Okładka książki Znaczenie miłości. Jak uczucia wpływają na rozwój mózgu

Znaczenie miłości. Jak uczucia wpływają na rozwój mózgu

Autor:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
typ
papier
mantra
8,55 (11 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Niezwykle ważna książka, którą powinni przeczytać wszyscy rodzice, nauczyciele i lekarze. Daniel Goleman, autor Inteligencji emocjonalnej Dlaczego miłość ma ogromne znaczenie dla rozwoju mózgu dziecka? Dlaczego tak ważne są już pierwsze interakcje między dzieckiem a rodzicami? Odpowiedź na te pytania znajdziemy w książce Znaczenie miłości, w której autorka wnikliwie analizuje interakcje między dz...

Daniel Goleman, autor Inteligencji emocjonalnej
Dlaczego miłość ma ogromne znaczenie dla rozwoju mózgu dziecka?
Dlaczego tak ważne są już pierwsze interakcje między dzieckiem a rodzicami?

Odpowiedź na te pytania znajdziemy w książce Znaczenie miłości, w której autorka wnikliwie analizuje interakcje między dzieckiem a rodzicami i wynikające z tych relacji konsekwencje dla układu nerwowego. Sue Gerhardt pokazuje, w jaki sposób rozwój mózgu wpływa na późniejsze życie emocjonalne i jak pewne sytuacje z okresu dzieciństwa mogą warunkować brak odporności na stres oraz przyczynić się do wystąpienia takich zaburzeń, jak anoreksja, uzależnienia czy zachowania antyspołeczne. Znaczenie miłości to fascynująca i niezwykle przystępna prezentacja odkryć neuronauk, psychologii, psychoanalizy i biochemii.

Sue Gerhardt zajmuje się psychoterapią psychoanalityczną. Jest również współzałożycielką Oxford Parent Infant Project (OXPIP), pionierskiej instytucji charytatywnej, zapewniającej pomoc psychoterapeutyczną rodzicom oraz ich dzieciom.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Waszka | 2013-10-09
Przeczytana: 2013 rok

Podstawową kwestią, którą zajmuje się Sue Gerhardt w swojej książce "Znaczenie miłości" jest wpływ opieki, jakiej doświadcza mały człowiek na biochemię i rozwój jego mózgu, który dojrzewa już po narodzinach. Autorka w sposób przystępny tłumaczy zmiany zachodzące w organiźmie niemowlęcia pozbawionego czułej opieki rodziców. Brak tu żonglowania abstrakcyjnymi pojęciami, mamy za to klarowny opis procesów biochemicznych, które zachodzą w mózgu w momencie przeżywania pozytywnych bądź negatywnych emocji. Im lepiej rodzic odpowiada na potrzeby malucha, tym lepiej rowija się jego układ nerwowy. W efekcie inwestycja we wczesne, pełne empatii i miłości wychowanie zapewnia dziecku optymalny start w życie dorosłe i pomaga mu dojrzeć na poziomie emocjonalnym i co za tym idzie społecznym. Natomiast niewłaściwy, zimny chów, pozbawiony ciepła i żywego zainteresowania dzieckiem przekłada się na problemy psychiczne i trudności ze zdrowiem.

Jest to pierwsza publikacja, która przekonała mnie, że chronicz...

Kama | 2011-05-26
Przeczytana: 24 maja 2011

Uważam, że doskonała, nie tylko dla studentów psychologii , psychoterapeutów czy psychologów klinicznych. Owszem jest kilka terminów związanych z psychologią i warto wiedzieć, co one znaczę, ale wszelkie potrzebne , dodatkowe informację można znaleźć w google.
Czego unikać by dziecko rozwinęło się nie tylko zdrowe fizycznie, ale także i psychicznie. Jakie zachowania matki w ciąży i w okresie niemowlęcym wpływają bardzo negatywnie na rozwój mózgu małego dziecka, a co za tym idzie, jak po przez to determinowane jest jego zachowanie w dorosłym życiu. Jak zapobiec rozwojowi różnych zaburzeń osobowości, zależnego przywiązania itd. Przedstawione są liczne badania, które wskazują na to, że nasze życie determinowane jest poprzez relację matka- dziecko. Na prawdę bardzo ciekawa lektura.

Promyk | 2013-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Bardzo dobra lektura dla wszystkich rodziców, a w szczególności matek, bo warto uzmysłowić sobie jak ważną inwestycją w rozwój dziecka jest uwaga matki i właściwe reagowanie na potrzeby malucha. Książka odnosi się do kolejnych faz rozwoju mózgu w kontekście emocjonalnym i społecznym, a wszystko to napisane w bardzo przystępny i zrozumiały sposób. Chciałoby się, aby treść tej lektury stała się obowiązkowym programem szkoleniowym dla rodziców. Świat byłyby lepszy...

BiG_m | 2013-12-15
Przeczytana: 02 października 2012