Znaczenie miłości. Jak uczucia wpływają na rozwój mózgu. Wydanie drugie

Okładka książki Znaczenie miłości. Jak uczucia wpływają na rozwój mózgu. Wydanie drugie Sue Gerhardt
Sue Gerhardt Wydawnictwo: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Why Love Matters. How Affection Shapes a Baby's Brain. Second edition
2016-01-01
2016-01-01
psychologia wychowanie rozwój dzieci dziecko miłość znaczenie miłości rodzina rodzice uczucia mózg

Jedna z lepszych książek psychologicznych!

Początek neurobiologiczny może po niektórych przynudzać i zmęczyć, ale jest jak najbardziej sensowny. Przydaje się w zrozumieniu reszty rozdziałów, o których pisze autorka.

II część jest wybitna, otworzyła mi oczy na wiele spraw, które, po przeczytaniu, nagle otwierają oczy i stają się logiczne. O wiele lepiej zrozumiemy dzieci oraz dorosłych.

Polecam każdemu, kto pracuje z dziećmi i dorosłymi jako np. psycholog, pedagog. Również polecam osobom interesującym się psychologią, emocjami, czy wpływem mózgu na nasze zachowanie.

Jedna z lepszych książek psychologicznych!

Książka napisana naukowym językiem (szczególnie opisy procesów zachodzących w mózgu ),nie mniej jednak proszę się nie zrażać. Pozycja ta powinna być obowiązkowa szczególnie dla przyszłych rodziców. Dla mnie o tyle ważna , że przeczytałam ją będąc w ciąży i dzięki niej wiem jak ważne są pierwsze dwa-trzy lata życia dziecka oraz okres płodowy dla jego rozwoju emocjonalnego w życiu dorosłym. To jeden z cenniejszych prezentów jaki otrzymałam jako przyszła mama. Szkoda ,że tak mało się o tym mówi . Gdyby więcej czasu poświecić na edukację właśnie w tym zakresie , na pewno było by mniej ludzi z zaburzeniami psychicznymi etc. , które często się kodują już w pierwszych miesiącach życia człowieka. Przestroga dla wszystkich , którzy uważają że dziecko musi się wypłakać i nie należy go brać na ręce. Nic bardziej mylnego! Należy właśnie ukochać , utulić i obniżyć dzięki temu poziom kortyzolu u dziecka , które samo nie ma jeszcze takiej umiejętności. Wysoki poziom stresu ,utrzymujący się w organizmie malucha będzie miał znamienny wpływ w jego dorosłym życiu.

Bardzo dobra lektura dla wszystkich rodziców, a w szczególności matek, bo warto uzmysłowić sobie jak ważną inwestycją w rozwój dziecka jest uwaga matki i właściwe reagowanie na potrzeby malucha. Książka odnosi się do kolejnych faz rozwoju mózgu w kontekście emocjonalnym i społecznym, a wszystko to napisane w bardzo przystępny i zrozumiały sposób. Chciałoby się, aby treść tej lektury stała się obowiązkowym programem szkoleniowym dla rodziców. Świat byłyby lepszy...

Niesamowita książka, kawał ciężkiej psychologii przekazanej ciężkim językiem, ale otwierający oczy na to, co CIO i kortyzol robi mózgowi dziecka. Uświadamia jak bardzo istotne jest reagowanie na płacz, zaspokajanie potrzeb dziecka, bo pokazuje skutki CIO: tłumienie emocji, choroby psychosomatyczne. Przeczytać po tej książce Alice Miller i nawrócenie (w sensie niereligijnym) gotowe.
Polecam serdecznie.

Podstawową kwestią, którą zajmuje się Sue Gerhardt w swojej książce "Znaczenie miłości" jest wpływ opieki, jakiej doświadcza mały człowiek na biochemię i rozwój jego mózgu, który dojrzewa już po narodzinach. Autorka w sposób przystępny tłumaczy zmiany zachodzące w organiźmie niemowlęcia pozbawionego czułej opieki rodziców. Brak tu żonglowania abstrakcyjnymi pojęciami, mamy za to klarowny opis procesów biochemicznych, które zachodzą w mózgu w momencie przeżywania pozytywnych bądź negatywnych emocji. Im lepiej rodzic odpowiada na potrzeby malucha, tym lepiej rowija się jego układ nerwowy. W efekcie inwestycja we wczesne, pełne empatii i miłości wychowanie zapewnia dziecku optymalny start w życie dorosłe i pomaga mu dojrzeć na poziomie emocjonalnym i co za tym idzie społecznym. Natomiast niewłaściwy, zimny chów, pozbawiony ciepła i żywego zainteresowania dzieckiem przekłada się na problemy psychiczne i trudności ze zdrowiem.

Jest to pierwsza publikacja, która przekonała mnie, że chroniczny stres naprawdę rujnuje nam zdrowie i to nie tylko psychiczne (co jest oczywiste) ale i fizyczne. Między innymi osłabieniu ulega układ odpornościowy. To dlatego osoby notorycznie zestresowane, mające skłonności do czarnowidztwa stają się podatne na infekcje, nawet jeżeli są aktywne fizycznie i odżywiają się właściwie.

Sądzę, że ta książka może być interesująca nie tylko dla rodziców i wychowawców ale również dla osób zainteresowanych fizjologią stresu i jego konsekwencjami dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. Po tej lekturze łatwiej jest zrozumieć dlaczego pozytywne myślenie i czułe wsparcie najbliższych niezbędne są w leczeniu chorób onkologicznych.

Bardzo dobra książka. Chwilami jednak miałam wrażenie, że autorka powtarza się - za to odejmuję jeden punkt. Polecam!

Uważam, że doskonała, nie tylko dla studentów psychologii , psychoterapeutów czy psychologów klinicznych. Owszem jest kilka terminów związanych z psychologią i warto wiedzieć, co one znaczę, ale wszelkie potrzebne , dodatkowe informację można znaleźć w google.
Czego unikać by dziecko rozwinęło się nie tylko zdrowe fizycznie, ale także i psychicznie. Jakie zachowania matki w ciąży i w okresie niemowlęcym wpływają bardzo negatywnie na rozwój mózgu małego dziecka, a co za tym idzie, jak po przez to determinowane jest jego zachowanie w dorosłym życiu. Jak zapobiec rozwojowi różnych zaburzeń osobowości, zależnego przywiązania itd. Przedstawione są liczne badania, które wskazują na to, że nasze życie determinowane jest poprzez relację matka- dziecko. Na prawdę bardzo ciekawa lektura.

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich rodziców. Naukowa, ale w przystępny sposób tłumacząca mechanizmy powstawania problemów w życiu dorosłym, na podstawie doświadczeń z dzieciństwa oraz podpowiadająca jak temu przeciwdziałać.

Świetna książka, nie jest łatwa ale warta przeczytania.

Świetna książka, nie jest łatwa ale warta przeczytania.

• Psychologia
  • Dziecko