Specnaz. Historia sił specjalnych Armii Radzieckiej.

Tłumaczenie: Andrzej Kiński
Wydawnictwo: Adamski i Bieliński
Spetsnaz: the Story of the Soviet SAS
838918723X
Specnaz, Suworow, wywiad wojskowy
literatura faktu
Marcin

Specnaz to jedna z formacji radzieckiego wywiadu wojskowego, która zajmowała się rozpoznaniem pośrednim pomiędzy wojskowym i agenturalnym, łącząc w sobie elementy szpiegostwa, terroru i szeroko pojętych działań partyzanckich. Od innych formacji Specnaz różnił się tym, że nie tylko poszukiwał i znajdywał ważne cele przeciwnika, ale w większości przypadków także je niszczył.

annaroza | 2017-09-03
Przeczytana: 03 września 2017

Co jakiś czas natykałam się na wzmianki o autorze. Suworow, oficer radzieckiego wywiadu, który uciekł na zachód, autor słynnego "Akwarium" i innych książek demaskujących tajniki jego dawnej profesji.
Muszę przyznać, że jako pisarz może poszczycić się pewnym talentem gawędziarskim. Książka, mimo nudnawej tematyki, jest bardzo przyjemną lekturą. Powstanie, historia, sposób szkolenia i działania radzieckich sił specjalnych... Na szczęście pozycja straciła już wiele na aktualności, choćby poprzez rozpad bloku wschodniego i samego Związku Radzieckiego. Ale czy wiemy, czego możemy spodziewać się obecnie po Federacji Rosyjskiej?
Z całej książki największe wrażenie wywarł na mnie fragment o szkoleniu i wykorzystaniu psów bojowych i to jak beznamiętnie autor to opisał.

Witold Lisek | 2014-01-11

Hipek | 2016-04-26

Bardzo wartko napisana książka o realiach służb specjalnych Związku Radzieckiego.

Roman Dłużniewski | 2016-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2016

Suworow wie, o czym pisze. Zna z autopsji. I choć czasem kontrowersyjny, warto go czytać.

lbadura | 2014-03-18
Przeczytana: 16 marca 2014

Ostatnie wydarzenia na Ukrainie sklonily mnie do przeczytanie tej ksiazki. Od prawie miesiace sledzie z wielka uwaga to co ma miejsce na Ukrainie, szczegolnie na polwyspie krymskim. Kiedy obejrzalem kilka reportazy o tajemniczych zolnierzach w nieoznakowanych mundurach ktorzy pojawili sie na Krymie jak "obroncy" miejscowej ludnosci rosyjskokecznej nie mialem watpliwosci, ze ci zolnierze naleza do speznazu. Co prawda Rosja sie do nich nie przyznaje. Wladze Rosji wlacznie z Putinem na czele zaprzeczaja, ze to rosyjscy zolnierze. Jednak mysle, ze nikomu nie trzeba mydlic oczu. To specnaz.

Ksiazka Suworowa zostala napisana jeszcze za czasow zimnej wojny. Moglaby sie wydawac niekatualna.Faktycznie, moze nie opisuje aktualnego stanu rzeczy, jednak mysle, ze aby zrozumiec to co dzieje sie dzisiaj w Rosji, na Ukrainie, trzeba koniecznie zapoznac sie ze spozcizna Zwiazku Radzieckiego. Odnosze wrazenie, ze wspolczesna Rosja chetnie powraca do starych metod, wypracowanach za czasow Zwiazku...

Maxim212 | 2013-07-28

Tym razem Suworow mnie nie zachwycił. No cóż, bywa i tak. Wydawca posiadanego przeze mnie egzemplarza też się nie popisał. Pewnie jako korektora zatrudnia głąba po rusyfikacji stosowanej. Nie polecam audiobooka, gdyż czyta kobieta o bezbarwnym głosie i w sposób jaki jest dobry do czytania harlequinów (i kto to nazywa książką). Ręce opadają...

MW600 | 2013-10-01

Książka może spodobać się, moim zdaniem, tylko osobom bardzo zainteresowanym tematyką ogólnowojskową. A to z tego powodu, że sporą jej część zajmują rozmaite wyliczenia: ile i jakich kompanii wchodzi w skład większego zgrupowania, na ile rodzajów wojsk dzielą się dane służby, ile różnych pionów znajduje się w dowództwie. Bardzo szczegółowo omawiane są struktury różnych wydziałów, wymieniane uczelnie i zgrupowania. Jest to bardzo "sucha" wiedza, którą ciężko zainteresować osobę postronną. Dopiero końcowa, stosunkowo krótka część książki, poświęcona zagadnieniom taktyki, szkolenia i uzbrojenia Specnazu, staje się rzeczywiście ciekawa. Myślę, że Suworowowi nie udało się zachować właściwej proporcji pomiędzy informacjami dotyczącymi struktur Specnazu, a tym, co najbardziej interesować by mogło potencjalnego czytelnika, co czyni lekturę momentami bardzo męczącą.

pozeraczksiazek | 2013-11-11

Jako osoba która była w GRU, dostała wyrok śmierci, Suworowa jako autora książek można brać na dwa sposoby - 1. albo zmyśla żeby sprzedać więcej książek albo 2. pisze prawdę. Książka o Specnazie tak jak pisali moi koledzy czytelnicy, fakt, jest naprawdę tylko dla tych którzy interesują się tą tematyką. Suworow piszę tutaj niestety bardzo szorstkim, żeby nie powiedzieć żołnierskim językiem. Barwy dodają anegdoty o żołnierzach Specnazu. Niekiedy drażni styl pisania kiedy pisze o taktyce a w kolejnym akapicie o Leninie i rewolucji październikowej. Książka jest bogata w szczegóły, sztywne szczegóły która zainteresują tylko "żołnierskiego mola". Ale książka i tak bardzo warta uwagi. Według pewnego pana pierwszą brygadą jaka pojawiła się 10 kwietnia w Smoleńsku była właśnie bojówka Specnazu ;)

Sławomir | 2016-08-10
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Bardzo dobra książka jednak myślę, że nie dla każdego. I nie chodzi tu o jakąś źle pojętą elitarność odbiorców. Większość książki to suche dane które mogą zainteresować pasjonatów tematu ale już nie koniecznie przeciętnego odbiorcę. Oczywiście są też smaczki opowiastek ale jest ich mało. Z dotychczas przeczytanych przeze mnie książek ta jest najbardziej "sucha". To jednak też świadczy o autorze gdyż i tak napisana jest w bardzo przystępny i przyjemny sposób i nie powiem aby mnie nudziła.

Gregor | 2017-06-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Dokładnie napisana, rzeczowa książka z masą szczegółów. Może nie jest to przyjemna lektura, natomiast zainteresowani tematem będą zachwyceni.