GRU. Radziecki wywiad wojskowy

978-83-7510-572-8
wywiad, komunizm, GRU, ZSRR
historia
Łukasz Kuć

Dopóki w 1978 r. autor tej książki, oficer GRU, nie uciekł do Wielkiej Brytanii, na Zachodzie o radzieckim wywiadzie wojskowym wiedziano tyle co nic. Suworow musiał przekazać oficerom MI5 niemal wszystkie podstawowe wiadomości: o strukturze GRU i jej siatek wywiadowczych, werbunku i metodach zdobywania informacji, łączności z agentami, sposobach przesyłania zdobyczy do ZSRR, a także często nieznanych na Zachodzie dokonaniach tej służby. Tak powstała ta książka - barwna, dowcipna, anegdotyczna, a zarazem jeżąca włos na karku, zwłaszcza gdy pomyśleć, że GRU po ćwierćwieczu od jej wydania najwyraźniej rozkwita.

źródło opisu: Rebis, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

mgmorpheus | 2014-12-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 grudnia 2014

Kolejna świetna książka Suworowa. Na początku, jak w przypadku "Specnazu" myślałem, że to będą suche fakty historyczne, których wprost nie cierpię. Jednak nie, rozdziały o werbunku i akcjach, jakie agenci GRU przeprowadzali na świecie zrekompensowały mi początek książki w którym autor przytacza, jak powstało GRU i jak się rozwijało. Polecam bardzo tę książkę, gdyż w obecnych czasach i sytuacji (sami wiecie jakiej) takie informacje mogą się przydać :) Informacje są stare, ale myślę, że z większości GRU nadal korzysta. Polecam.

Paździoch | 2014-12-03

Książka rozczarowała mnie.

Mimo, że na początku zapowiadało się na coś w stylu mini monografii największej agencji wywiadowczej to w miarę czytania wyraźne stało się ślizganie autora po temacie. Coraz więcej ogólników, banałów. Podane przykłady akcji wywiadowczych czy wydarzeń miały chyba na celu zrobienie na czytelniku wrażenia albo swoim rozmachem techniczno-finansowym (krótka informacja o radarze pozahoryzontalnym) albo swoją niezwykłością (np. wiewiórki wyrzuciły ze skrytki w dziupli tajne dokumenty z Białego Domu). Tak naprawdę, żadna z opisanych akcji wywiadowczych nie została pokazana szerzej tylko okrojona do jakiegoś kuriozum. Powstał taki mix opisu organizacji, wybranych procedur i ciekawostek.

Mało i słabo.

Grzegorz | 2014-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2014

Suworow... Kontrowersyjna postać, na pewno z dużym dystansem podchodzę do niego (i jego tez) jako historyka, zwłaszcza kiedy pisze o wydarzeniach roku 1941. To nie jest tak, że moim zdaniem całkowicie się myli czy coś podobnego. Ciężko jednak brać na poważnie opracowania pisane bez podparcia źródłami, zwłaszcza archiwaliami, dlatego sporą część jego teorii traktuje jako ciekawostki, wymagające mimo wszystko udowodnienia.

Ale zarówno słynne Akwarium, jak i GRU... to nieco inna bajka. O ile ta pierwsza pozycja to fikcja literacka bazująca (wg Autora, ile w tym prawdy on sam już wie) na biografii samego Władimira Rezuna (bo tak się w rzeczywistości Suworow ma nazywać), to GRU. Radziecki wywiad wojskowy według legendy ma być przerobioną wersją podręcznika dla brytyjskich służb specjalnych. Ciężko traktować ją jako naukowe opracowanie (chociaż ma niejako taką formę), nie są to do końca wspomnienia. Najbliższym prawdy jest stwierdzenie, iż jest to źródło o charakterze memuarystycznym....

Maxim212 | 2013-08-31

Zwięzłe opracowanie na temat pracy radzieckiego zwiadu wojskowego. Według mnie, stanowi uzupełnienie książki "Akwarium" i jest kopalnią wiedzy o tej formacji. Dla mniej zainteresowanych jest,może, i mniej ciekawa, ale dla koneserów sensacji rzeczywistej (nie takiej jak w amerykańskich filmach sensacyjnych) to klasyka gatunku. Autor pracę dla GRU odczuł na własnej skórze.

Sławomir | 2016-08-07
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Super pozycja. Daje wyobrażenie o ogromie rosyjskich służb. Aż sama nasuwa się refleksja gdzie teraz te służby są, co robią i komu służą. Po tej lekturze już mam wątpliwości czy faktycznie tak sarkać na pana Macierewicza za to w jaki sposób potraktował WSI.
Naprawdę polecam.

pozeraczksiazek | 2013-08-30

Klasyka już dla mnie. Lektura faktycznie trochę ciężka, trzeba czytać dokładnie, powoli ale warto. Solidna porcja rzetelnych informacji. Chociaż i tak najbardziej mi się podobał "Specnaz"

gav | 2014-01-06

Świetna książka, bardzo ciekawie opisuje mechanizm działania i skuteczność GRU.

PRZEMEK | 2013-07-25
Przeczytana: 2007 rok

W tej książce pan SUWOROW opisuje szczegółowo całą strukturę wywiadu wojskowego. Od szczebla Armii,okręgów,dywizji,pułków do batalionów kompanii poprzez pluton do drużyny. GRU posiadało(posiada) w swojej organizacji żołnierzy o różnych specjalnościach od komandosów po telegrafistów, saperów itd. Bardzo dobrze zorganizowany wywiad i kontrwywiad wojskowy. Polecam.

Mamerkus | 2012-10-26
Przeczytana: 05 czerwca 2012

W zasadzie książka o charakterze techniczno-organizacyjnym. Gubiłem się w tych wszystkich zarządach GRU, rezydentach, wywiadach operacyjnych i strategicznych, przyznam, że ani to ciekawe, ani specjalnie czytelne dla laika.

Są oczywiście fragmenty frapujące, jak rozdział o historii GRU (która jest w zasadzie laurką komunistycznego terroru w pigułce), czy ten, w którym Suworow wyjawia swoje motywy ucieczki na Zachód. Ale generalnie jest to książka z mnóstwem wykresów prezentujących schematy wewnątrzorganizacyjne itp. dyrdymały powodujące, że lektura jest doskonałym środkiem nasennym.

Paweł M | 2013-08-09
Przeczytana: 2012 rok

Dla osób lubiących Suworowa bądź zainteresowanych tematyką służb specjalnych jest to pozycja obowiązkowa, a przynajmniej godna uwagi. Pozostałym - zdecydowanie odradzam. Narracja, jak to bywa u Suworowa, jest bardzo przyjemna do czytania, aczkolwiek dla laika brzmi ona jak schemat budowy silnika czołgu T-34, okraszony gdzieniegdzie dowcipnymi komentarzami.