Fundamentalizm religijny

Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Der Religiöse Fundamentalismus im Übergang zum 21. Jahrhundert
Feanor

Książka skierowana do szerokiego kręgu czytelników chcących zrozumieć istotę tak powszechnie dziś dyskutowanego zjawiska fundamentalizmu religijnego, zwykle niemal jednoznacznie kojarzonego z islamem i terrorystycznymi ugrupowaniami muzułmańskimi. Esej składa się z trzech części. Pierwsza sięga do źródeł pojęcia i zawiera jego definicję. Druga skupia się na fundamentalizmie muzułmańskim jako wyzwaniu rzuconym światu zachodniemu. Trzecia omawia aktualne nurty fundamentalistyczne.

żabot | 2013-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2013

Uff... przebrnąłem, choć na początku miałem ochotę rzucić w kąt. Nie lubię przeintelektualizowanych książek, gdzie autor najprostsze rzeczy, które można streścić na jednej stronie rozwleka na kilka rozdziałów ubierając w napuszony bełkot.
Tibi już na wstępie stara się podkreślić, i powtarza to wielokrotnie w książce, że fundamentalizm jest zjawiskiem globalnym, niezależnym od konkretnej religii i uważa, że nie należy tego zjawiska łączyć tylko z islamem – tu zgoda. O tym, że nie tylko fundamentalizm islamu prowadzi do zbrodni udowadnia podając kilka przykładów (w tym wojennych) o podłożu istotnie religijnym leżących po stronie fundamentalizmu hinduskiego, żydowskiego jak i chrześcijańskiego.
Tibi popada jednak w sprzeczności. Sam przyznaje, że takie przypadki jak etnofundamentalizm Serbów wobec bośniackich muzułmanów czy hinduski wobec indyjskich muzułmanów to zasadniczo zjawisko lokalne, miejscowe a fundamentalizm islamski rości sobie prawo do swoistego uniwersalizmu i...

Greg Blackbird | 2017-09-04

Autor wielokrotnie przekonuje że nie islam jest zły ale fanatycy religijni. Tylko problem jest w tym, że dla każdego Polaka każdy muzułmanin jest fanatykiem religijnym.

| 2016-10-30
Na półkach: Islam, Przeczytane

Bassam Tibi cytuje dwóch autorów - Samuela Huntingtona, od którego zrzyna na potęgę i... samego siebie. Niczego autorowi nie ujmując, lepiej poczytać "Zderzenie cywilizacji", bo jest tam wszystko, o czym Tibi pisze, wyłączając apologię islamu i ideologiczne wkręty o zbawczej sile jedynej słusznej świeckiej moralności i demo-świeckiego uniwersalizmu w postzimnowojennym świecie.

dintah | 2014-07-07

dobrze i krótko wyjaśnione zagadnienie fundamentalizmu i jego związku z polityką, trochę zbyt skromnie ukazane negatywne skutki fundamentalizmu i tolerancji

Katarzyna | 2012-10-01
Przeczytana: 01 października 2012

Ledwo co zmęczyłam to coś... eh

edan | 2016-10-04
Przeczytana: 05 października 2016