Znaczenie miłości. Jak uczucia wpływają na rozwój mózgu

Autor:
tłumaczenie
Beata Radwan
Love matters
typ
papier
mantra
8,43 (14 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Niezwykle ważna książka, którą powinni przeczytać wszyscy rodzice, nauczyciele i lekarze. Daniel Goleman, autor Inteligencji emocjonalnej Dlaczego miłość ma ogromne znaczenie dla rozwoju mózgu dziecka? Dlaczego tak ważne są już pierwsze interakcje między dzieckiem a rodzicami? Odpowiedź na te pytania znajdziemy w książce Znaczenie miłości, w której autorka wnikliwie analizuje interakcje...

Daniel Goleman, autor Inteligencji emocjonalnej
Dlaczego miłość ma ogromne znaczenie dla rozwoju mózgu dziecka?
Dlaczego tak ważne są już pierwsze interakcje między dzieckiem a rodzicami?

Odpowiedź na te pytania znajdziemy w książce Znaczenie miłości, w której autorka wnikliwie analizuje interakcje między dzieckiem a rodzicami i wynikające z tych relacji konsekwencje dla układu nerwowego. Sue Gerhardt pokazuje, w jaki sposób rozwój mózgu wpływa na późniejsze życie emocjonalne i jak pewne sytuacje z okresu dzieciństwa mogą warunkować brak odporności na stres oraz przyczynić się do wystąpienia takich zaburzeń, jak anoreksja, uzależnienia czy zachowania antyspołeczne. Znaczenie miłości to fascynująca i niezwykle przystępna prezentacja odkryć neuronauk, psychologii, psychoanalizy i biochemii.

Sue Gerhardt zajmuje się psychoterapią psychoanalityczną. Jest również współzałożycielką Oxford Parent Infant Project (OXPIP), pionierskiej instytucji charytatywnej, zapewniającej pomoc psychoterapeutyczną rodzicom oraz ich dzieciom.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Waszka | 2013-10-09
Przeczytana: 2013 rok

Podstawową kwestią, którą zajmuje się Sue Gerhardt w swojej książce "Znaczenie miłości" jest wpływ opieki, jakiej doświadcza mały człowiek na biochemię i rozwój jego mózgu, który dojrzewa już po narodzinach. Autorka w sposób przystępny tłumaczy zmiany zachodzące w organiźmie niemowlęcia pozbawionego czułej opieki rodziców. Brak tu żonglowania abstrakcyjnymi pojęciami, mamy za to klarowny opis procesów biochemicznych, które zachodzą w mózgu w momencie przeżywania pozytywnych bądź negatywnych emocji. Im lepiej rodzic odpowiada na potrzeby malucha, tym lepiej rowija się jego układ nerwowy. W efekcie inwestycja we wczesne, pełne empatii i miłości wychowanie zapewnia dziecku optymalny start w życie dorosłe i pomaga mu dojrzeć na poziomie emocjonalnym i co za tym idzie społecznym. Natomiast niewłaściwy, zimny chów, pozbawiony ciepła i żywego zainteresowania dzieckiem przekłada się na problemy psychiczne i trudności ze zdrowiem.

Jest to pierwsza publikacja, która przekonała mnie, że...

MonikaMagdalena | 2015-03-10
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 09 marca 2015

Książka napisana naukowym językiem (szczególnie opisy procesów zachodzących w mózgu ), nie mniej jednak proszę się nie zrażać. Pozycja ta powinna być obowiązkowa szczególnie dla przyszłych rodziców. Dla mnie o tyle ważna , że przeczytałam ją będąc w ciąży i dzięki niej wiem jak ważne są pierwsze dwa-trzy lata życia dziecka oraz okres płodowy dla jego rozwoju emocjonalnego w życiu dorosłym. To jeden z cenniejszych prezentów jaki otrzymałam jako przyszła mama. Szkoda ,że tak mało się o tym mówi . Gdyby więcej czasu poświecić na edukację właśnie w tym zakresie , na pewno było by mniej ludzi z zaburzeniami psychicznymi etc. , które często się kodują już w pierwszych miesiącach życia człowieka. Przestroga dla wszystkich , którzy uważają że dziecko musi się wypłakać i nie należy go brać na ręce. Nic bardziej mylnego! Należy właśnie ukochać , utulić i obniżyć dzięki temu poziom kortyzolu u dziecka , które samo nie ma jeszcze takiej umiejętności. Wysoki poziom stresu ,utrzymujący się w...

Kama | 2011-05-26
Przeczytana: 24 maja 2011

Uważam, że doskonała, nie tylko dla studentów psychologii , psychoterapeutów czy psychologów klinicznych. Owszem jest kilka terminów związanych z psychologią i warto wiedzieć, co one znaczę, ale wszelkie potrzebne , dodatkowe informację można znaleźć w google.
Czego unikać by dziecko rozwinęło się nie tylko zdrowe fizycznie, ale także i psychicznie. Jakie zachowania matki w ciąży i w okresie niemowlęcym wpływają bardzo negatywnie na rozwój mózgu małego dziecka, a co za tym idzie, jak po przez to determinowane jest jego zachowanie w dorosłym życiu. Jak zapobiec rozwojowi różnych zaburzeń osobowości, zależnego przywiązania itd. Przedstawione są liczne badania, które wskazują na to, że nasze życie determinowane jest poprzez relację matka- dziecko. Na prawdę bardzo ciekawa lektura.

Promyk | 2013-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Bardzo dobra lektura dla wszystkich rodziców, a w szczególności matek, bo warto uzmysłowić sobie jak ważną inwestycją w rozwój dziecka jest uwaga matki i właściwe reagowanie na potrzeby malucha. Książka odnosi się do kolejnych faz rozwoju mózgu w kontekście emocjonalnym i społecznym, a wszystko to napisane w bardzo przystępny i zrozumiały sposób. Chciałoby się, aby treść tej lektury stała się obowiązkowym programem szkoleniowym dla rodziców. Świat byłyby lepszy...

BiG_m | 2013-12-15
Przeczytana: 02 października 2012

Niesamowita książka, kawał ciężkiej psychologii przekazanej ciężkim językiem, ale otwierający oczy na to, co CIO i kortyzol robi mózgowi dziecka. Uświadamia jak bardzo istotne jest reagowanie na płacz, zaspokajanie potrzeb dziecka, bo pokazuje skutki CIO: tłumienie emocji, choroby psychosomatyczne. Przeczytać po tej książce Alice Miller i nawrócenie (w sensie niereligijnym) gotowe.
Polecam serdecznie.

Kalendarium literackie
  • Antoni Libera
    66. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Pierre Lemaitre
    64. rocznica
    urodzin
    To zawsze błąd mieć rację zbyt wcześnie.
  • Sven Hassel
    98. rocznica
    urodzin
    - Taka jest wola Boga. Jeśli wojna nie zabija, to nie jest to wojna. Misja, na którą was wysyłam, bez wątpienia skończy się śmiercią. Ale będzie to śmierć żołnierska. Honorowa śmierć.
    - No to, kurwa, hurra. - mruknął Mały głośno.
  • Katarzyna Rygiel
    40. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    95. rocznica
  • George Gordon Byron
    191. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Jerzy Andrzejewski
    32. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    26. rocznica
    śmierci
    Szczęście nie jest wartością, którą można ocenić, jest to sposób myślenia, stan umysłu.
  • James Graham Ballard
    6. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcj... pokaż więcej
  • Tadeusz Rittner
    Trzeba marzyć
  • Ladislav Klíma
    87. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Karol Darwin
    133. rocznica
    śmierci
    Wiele małp lubi bardzo herbatę, kawę i napoje alkoholowe oraz, co sam zaobserwowałem, z przyjemnością pali tytoń.
  • Kamil Giżycki
    47. rocznica