8322101929
żelazo, marmur, film
Franciszek

"Człowiek z marmuru" zawiera esencję lat 50. ubiegłego stulecia - przodownictwo pracy, ludzi, którzy naprawdę wierzyli we współzawodnictwo pracy, ich życie. Byli tak naprawdę małym trybikiem w wielkiej machinie Partii i albo obracali się zgodnie z rytmem, albo byli ścierani, niszczeni, na ich miejsce wstawiano nowe kółko zębate. Taka właśnie jest historia Mateusza Birkuta, murarza z małej, podkarpackiej wioski, odkrywana po latach przez ambitną studentkę Szkoły Filmowej. Agnieszka powoli dociera do ludzi, którzy brali udział w sukcesie Birkuta, odsłania kolejne epizody z jego życia, które było tak naprawdę pełne cierpienia. Chce zrobić film o prawdzie.

una_fresa_verde | 2013-03-12
Przeczytana: 11 marca 2013

Wartościowa lektura ze względu na poruszany w niej temat - pozwala czytelnikowi poznać ówczesne realia panujące w naszym kraju, unaocznia wszystko to, co młodsze pokolenie zna jedynie z opowieści rodziców i dziadków oraz migawek w TV. Osobiście książka bardzo mnie zainteresowała i wciągnęła (filmu nie oglądałam), a ze względu na specyficzną formę czyta się ją bardzo szybko.

Irena | 2015-04-26
Na półkach: ROK 1995, Przeczytane