GRU. Radziecki wywiad wojskowy

Okładka książki GRU. Radziecki wywiad wojskowy Wiktor Suworow
Okładka książki GRU. Radziecki wywiad wojskowy
2010-01-01
1999-01-01
Jarosław Kotarski
wywiad komunizm GRU służby specjalne ZSRR

Bardzo ciekawa publikacja. Atutem jest to, że autor, oprócz wiedzy, posiada własne doświadczenia, więc książka jest momentami relacją "z pierwszej ręki". Książka jest pisana trochę jako sensacja (przynajmniej ja odniosłem takie wrażenie - w końcu autor opisuje rzeczy, które w latach 80. były nowe lub zupełnie nikomu nie znane, a które nie zawsze zaskoczą czytelnika współczesnego). Polecam jako źródło wiedzy historycznej dla osób zainteresowanych historią związku radzieckiego i zimnej wojny - anegdoty, załączniki i czytelne schematy bardzo pomagają w zrozumieniu i nabyciu szczegółowej wiedzy nt. radzieckiego kontrwywiadu wojskowego.

Dość ciekawe opracowanie sławnego Suworowa na temat GRU. Dużo detali i dość techniczny język jest gratką dla pasjonatów. Na pewno książka pisana jest z perspektywy czasu, więc wszelkie kwestie technologiczne dla wywiadu są już trochę zdezaktualizowane, ale pozycja jak najbardziej do przeczytania.

Język przystępny, konkretny, uporządkowany. Całość nieco zbyt ogólna, schemat okraszony kilkoma historyjkami - nieco za mało na wyższą ocenę, oczekiwałem nieco bardziej pogłębionej analizy. Za mało informacji z odpowiedzią na pytanie "dlaczego w ten sposób?", a większość tylko "jak?".

40 lat temu książka musiała robić mega wrażenie na czytelnikach, a i dzisiaj bardzo fajnie jest ją przeczytać. Dla osób które słabo znają historię i niekoniecznie interesują się polityką książka będzie nudna. Dodatkowym smaczkiem dodającym wartości wydawnictwu są subiektywne oceny autora miejsc, zdarzeń i osób, które odnajdujemy na kartach.

Książkę czyta się lekko, łatwo i przyjemnie, więc polecam. Aczkolwiek ona już nie jest sensacyjna, a li tylko historyczna. Przy czym ciekawych historyjek jakoś w niej mało. Autor pisze jak to sobie GRU działało, gdy na świecie nie było jeszcze telefonów komórkowych, teraz to funkcjonuje chyba już zupełnie inaczej. Tak czy owak, to miłe czytadło.

Jedyna chyba dostępna książka, która bardzo szczegółowo opisuje funkcjonowanie i zasady działania rosyjskiego wywiadu wojskowego od środka. Dużo aspektów technicznych od historii tej instytucji, przez opisy rezydentury i funkcjonariuszy metody werbunku i przekazywania danych. Jako że Suworow sam był funkcjonariusze pisze naprawdę ciekawie i ze sporą dozą dowcipu. Co ciekawe często odnosi się do KGB ukazując istotne różnice pomiędzy tymi dwoma służbami. Znakomite uzupełnienie kultowego "Akwarium". Polecam.

Z racji czytania "Szpieg, czyli podstawy szpiegowskiego fachu" wypadałoby przypomnieć sobie poprzednie książki. Z tego względu kolejne recenzje będą poświęcone twórczości Suworowa. Czy jest GRU do dzisiaj każdy już słyszał lub/ i widział. Wpadki zawsze są radośnie rozgłaszane przez kontrwywiad. Jest się czy chwalić! Złapano szpiega, a raczej wydalono dyplomatę. Ale zanim on trafił to ambasady radzieckiej musiano go wyszkolić, a wcześniej znaleźć (wyselekcjonować),czyli do tego musiała być jakaś struktura. Właśnie o tej strukturze jest ta książka. Jest oczywiście polski akcent.

Książka juz nie jest tak szokująca jak 40 lat temu, bo wiele z informacji jest już znanych (w dużej mierze dzięki Suworowi/Riezunowi).

A więc Rosjanie zaadoptowali u siebie model trójpodziału władzy. Wszak są trochę inne niż w demokracjach zachodnich lecz idea taka sama – władze muszę się równoważyć. Jest zatem politbiuro (prezydent z rządem),jest KGB (FSB),jest i armia reprezentowana przez GRU. Żadne z nich nie dominuje nad pozostałymi, wszystkie są potrzebne, żadna nie może istnieć sama. Tak zaczyna Suworow swoją książkę o wywiadzie wojskowym, trafne spostrzeżenie. Na kolejnych stronach opisuje historię, strukturę, metodykę pracy i rolę wywiadu wojskowego. Książka jest rzetelna, swoiste kompendium wiedzy o GRU. Wszak pisana około 40 lat temu ale idea i cele wywiadu pozostają ciągle takie same.

Polecam

Polecam