Cud uważności. Prosty podręcznik medytacji

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria Zen". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czarna Owca
The Miracle of Mindfulness. A Manual on Meditation
9788360207260
zen, buddyzm, medytacja
filozofia i etyka
Bandziorno

"Uważność jest cudem - jak mówi tradycja buddyjska - dzięki któremu poznajemy siebie samych. Potrzebujemy spokoju serca i samokontroli, jeśli chcemy, aby nasze wysiłki przynosiły dobre rezultaty. Jeśli bowiem tracimy samokontrolę, pozwalamy niecierpliwości i złości zakłócić naszą pracę, to odbieramy jej tym samym jakąkolwiek wartość. Każdą czynność powinniśmy wykonywać uważnie. Aby zapanować nad naszym umysłem i uspokoić myśli, musimy uważnie przyglądać się naszym uczuciom i wrażeniom zmysłowym oraz jednoczyć się z nimi. Nauczmy się patrzeć na wszystkie istoty oczami pełnymi współczucia. Główny przekaz tej książki przekłada się na naszą postawę wobec innych ludzi, a zwłaszcza najbliższe otoczenie. Kwintesencją rozważań autora jest wskazówka: "Jest tylko jeden najważniejszy czas, a ten czas - to teraz. Chwila teraźniejsza jest jedynym czasem, jaki mamy. Najważniejszą osobą jest zawsze ta, z którą właśnie przebywamy, która stoi przed nami, bo kto wie, czy jeszcze z kimkolwiek będziemy mogli się spotkać. Najważniejszym zajęciem jest czynienie szczęśliwym tego, kto znajduje się obok nas, albowiem samo to stanowi cel życia". Stanisław Milc "Super Linia"

Thich Nhat Hanh, mistrz zen, działacz na rzecz pokoju na świecie, autor 35 książek, był przedstawiony przez Martina Luthera Kinga jako kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla. Obecnie mieszka w Plum Village, stworzonym przez siebie ośrodku medytacyjnym we Francji, i podróżuje po całym świecie, nauczając "sztuki uważnego życia".

źródło opisu: własny

Renax | 2015-03-10
Na półkach: Przeczytane, Poradniki, 2015
Przeczytana: 09 marca 2015

Książka, którą doradził mi znajomy. Dzięki bardzo!
Mnichów buddyjskich raczej szanujemy, więc książka takiegoż też jest czytana chętnie. Ów mnich buddyjski bardzo słusznie zauważył, że w naszej zachodniej kulturze robimy wszystko na raz, myśląc o czymś innym. I tak chyba jest. Ja powiem więcej, zauważyłam, że pokolenie moich rodziców, cioć i dziadków takiego problemu nie ma. Jak łuskają fasolę, to łuskają ją, jak idą przez las, to podziwiają drzewa. A ja już reprezentują pokolenie, które ciągle 'nakłada sznurki', jak mawia jedna osoba, czyli bez przerwy słucha czegoś na słuchawkach.
Książka zwróciła moją uwagę na to, żeby skupiać się na tym co robię. Nazywa się to 'mindfulness' czy Trening Pełnej Uwagi. Zaraz po skończeniu tej krótkiej książeczki postanowiłam wcielić to w życie i skupić się na tym co robię. Ale powiem Wam, ze to bardzo, bardzo trudne.
W dalszej części książki autor wprowadza czytelnika w podstawy medytacji i zasad buddyzmu. Jestem katoliczką, ale z ciekawością...

almos | 2014-04-25
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Jest to właściwie pierwszy mój kontakt z opracowaniem traktującym o medytacji. Książka jest niewielka, ale napisana bardzo pięknie, są tam wręcz poetyckie fragmenty, moim zdaniem jest świetnym wprowadzeniem do problematyki medytacji i buddyzmu.
Centralnym terminem dyskutowanym przez autora w początkowych rozdziałach książki jest "Uwaga", pisana z dużej litery a będąca określeniem pełnej, żywej świadomości tego, co wydarza się "na zewnątrz" i "wewnątrz" nas w chwili obecnej. Podając przykład Uwagi autor pisze, że gdy np. zmywając naczynia powinniśmy być w pełni świadomi faktu, że zmywamy naczynia. Gdy zmywamy i myślimy o czymś innym np. o herbacie która na nas czeka, to nie żyjemy w chwili w której to robimy. Jeśli zaś nie umiemy zmywać naczyń, to nie będziemy umieli również pić herbaty: będziemy w trakcie picia myśleć o innych rzeczach, nie zdając sobie sprawy, że trzymamy w rękach filiżankę. No cóż, powyższe jest dla mnie odkrywcze, bo zmywając naczynie słucham audiobooków, a...

Amarcord | 2014-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2014

Piękna, prosta, wspaniała książeczka o tym, co... najważniejsze?

Wiele książek w swoim życiu przeczytałem po to tylko, by je mieć przeczytane.
Ile z nich przeczytałem naprawdę?
Ile chwil przeżywałem po to tylko, by je już mieć za sobą?

* * *

Dziękuję, Almos, za polecenie tej pozycji.

Besia | 2018-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Książkę czyta się wspaniale - pod warunkiem, że chcemy by wniosła coś do naszego życia. Czas zatrzymać chaos w którym przyszło nam żyć. Filozofie wschodu dają nam wspaniały klucz do uniwersalnych terapii. Na dodatek wszystko to, możemy wykonywać samodzielnie, bez żadnych wysokopłatnych coachów.

magfre | 2014-08-03

W tym zwięzłym poradniku autor zachęca to zatrzymania się, do bycia tu i teraz, do skupienia się nad tym, co w danej chwili robimy. Pokazuje proste sposoby na medytację, na poprawę swej koncentracji i wyciszenia umysłu. Jest to krótka książka, ale i tak coś w niej dla siebie znalazłam:)

rabpop | 2013-02-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Buddyzm

hmm. książka z tych które wydają się że są do przeczytania w godzine. jednak nie do końca. mówi o rzeczach praktycznych, o medytacji dnia codziennego, jednak podane jest to w sposób że tak to nazwę "poprawny politycznie" - czyli prosty i dla każdego. Przedstawia ogólny rys medytacji uważności jednak miejscami początkowo pozostawia niedostyt. Z drugiej strony są w niej zasygnalizowane wszystkie najważniejsze aspekty na których opiera się medytacja zen. Medytacja jest właśnie prostotą pojedynczej chwili i ta książka stara się właśnie tak ją ukazać. W rzeczy samej kiedy po latach medytacji wróciłem do niej ponownie odkryłem że zawarta jest w niej cała esencja prostej praktyki. Z tym że najpierw musiałem odchudzić ją o moje początkowe wyobrażenia o niej. Polecam początkującym jak i wyjadaczom.

Roman | 2017-10-27
Przeczytana: 28 października 2017

Ta książka to krótka lekcja o tym jak świadomie żyć w danym momencie.
Czytając ten niewielki zbiór przekazów wszystko wydaje się prostsze. Autor dużą uwagę zwraca czytającemu na to, o czym w danym momencie myśli i jak myśli.

"Jeśli marzyciel koncentruje się na tym, czego nie ma, to w jego
życiu realizuje się "nie ma". Jeśli nerwicowiec koncentruje się na martwieniu
się o przyszłość, to będzie miał z pewnością powody do zmartwień".

W książce również można wyczytać o tym, by żyć "tu i teraz".
Bardzo często nasze czynności są wykonywane automatycznie, gdzie ręce pracują, a myśli są w zupełnie innym miejscu, co może czasem skończyć się tragicznie. Jeśli nie zwracamy uwagi i nie skupiamy się na tym co robimy w danej chwili, nigdy nie zrobimy tego dobrze.
Głównym celem tej książki jest rozpoczęcie pracy nad sobą, nad "poprawą siebie", zmianą, której od siebie oczekujemy. Musimy jednak pamiętać, aby być świadomi wyboru tejże drogi, zrezygnować z pewnych rzeczy i z cierpliwości wdrażać...

gabrielab393 | 2017-03-05
Przeczytana: 05 marca 2017

Napisana w prosty sposób, krótko - bez zbędnego powtarzania tego samego, jak to często lubią robić autorzy podobnych pozycji. Podoba mi się myśl przewodnia tej książki i spokój, jaki ogarnia człowieka już od samego czytania jej. Sądzę, że stanowi dobry drogowskaz dla osób, które chcą rozpocząć swoją drogę z medytacją (a raczej medytacyjnym sposobem na życie, w myśl książki).

Michał | 2014-07-11
Przeczytana: 09 lipca 2014

Parząc herbatę, myślami możemy być w zupełnie innym miejscu. Pijąc ją również. Nie potrafiąc być obecnym i uważnym w tak prostej czynności, nie uda nam się tego osiągnąć i w innych. W taki sposób można by tę książkę podsumować, gdyby nie to, że za prostymi słowami kryje się wielka siła.
[..]
Ten poradnik medytacji nie zawiera wielu stron do czytania. Nie zmienia to faktu, że czyta się go bardzo długo. Dlaczego? Zawiera proste ćwiczenia, które ukierunkowują naszą uwagę na bycie w tu i teraz. Aby poprawnie nauczyć się tego stanu trzeba poświęcić dużo czasu.

Łukasz | 2012-04-03
Przeczytana: 10 grudnia 2011

Książka warta przeczytania. Buddyjski mnich przedstawia w niej w jasny sposób technikę Mindfulness - uważność, coraz częściej wykorzystywaną w psychoterapii. Dla mnie zaskakującym faktem jest to, że na zagranicznych portalach bibliotekarskich ta pozycja zajmuje znacznie wyższe miejsce niż w Polsce. Posiadam tę książkę także w wersji angielskiej i muszę przyznać, że w owej wersji jest ona bogatsza o selekcję buddyjskich sutr (nauk).