywnie sądzę, że treści zawarte w...

justi | 2011-08-06

Jedna z najlepszych książek, jakie czytałam na początku dorosłego życia.

To wzorcowy podręcznik modlitewnej refleksji, choć słowo podręcznik jest tu kompletnie nie adekwatne. To taka matryca postępowania, o tyle ważna, że nie starzejąca się i ciągle aktualna. Jeśli nosimy w sercu swoim potrzebę refleksji, modlitwy, duchowej zadumy, kiedy potrzebujemy wyjaśnienia słów zawartych w Piśmie, to ta lektura jest najlepszym lekarstwem. Tak też kiedyś była określana, jako balsam dla duszy, duszy strapionej, zmartwionej, duszy, która szukała wody żywej i znajdowała ją w tym zbiorze. Jednocześnie jest to modlitwa o to, żeby wsłuchać się w słowa Chrystusa i niezależnie od czasu i miejsca wprowadzać je we własne życie. To zachęta do przemiany życia. Możliwa tylko wtedy, kiedy staniemy w pokorze przed obliczem Boga i po ludzku powiemy, Panie daj mi swą siłę i moc, bym mógł dźwigać swój codzienny krzyż i żebym mógł iść za Tobą i Cię naśladować. Recepta jest uniwersalna i tak też jest przekazywana, każdy odczytuje ją dla siebie. Choć metoda jest wspólna. Żeby wybrać...

Przemysław | 2014-12-05
Przeczytana: 2009 rok

O książeczce usłyszałem w spektaklu "Śmierć rotmistrza Pileckiego". Przy pierwszej okazji zakupiłem i zacząłem czytać. Początkowe wrażenie było takie, że treści są zbyt ascetyczne. Ale w trakcie zatraciłem to przekonanie. Treści bardzo dobre do rozważań i modlitwy myślnej.