Tajemniczy pamiętnik

Wydawnictwo: LTW
978-83-7565-154-6
Dorota_1988

Akcja Tajemniczego pamiętnika rozpoczyna się od zbrodni dokonanej na tyleż zamożnym, co tajemniczym człowieku nazwiskiem Gerner. Z biegiem czasu jednak sprawa zatacza coraz szersze kręgi, pojawia się kolejny denat. Kapitan Downar musi dociec, kto jest autorem pamiętnika mordercy, znalezionego w hotelu w Augustowie, a opisującego niewyjaśnione dotąd zbrodnie z ostatnich lat. Czy ten zapis jest autentyczny? Kim naprawdę był Gerner? I dlaczego żona dziennikarza Wrońskiego tak nagle porzuciła kochającego męża, wiążąc się z tymże Gernerem? W niebezpieczeństwie są inne osoby, a wśród nich piękna Agnieszka…

Stokrotka | 2015-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2015

„Tajemniczy pamiętnik” Zygmunta Zeydler-Zborowskiego to kryminał z 1961 roku. Mamy tu dwóch głównych bohaterów. Pierwszym z nich jest dziennikarz Staszek Wroński, który mocno przeżywa rozpad swego małżeństwa. Jego była żona Agnieszka wzywa go jednak na spotkanie, uzasadniając, że to sprawa życia i śmierci. Ich rozmowę przerywa mężczyzna, który zabiera kobietę, powołując się na nazwisko jej męża Gernera. Następnego dnia Staszek dowiaduje się, że mąż Agnieszki został zastrzelony, a ona sama składa fałszywe zeznania. Dlaczego kobieta kłamie? Co ukrywa? Sprawą morderstwa zajmuje się kapitan Downar – drugi główny bohater, który w czasie śledztwa trafia na pamiętnik mordercy zostawiony w hotelu w Augustowie. Kim jest zabójca? Czy pamiętnik jest autentyczny? I co wspólnego ze śledztwem ma piosenkarka Korzybska czy też dawny policyjny archiwista Korolkiewicz? Oczywiście, odpowiedzi na te pytania znajdują się w książce, którą – moim zdaniem - warto przeczytać.

Izka | 2015-04-16
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Miłe zaskoczenie. Polski autor, lata 60-te XXw milicja błyskotliwa współpracująca z dziennikarzami? Mam wątpliwości czy tak mogło być, ale książkę czyta się szybko i przyjemnie.

Vemona | 2017-09-14
Przeczytana: maj 2015

Kryminałek z kapitanem Downarem, nie najgorszy, ale nie przesadnie wysokich lotów, zagadka nieco naciągana, ale czytało się przyjemnie.

nikaahonen | 2018-07-22
Na półkach: Przeczytane, Modern PL