Okładka książki Znaczenie miłości. Jak uczucia wpływają na rozwój mózgu

Znaczenie miłości. Jak uczucia wpływają na rozwój mózgu

Autor:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
typ
papier
mantra
8.55 (11 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Niezwykle ważna książka, którą powinni przeczytać wszyscy rodzice, nauczyciele i lekarze. Daniel Goleman, autor Inteligencji emocjonalnej Dlaczego miłość ma ogromne znaczenie dla rozwoju mózgu dziecka? Dlaczego tak ważne są już pierwsze interakcje między dzieckiem a rodzicami? Odpowiedź na te pytania znajdziemy w książce Znaczenie miłości, w której autorka wnikliwie analizuje interakcje między dz...

Daniel Goleman, autor Inteligencji emocjonalnej
Dlaczego miłość ma ogromne znaczenie dla rozwoju mózgu dziecka?
Dlaczego tak ważne są już pierwsze interakcje między dzieckiem a rodzicami?

Odpowiedź na te pytania znajdziemy w książce Znaczenie miłości, w której autorka wnikliwie analizuje interakcje między dzieckiem a rodzicami i wynikające z tych relacji konsekwencje dla układu nerwowego. Sue Gerhardt pokazuje, w jaki sposób rozwój mózgu wpływa na późniejsze życie emocjonalne i jak pewne sytuacje z okresu dzieciństwa mogą warunkować brak odporności na stres oraz przyczynić się do wystąpienia takich zaburzeń, jak anoreksja, uzależnienia czy zachowania antyspołeczne. Znaczenie miłości to fascynująca i niezwykle przystępna prezentacja odkryć neuronauk, psychologii, psychoanalizy i biochemii.

Sue Gerhardt zajmuje się psychoterapią psychoanalityczną. Jest również współzałożycielką Oxford Parent Infant Project (OXPIP), pionierskiej instytucji charytatywnej, zapewniającej pomoc psychoterapeutyczną rodzicom oraz ich dzieciom.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Waszka | 2013-10-09
Przeczytana: 2013 rok

Podstawową kwestią, którą zajmuje się Sue Gerhardt w swojej książce "Znaczenie miłości" jest wpływ opieki, jakiej doświadcza mały człowiek na biochemię i rozwój jego mózgu, który dojrzewa już po narodzinach. Autorka w sposób przystępny tłumaczy zmiany zachodzące w organiźmie niemowlęcia pozbawionego czułej opieki rodziców. Brak tu żonglowania abstrakcyjnymi pojęciami, mamy za to klarowny opis procesów biochemicznych, które zachodzą w mózgu w momencie przeżywania pozytywnych bądź negatywnych emocji. Im lepiej rodzic odpowiada na potrzeby malucha, tym lepiej rowija się jego układ nerwowy. W efekcie inwestycja we wczesne, pełne empatii i miłości wychowanie zapewnia dziecku optymalny start w życie dorosłe i pomaga mu dojrzeć na poziomie emocjonalnym i co za tym idzie społecznym. Natomiast niewłaściwy, zimny chów, pozbawiony ciepła i żywego zainteresowania dzieckiem przekłada się na problemy psychiczne i trudności ze zdrowiem.

Jest to pierwsza publikacja, która przekonała mnie, że chronicz...

Kama | 2011-05-26
Przeczytana: 24 maja 2011

Uważam, że doskonała, nie tylko dla studentów psychologii , psychoterapeutów czy psychologów klinicznych. Owszem jest kilka terminów związanych z psychologią i warto wiedzieć, co one znaczę, ale wszelkie potrzebne , dodatkowe informację można znaleźć w google.
Czego unikać by dziecko rozwinęło się nie tylko zdrowe fizycznie, ale także i psychicznie. Jakie zachowania matki w ciąży i w okresie niemowlęcym wpływają bardzo negatywnie na rozwój mózgu małego dziecka, a co za tym idzie, jak po przez to determinowane jest jego zachowanie w dorosłym życiu. Jak zapobiec rozwojowi różnych zaburzeń osobowości, zależnego przywiązania itd. Przedstawione są liczne badania, które wskazują na to, że nasze życie determinowane jest poprzez relację matka- dziecko. Na prawdę bardzo ciekawa lektura.

Promyk | 2013-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Bardzo dobra lektura dla wszystkich rodziców, a w szczególności matek, bo warto uzmysłowić sobie jak ważną inwestycją w rozwój dziecka jest uwaga matki i właściwe reagowanie na potrzeby malucha. Książka odnosi się do kolejnych faz rozwoju mózgu w kontekście emocjonalnym i społecznym, a wszystko to napisane w bardzo przystępny i zrozumiały sposób. Chciałoby się, aby treść tej lektury stała się obowiązkowym programem szkoleniowym dla rodziców. Świat byłyby lepszy...

BiG_m | 2013-12-15

Kalendarium literackie
  • Jacek Dukaj
    40. rocznica
    urodzin
    Lepiej znamy intencje naszych czynów niż owe czyny. Lepiej wiemy, co chcieliśmy powiedzieć, niż co naprawdę powiedzieliśmy. Wiemy, kim chcemy być - nie wiemy, kim jesteśmy.
  • Ann Brashares
    47. rocznica
    urodzin
    Jeśli nie ma wyjścia, trzeba je stworzyć. Nie można pozwalać, by świat po prostu nam się przydarzał(...).
  • Patricia Schröder
    74. rocznica
    urodzin
    Na to nie ma słów - powiedział czule. - Noszę cię w sercu, odkąd po raz pierwszy cię zobaczyłem. To prawda, Elodie... Prawda, której właściwie nigdy nie powinnaś usłyszeć.
  • Mario Spezi
    45. rocznica
  • Arnold Schwarzenegger
    67. rocznica
    urodzin
    Sens życia, to nie zwykła, szara egzystencja czy przetrwanie, ale parcie do przodu, windowanie się do góry, osiąganie czegoś, zdobywanie.
  • Cherie Priest
    39. rocznica
    urodzin
    Nawet anioły załkają, gdy ujrzą, co ci zrobiłam.
  • James Blish
    39. rocznica
  • Maeve Binchy
    2. rocznica
  • Ingmar Bergman
    7. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest absolutnie samotny. Wszystko inne jest złudzeniem. (...) Nie spodziewaj się niczego oprócz zła. Jeśli zdarzy się coś przyjemnego - tym lepiej. (...) Nie będziesz rozczarowana, kiedy wszystko wróci do dawnego porządku. Trzeba żyć ze świadomością, że samotność jest absolutna. Wtedy człow... pokaż więcej
  • Jun'ichirō Tanizaki
    49. rocznica
    śmierci
    Każdy powinien tworzyć sobie system moralny odpowiadający jego naturze, a następnie zgodnie z nim postępować.

Znajdź nas na Facebooku