Budda. Podróż ku oświeceniu

978-83-246-1955-9
budda, psychologia, nauka
filozofia i etyka
Justyna

Oto ponadczasowa sutra osobistego rozwoju duchowego. Deepak Chopra ożywia Buddę tuż przed Twoimi oczyma. Wydobywa go z zamglonej przestrzeni czasu, na nowo przyodziewa w ciało z krwi i kości, a jednocześnie nie ujmuje niczego z mityczności istoty oświeconej. Dziś Budda jest dla nas symbolem pokoju i radości. Jego życie było jednak pełne burzliwych i porywających wydarzeń, mocno zabarwionych...

Dziś Budda jest dla nas symbolem pokoju i radości. Jego życie było jednak pełne burzliwych i porywających wydarzeń, mocno zabarwionych miłością, seksem, morderstwem, stratą, walką i rezygnacją. Budda, wyprowadzając nas ze skalistego terenu ziemskiego padołu i doprowadzając na sam wierzchołek świata duchowego, ostatecznie pomaga zrozumieć prawdziwą naturę życia i nas samych. Ta książka nie tylko jest lekturą obowiązkową dla każdego, kto jest zainteresowany podwalinami buddyzmu; to także porcja świetnej literatury -- porywającej, urzekającej i jednocześnie niesamowicie inspirującej.

źródło opisu: www.selkar.pl

źródło okładki: www.selkar.pl

Justyna | 2011-04-09
Przeczytana: maj 2010

„Ta historia to rzeczywistość zmieszana przez wieki z fikcją. Opowiada o księciu, który stał się żyjącym bóstwem. Młody człowiek żyjący w królestwie ojca, z dala od zła i cierpienia pochodzącego ze świata zewnętrznego, odkrywa w końcu gorzką prawdę o tym, że starość, śmierć i ból są nieodłączną częścią życia. Zdradzony przez najbliższych, książę Siddhartha wyrusza w symboliczną podróż, która zmieni świat, a prawdy dzięki niej objawione będą wywierać swoje piętno w każdym zakątku naszej planety do dnia dzisiejszego.”
Na pewno spodoba się ta książka osobom, którzy interesują się tą tematyką. Mnie szczerze buddyzm nie „kręci”. Książkę jednak warto przeczytać.. Lektura na wyciszenie, uspokojenie, odizolowanie się od rzeczywistości..

Divenire | 2013-02-09
Przeczytana: 07 lutego 2013

Do książki tej podeszłam z dużym wyczekiwaniem, miałam nadzieję na naprawdę dobrą, odkrywczą lekturę.
Teraz po przeczytaniu mogę z czystym sercem powiedzieć, że owszem, zaciekawiła mnie, zaintrygowała, ale może spodziewałam się większej ilości interesujących teorii na temat życia, śmierci? Wiem, można teraz pomyśleć, że jestem stuknięta, "jeszcze jej mało?", ale cóż poradzić... Takie są moje odczucia.
Najbardziej podobał mi się fragment książki o młodym księciu. Sytuacje opisane z różnych perspektyw, naprawdę można było stracić poczucie czasu, czytając tę część. Późniejsze fragmenty... Były dobre, ale nie za bardzo przypadły mi do gustu te przeskoki w czasie i zawirowania w latach.
Ciekawą sprawą jest też krótki przewodnik dla początkujących buddystów na końcu. Można się paru interesujących rzeczy dowiedzieć. :)

Aha, no i nurtuje mnie też fakt, że Budda stwierdził, że umieranie to poddanie się śmierci, więc on, oświecony człowiek, poddał się jej? Naciągana teoria...

upturned | 2016-06-05
Krzysztof | 2015-12-31