Saga o Juzasie

Wydawnictwo: Czytelnik
Sakme apie Juza
powieść litewska,
becia

W "Sadze o Juzasie" wątek epicki splata się z metaforyczną wizją losu ludzkiego. Podobnie jak w Polsce "Kamień na kamieniu" Wiesława Myśliwskiego dzieło Baltusisa nawiązuje do tradycji rodzimej chłopskiej epopei, a zarazem prozy skandynawskiej początków XX wieku. Tytułowy bohater opowieści porzuca rodzinną wieś i podejmuje samotne życie na niedostępnych mokradłach, popchnięty do tego miłosnym zawodem. Jego samotnia nie może się jednak oprzeć naporowi dziejów i Juzas wbrew własnej woli zostaje wciągnięty w społeczny dramat Litwy międzywojennego dwudziestolecia.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1989

źródło okładki: zdjęcie autorskie