Sycylijczyk

Tłumaczenie: Jan Jackowicz
Cykl: Ojciec Chrzestny (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
The Sicilian
83-7359-280-6
literatura piękna
Krzysiek W

Druga część trylogii zapoczątkowanej Ojcem Chrzestnym. Puzo wciąga czytelnika w mroczny świat sycylijskiej prowincji, świat przemocy, w którym każda zniewaga musi zostać zmyta krwią. Po dwuletnim pobycie na Sycylii syn Vita Corleone, Michael, ma powrócić do domu. Ojciec Chrzestny zleca mu ważną misję: ma zabrać do Ameryki Salvatore Guiliana, uwielbianego przez wszystkich legendarnego sycylijskiego banitę, który od kilku lat na czele swojej bandy broni uciskanych ziomków przed wszechwładzą miejscowych bogaczy i przywódców mafijnych.

źródło opisu: http://www.empik.com/sycylijczyk-puzo-mario,368961,ksiazka-p

źródło okładki: http://www.empik.com/sycylijczyk-puzo-mario,368961,ksiazka-p

Sojczix | 2019-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 14 maja 2019

Po kilku latach od przeczytania "Ojca Chrzestnego", zabrałam się za "Sycylijczyka". Z początku bardzo wciągnęłam się w książkę, ponieważ byłam ciekawa tego czym różni się od drugiej części filmy "Ojca". Jakie było moje rozczarowanie, gdy dotarło do mnie, że Michael Corleone i cała rodzina Corleone są tu wątkiem pobocznym, a wręcz marginalnym. Cała historia skupia się na postaci Syclijczyka - Turiego Guliano. I może by ta książka mnie bardziej ciekawiła, gdyby nie to że nie ciekawiła mnie ta postać, ani jej historia, a to on stanowi główny wątek powieści. Gdyby ten wątek jakoś mocniej streścić, a było to moim zdaniem wszystko bardzo mocno rozwleczone, byłoby dużo lepiej. Puzo pisze naprawdę przyjemnym językiem, jednak gdy historia jesteś średnio ciekawa, w końcu zaczyna się nudzić i tak po ponad połowie zaczęłam tą książkę męczyć. Końcówkę czytałam "oby szybciej" i niespecjalnie już dokładnie, bo można się było już tego wszystkiego spodziewać. Tak więc, gdyby nie to, że książka nie...

Fallenangelv | 2019-05-08
Przeczytana: 08 maja 2019

Mario Puzo -,, Sycylijczyk ‘’

Przyznam się szczerze, że na początku byłem sceptycznie nastawiony do tej książki. Obawiałem się nawet ogromnej przepaści pomiędzy pierwszą częścią o sycylijskiej mafii ,, Ojciec Chrzestny ‘’ , a drugą ,, Sycylijczyk ‘’ i…….
Owszem druga część jest inna. Jest niczym piękna opowieść, legenda. Piękne słoneczne lato. Upał. W powietrzu czuć żar, zapach kwiatów. Czuć pył w płucach. Przysiadam na kamieniu i odpoczywam. Podchodzi do mnie starszy pan. Pozdrawia mnie. Odpowiadam tym samym. Siada obok mnie. Częstuje mnie papierosem. Ja w podzięce wyciągam flaszeczkę dobrego, słodkiego i zarazem mocnego, bardzo aromatycznego czerwonego wina. Wina tak czerwonego , szkarłatnego niczym usta ponętnej dziewczyny…….Starszy pan zaczyna opowieść……opowieść o człowieku, który tu kiedyś żył. Pot leje mi się po całym ciele, przemoczona koszula . Słucham jednak pilnie z uwagą każdego wypowiadanego słowa. Słowo następne i następne całe zdania tworzą legendę o Salvatore...

Mateusz Wójtowicz | 2019-04-25
Przeczytana: 2017 rok

Moja pierwsza książka M. Puzo. Zrobiła na mnie wrażenie i przekonała do kolejnych. Kawał dobrze napisanej literatury.

Mateusz | 2019-04-19
Przeczytana: 17 kwietnia 2019

Po prostu świetna jest ta książka. Turi, główny bohater, to ideał. Mario Puzo był prawdziwym mistrzem, opisy jakie tworzy są niezwykłe, malowniczo oddają rzeczywistość.

Wileta | 2019-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2019

#NAJPIERW KSIĄŻKA POTEM FILM!
Po przeczytaniu „Ojca chrzestnego” miałam wielką ochotę na kolejne arcydzieło i dalsze losy Rodziny Corleone, zanim obejrzę kolejne 2 części filmu. Tym bardziej, że film „Ojciec chrzestny I” wyczerpuje wszystkie treści z w/w powieści. I bardzo się zdziwiłam, kiedy zorientowałam się, że powieść „Sycylijczyk” nie ma wiele wspólnego z „Ojcem chrzestnym”.
Powieść „Sycylijczyk” opisuje walkę i wzajemne porachunki pomiędzy:
- Turii Guiliano - sycylijskim ROOBIN HOODEM, legendarnym bandytą, który przez 7 lat zgromadził ponad 50-osobową bandę i ukrywając się w górach kontrolował północno - zachodnią Sycylię. Łupił, grabił, zabijał …., ale też dzielił się z biednymi mieszkańcami wyspy. Marzył o uwolnieniu Sycylii z jarzma mafiosów współpracujących z władzami Włoch;
- Don Croce Malo - sycylijski mafioso, który wraz z przyjaciółmi przyjaciół sprawował nieformalną władzę nad pozostałą częścią Sycylii. Był szefem 6 innych mafiosów, rządzących w poszczególnych...

szopenfeldziarka | 2019-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2019

Bardzo dobra książka, czytałam ją długo z braku czasu, ale jak już czytałam to byłam zadowolona. Fakt 1 tom podobał mi się bardziej :) ale wtedy wchodziłam dopiero w gangsterski świat, teraz i tak uważam że jest to klasyka, tego gatunku :)

Michał | 2019-04-01

Książka bardzo dobra.
Nie jest to kontynuacja powieści Ojciec Chrzestny. Nie jest też napisana w stylu Ojca Chrzestnego. Pojawienie się w niej postaci Michaela Corleone to tylko fikcja autora, która z resztą na końcu w mistrzowski sposób zostaje wyjaśniona podczas rozmowy Michaela z Ojcem po powrocie do Nowego Jorku.
Książka przypomina mi dzieje bardziej Janosika niż Robin Hooda.
Walka ideologiczna, przyjaźń i zdrada.
Zachęcam do przeczytania.

miniu86 | 2019-03-22
Przeczytana: 22 marca 2019

Przepiękna historia, duch Turiego musi nadal przemierzać niezmierzone pasma górskie jego ukochanej, słonecznej Sycylii i spogląda czasem na swój rodzinny dom.

Jarosław | 2019-03-17
Przeczytana: 17 marca 2019

Książka napisana sprawnie. Czyta się ją dobrze, choć stanowi zaledwie cień genialnego "Ojca chrzestnego". Zresztą na kartach powieści pojawiają się Michael, Clemanza i sam dom Vito. Choć ich wątki stanowią zaledwie epizody, są wyborne. Wyraziste, miotane sprzecznymi pragnieniami postaci zapadają w pamięć. Bez wątpienia polecam każdemu, kto szuka opowieści o walce w imię sprawiedliwości na miarę don Kichote'a, władzy, zdradzie, odpowiedzialności i istocie bycia bohaterem.
Puzzo odmalował tu też obraz ogromnych nierówności społecznych i cynizmu władz Sycylii głuchych na potrzeby najbiedniejszych warstw społecznych. Moje przerażenie i gniew wzbudziły wątki związane z pewnym prawicowym politykiem, który dla utrzymania się przy władzy gotów był współpracować z mafią, szantażować wyborców, a nawet posunąć się do sugestii zamordowania przeciwników politycznych. Niezwykle ciekawie prezentuje się też jego kooperacja z władzami kościelnymi. Jakże pięknie pisarz pokazał kupowanie głosów...

ciesla093 | 2019-03-15
Na półkach: Przeczytane, Klasyka
Przeczytana: 15 marca 2019

Powieść która może nie jest kontynuacją, a raczej historią osadzoną w świecie ,,Ojca chrzestnego".
Głównym wątkiem cofamy się do czasu banicji Michaela Corleone na Sycylii, gdzie zgłębiamy się w świat Mafii, zwanej tajemniczo ,,Przyjaciółmi przyjaciół". Pobocznie można poznać historię półświatka sprzed, w trakcie i po okresie faszystowskich Włoch.
Mimo iż książka jest niezwykle ciekawą pozycją to autor nie wystrzegał się błędów, najbardziej uderzało mnie powtarzanie odczuć Michaela z poprzedniej części, co tworzyło trudności w odczuciu kontynuacji przygód bohatera w Europie. Mimo tego małego zgrzytu trzeba oddać cesarzowi co cesarskie. Książka jest wciągająca, wchłania ją się chwila moment, gdyż zawiera wszystkie kryminalne wątki dzięki którym zachwycać się można ,,Ojcem chrzestnym".