Przewodnik inteligentnego snoba według Franciszka Starowieyskiego

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
978-83-7337-730-1
poradniki

Któż z większą znajomością rzeczy może opowiedzieć o snobizmie niż człowiek, którego rodowe korzenie sięgają X stulecia i który zamieszkiwał w prawdziwym dworze otoczony służbą i guwernantkami, a zarazem wielki artysta, któremu nawet publiczne zniewagi zostają wybaczone? Jego barwne opowieści o bezpowrotnie minionym świecie ziemiaństwa, jego stylu i obyczajach są nieocenionym przewodnikiem dla szlachetnego snoba.

W jaki sposób rozmawiać z ludźmi mniej inteligentnymi niż my? Których sentencji łacińskich nie wypada nie znać? Dlaczego kolekcjonować obrazy, a nie wyciągi z banku? Kiedy przeklinanie w towarzystwie pięknych kobiet jest mile widziane? Franciszek Starowieyski mówi o upadku sztuki i architektury, o ideale kobiecej urody i chorobliwie wstydliwej nagości, o kolekcjonerstwie i nieśmiertelności rzeczy. Kompedium wiedzy współczesnego erudyty w wydaniu Franciszka Starowieyskiego to pozycja ponadczasowa.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2004

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

Kinia | 2012-09-14
Przeczytana: 14 września 2012

zawsze lubiłam tego snoba, przeczytałam z przyjemnością

Wujek-Dobra-Rada | 2010-07-08
Przeczytana: lipiec 2010