Czas opuszczania zagród

Seria: Biblioteka Zwycięstwa
Wydawnictwo: Czytelnik
6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Sodybų tuštėjimo metas

Akcja powieści rozgrywa się w latach 1941-1944. Litwa przeżywa kolejne fale przemian - upadek rządów Smetony, ustanowienie władzy radzieckiej i w rok później napaść hitlerowskich Niemiec. Powieść jest obrazem tragicznych moralnych i politycznych kontrowersji litewskiego społeczeństwa w latach okupacji niemieckiej. Bohaterowie stosownie do swoich przekonań, zakorzenionych tradycji i właściwości charakteru próbują znaleźć swoją własną drogę w tym przełomowym momencie w historii narodu. Tragiczne dni niemieckiej okupacji stają się probierzem ich uczciwości, męstwa i honoru.

Powieść w 1971 r. została wyróżniona Nagrodą Republikańską, a w r. 1976 Nagrodą Leninowską; przetłumaczono ją na wiele języków.

źródło opisu: Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik, 1979

źródło okładki: http://www.conrada11.pl

Wanda | 2014-12-27
Przeczytana: 2014 rok

Książka przedstawia życie na Litwie podczas II wojny Światowej.
Zachowania i przeżycia ludzi wobec rzezi niewinnych Żydów.
Współżycie między sąsiadami wsi i miasteczka. Jak ludzie zmieniali się wobec zaistniałej sytuacji i jak człowiek dla człowieka stawał się wrogiem. Ludzie ludziom zgotowali ten los. Wojna wyzuła ludzi z wszelkich uczuć, pod wpływem strachu człowiek zdolny był zrobić wszystko, aby przeżyć, nawet zabić sąsiada i przyjaciela.

SarmatAE | 2011-05-11
Przeczytana: 2010 rok