Zaburzenia okresu dzieciństwa i adoloscencji

Tłumaczenie: Joanna Kowalczewska
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Childhood Disorders
83-89574-39-X
psychologia, zaburzenia, dziecko
Paulina

Książka jest aktualnym podręcznikiem na temat zaburzeń okresu dzieciństwa i adolescencji. Przedstawia współczesne modele wyjaśniające powstawanie zaburzeń oraz stosowane obecnie kategorie diagnostyczne, dodatkowo ilustrowane opisami przypadków. Książka dzieli się na dwie części. Pierwsza, rozdziały 1-3, wprowadza czytelnika w dziedzinę psychopatologii rozwojowej, a część druga (rozdziały 4-12)...

Książka dzieli się na dwie części. Pierwsza, rozdziały 1-3, wprowadza czytelnika w dziedzinę psychopatologii rozwojowej, a część druga (rozdziały 4-12) szczegółowo omawia najnowsze badania nad poszczególnymi zaburzeniami oraz metody ich leczenia.

źródło opisu: www.gwp.pl

źródło okładki: www.gwp.pl

Malwina | 2017-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Podręcznik dla tych, którzy chcą tylko trochę liznąć tematu, bardzo pobieżny.

Ola Rzążewska | 2017-05-31
Przeczytana: 31 maja 2017

Napisana prostym językiem, koncentrująca się na najważniejszych zaburzeniach dzieci i młodzieży oraz świetna dla dopiero raczkujących w tym temacie.

Czarnula | 2015-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2015

W książce poznajemy specyficzne dla wieku dziecięcego zaburzenia zachowania, ADHD, zaburzenia lękowe, depresję, zaburzenia odżywiania, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe oraz tiki i zaburzenia wydalania. Jest to dobry podręcznik ale raczej jako wprowadzenie. Informacje są skrótowe, a opisy bardzo ograniczone. Nie mniej jednak polecam początkującym w tej dziedzinie ;)

Alicja | 2015-06-25

Książka pana Kendalla jest czymś w rodzaju przeglądowego podręcznika, rozwijającego w niewielkim stopniu kryteria z DSM i ICD-10.
Tym bardziej jest to przykre, iż niewiele jest na polskim rynku wydawniczym pozycji z zakresu podręczników psychopatologii dziecka.
Niemniej, polecam dla tych, którzy chcą tylko zapoznać się z tematem.

Novik | 2015-04-02
Przeczytana: 04 grudnia 2014

Jestem wielkim piewcą i fanem nauk społecznych. Jako taki noszę w sercu również spory entuzjazm dla nowoczesnej psychologii. Z jej bezkompromisowym dążeniem do poszanowania wyjątkowości każdej jednostki ludzkiej. Walką o zrozumienie targających nią instynktów.
Książka niniejsza jest owej walki świadectwem.
Cytowany przez nią wielokrotnie, Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders wersja IV wśród wielu zaburzeń okresu dzieciństwa definiuje również przypadłość pod niewinną nazwą zaburzenia zachowania. Aby móc zasłużyć sobie na taką diagnozę trzeba ciężko pracować i przynajmniej trzykrotnie w ciągu 12 miesięcy i raz w ciągu kolejnych 6 miesięcy:
1/ wszcząć bójkę
6/ zmusić kogoś do czynności seksualnych
7/ umyślnie podłożyć ogień
8/ włamać się do...

buddhahubba | 2013-07-24

Większość typów zaburzeń, niestety mało precyzyjne opisy niewiele wychodzące poza terminologię ICD-10 i DSM.