Sprawa Emila Magis

7 (9 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Chair et cuir
83-07--00506-X
weronika_ch

Magis, który zwycięża, o którym piszą i nad którym się użalają, to podpalacz, szantażysta, wreszcie pospolity morderca z nikczemną premedytacją. Dawno wiedział, że "życie to szarzyzna z małymi przejaśnieniami". Marceau postanowił taką właśnie prognozę duchowej pogody uczynić przedmiotem swej powieści. Powieści nie bardziej drastycznej, niż drastyczne bywa życie i działanie Magisów. Nie są oni muzealnym stworem z mieszczańskiej matni francuskich lat dwudziestych i trzydziestych.

Jeśli ktoś uzna siebie za jedynego spraweidliwego - sugerują dzieje Magisa - a rzeczywistość za szczelnie zamknięty i wrogi mu system schematów, zakłamania i stereotypów niszczących każdy niepodległy gest jednostki, wówczas w walce ze światem niechybnie przegra samego siebie. Straci wszystkie atuty, dobijając się do wrót owej pogardzanej sodomy. Kiedy już się w niej znajdzie - zwycięstwo będzie klęską... Pozostanie mu tylko rozpaczliwa spowiedź, poza winą i karą, przed konfesjonałem literatury.

(Z posłowia Michała Sprusińskiego)

źródło opisu: Czytelnik, 1981

weronika_ch | 2011-04-01

Jest tak dobrze napisana, że o samym Marceau można pomyśleć jak o mordercy bez skrupułów.

Barbasia | 2015-11-02
Anna92 | 2015-03-05