Malarstwo chińskie. Wstęp do ikonografii malarstwa chińskiego

Okładka książki Malarstwo chińskie. Wstęp do ikonografii malarstwa chińskiego Pál Miklós
Okładka książki Malarstwo chińskie. Wstęp do ikonografii malarstwa chińskiego
Pál Miklós Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe sztuka
sztuka
A Sarkany szeme. Bevezetes a kinai piktura ikonografiajaba
Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe
1987-01-01
1987-01-01
Mieczysław Jerzy Künstler
Chiny malarstwo chińskie sztuka chińska kultura Chin sinologia

Solidna książka, wiele informacji, piękne zdjęcia.

Solidna książka, wiele informacji, piękne zdjęcia.

Niewiele na polskim rynku jest wydawnictw poświęconych malarstwu chińskiemu we wszystkich jego formach, od pejzaży, po sformalizowane przedstawienia w rodzaju ptaków i kwiatów czy śliw. Monografia Miklosa stanowi wspaniały wstęp i zachętę do poznania bliżej tej dziedziny sztuki: autor w przystępny sposób omawia materiały, techniki, zmieniające się na przestrzeni wieków tematy, twórców i odbiorców, poświęca też sporo miejsca na nakreślenie tła estetyczno-filozficznego, przez co pozwala lepiej zrozumieć fenomen niektórych nurtów i stylów. Do tego szerokie omówienie najpopularniejszych elementów i przedstawień podejmowanych przez chińskich artystów - wszystko przystępne, jasne i zrozumiałe.
Na wzmiankę zasługuje też to, że choć książka została wydana ponad ponad dwadzieścia lat temu, wciąż zachwyca doborem ilustracji i starannością wydania.

• Chiny
  • sztuka
  • Azja - Wschodnia
  • Malarstwo / muzyka / sztuka
  • (o)magija/psychologia/filozofia
  • Jak najszybciej!

Pál Miklós Malarstwo chińskie. Wstęp do ikonografii malarstwa chińskiego Zobacz więcej