Zjawa

Spirit
zjawa, masterton, horror, thriller
horror
tajus

Pewnego zimowego popołudnia tafla lodu załamuje się pod spacerującą po zamarzniętym basenie pięcioletnią Peggy. Jej śmierć pogrąża w żalu dwie starsze siostry, Elizabeth i Laurę. Dziewczynki nie mogą oprzeć się wrażeniu, że Peggy czuwa nad ich losem gdzieś z zaświatów. Trzy lata później miejscowy pastor, który molestował seksualnie Laurę, zostaje znaleziony w stanie agonalnym na terenie plebanii z objawami głębokiego odmrożenia całego ciała. Jest upalne lato, i wypadek wymyka się wszelkim próbom racjonalnego wytłumaczenia. Kiedy nieprzyjemne przygody zaczynają spotykać każdego, kto w jakikolwiek sposób zbliży się do którejś z sióstr, Elizabeth uświadamia sobie, że nieżyjąca dziewczynka roztoczyła nad nimi rodzaj kłopotliwej, choć niezwykle groźnej kurateli. Chcąc ratować swego narzeczonego Lenny`ego, musi zmierzyć się z Peggy na jej własnym polu: w świecie czystej wyobraźni, której wytwory przybierają czasem śmiertelnie realne kształty..

źródło opisu: okładka

Przy_kawie_z_ksiazka | 2017-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2017

"Zjawa" zaczyna się od tragicznego wypadku. Pewnego zimowego dnia pięcioletnia dziewczynka o imieniu Peggy wpada do basenu. Tafla lodu pęka i dziewczynka zostaje uwięziona, po chwili tonie zostawiając pogrążonych w głębokiej rozpaczy rodziców i dwie starsze siostry - Elizabeth i Laurę. Po latach rodzina Peggy powoli godzi się z jej stratą, walczą jednak z wszechogarniającym poczuciem winy. Jednak po serii przerażających wydarzeń, pozostałe przy życiu siostry zaczynają podejrzewać, że najmłodsza z nich nie odeszła w zaświaty, a w jakiś tajemniczy i niebezpieczny sposób cały czas czuwa nad losem swojej rodziny. Duch Peggy nadal oddziałuje na żywych, może być dla nich także śmiertelnym zagrożeniem.

Klimat zawarty w książce jest trudny do opisania słowami. Scena śmierci Peggy jest niezwykle sugestywna. Żałoba i ból, które po niej następują są opisane w taki sposób, że czytelnik może spokojnie współczuć bohaterom. Autor wykazuje się tu daleko posuniętą empatią, jednocześnie doskonale...

Po mojej pierwszej powieści tego autora, czyli "Szatańskich włosach", które nie zrobiły na mnie szczególnego wrażenia, postanowiłam dać mu drugą szansę. Wybór był zupełnie przypadkowy, jak to u mnie zwykle bywa. "Zjawa" bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła i myślę, że długo o niej nie zapomnę. Co jednak najważniejsze odrobinę mnie poruszyła, co sprawiło, że po jej przeczytaniu długo myślałam o różnych rzeczach, które mnie podczas czytania poruszyły. Bardzo cenię książki, które powodują u mnie taki stan. To, co mogę jeszcze powiedzieć o książce, że wątek świata wyobraźni, która żyje po naszej śmierci był bardzo udany i oryginalny. Powieść udana, cenią ja sobie, chociaż nie jest idealna. Jestem ciekawa kolejnych tytułów Mastertona.

Marysieńka | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Powieści Grahama Mastertona traktuję jako odskocznię od rzeczywistości. Dlatego od czasu do czasu sięgam do nich. Pisarz ten bardzo umiejętnie przenosi nas w świat nierzeczywisty, mimo, iż fabuła jego powieści rozgrywa się współcześnie. W "Zjawie" mamy do czynienia z duchami zmarłych, które z różnych powodów nie opuściły świata fizycznego i nękają swoich bliskich nadopiekuńczością. Ale, żeby urozmaicić powieść autor poszedł jeszcze dalej i wprowadził do tego znanego motywu nowe elementy. Jakie? To już pozostawię czytelnikom, by nie psuć zabawy. Jest to idealna powieść dla wszystkich lubiących baśnie i legendy oraz wszystkich, którzy lubią się trochę pobać. Właśnie taka jest wartość książek tego autora. Pozwalają nam na moment zdystansować się od codziennych spraw i przenieść się w inny świat. Nie oczekujmy po nich górnolotnych idei, filozoficznych przemyśleń, opisów przyrody czy psychologicznej charakterystyki bohaterów. Polecam.

Tathagatha | 2011-05-06
Przeczytana: 05 maja 2011

Świetna powieść. Bardzo mi się podobało, że fabuła była rozbudowana. Dzięki temu można było się zżyć z bohaterami, a tym samym bardziej ich żałować ;)

Pomysł na wykorzystanie bajki o Królowej Śniegu fajny.

Czyta się lekko i przyjemnie. Są sceny drastyczne, są sceny erotyczne - polecam :D

Aga | 2016-01-25
Na półkach: Przeczytane, Horror, 2016
Przeczytana: 24 stycznia 2016

"Zjawa" to moje kolejne już spotkanie z Grahamem Mastertonem i póki co, to najlepsza książka tegoż autora, jaką czytałam. Postać Niby- Peggy i jej sióstr uświadomiły mi jedną podstawową rzecz: człowiek będzie trwał w martwym punkcie dopóki nie przestanie spoglądać wstecz. Wszelkie nierozwiązane problemy, nieuregulowane sprawy sprawiają, że nie rozwijamy swych skrzydeł i nie żyjemy pełnią życia. Są one jak "zjawa", która nas krępuje, zniechęca do działania. Zdecydowanie polecam, bo to nie tylko horror, ale też książka z "drugim dnem"- a może tylko ja je widzę... Przekonajcie się sami.

madzia_lena | 2015-01-25

Z prozą Grahama Mastertona miałam już styczność kilka lat temu. Trafiłam wtedy na thriller, który nie do końca mnie przekonał. Niedawno postanowiłam dać temu autorowi drugą szansę i ponownie sięgnęłam po jego książkę. Natrafiłam kiedyś na opis „Zjawy” i zaintrygował mnie ten tytuł. Kiedy więc znalazłam książkę w bibliotece nie wahałam się i zgarnęłam z półki. Zapowiadało się na rasowy horror.

Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądał by świat, gdyby wyobraźnia człowieka nie umierała wraz z nim?

To jest historia o trzech siostrach, Elizabeth, Laurze i Peggy. Dziewczynki lubiły baśnie i wspólną zabawę. Pewnego zimowego dnia pod małą Peggy załamuje się lód i dziewczynka tonie. Tragedia mocno wstrząsnęła całą rodziną. Ojciec obwinia się o śmierć córeczki, matka popada w obłęd a Elizabeth i Laura? Dziewczynki na dziecięcy, nieskomplikowany sposób radzą sobie z tym przeżyciem.

Jakiś czas później w ich życiu pojawia się zjawa, mała dziewczynka, która przypomina siostrom Peggy. Wygląda...

Urzekła mnie ta powieść, chwyciła za serce, poruszyła i wdarła się w mroczne zakamarki mojej duszy tak mocno, że zostanie tam na długie lata.

WszystkoWeKrwi | 2014-07-12

"Zjawa" to powieść dobra, ciekawa, wciągająca. Początek i koniec dobre, ale środkowa część książki trochę nijaka.

Antosia | 2012-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

W książce pojawia się motyw księdza pedofila, niebezpieczeństw jakie zagrażają wschodzącym gwiazdom show-biznesu, choroby psychicznej, siostrzanej miłości oraz najbardziej rozbudowany a właściwie przewijający się przez całą powieść temat istnienia duszy po śmierci. Bardzo pomysłowo wykorzystano baśn o Królowej Śniegu napisaną przez H. Ch. Andersena.
Ogólnie pomysł dobry jednak mało wartka akcja utrudnia czytanie i momentami robi się nużąco, mdło i nijako.

Książkowe_Wyliczanki | 2012-04-20
Przeczytana: 19 kwietnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Zjawa" zrobiła na mnie bardzo miłe wrażenie. Miłe to dobre słowo, choć chyba do horroru nie bardzo pasuje. Nie bałam się. Zjawa, która zjawia się, żeby siać zamęt wydawała mi się zagubionym dzieckiem. Nie czułam atmosfery strachu. Pamiętam jak kiedyś przeczytałam "Miasteczko Salem" Kinga, do dziś na wspomnienie tej książki ciarki chodzą mi po plecach. U Mastertona tego nie ma. Może dlatego że "zło" i "strach" od początku są nazwane. Nie ma atmosfery oczekiwania i niepewności.

Największe przerażenie i niesmak wywołała u mnie scena gwałtu na Laurze. Natomiast duch Peggi przerażający nie był. W pewnym momencie przeczuwałam nawet kto będzie kolejnym jej celem. Sam pomysł na zjawę Peggi, jak i inne zjawiska nadprzyrodzone był bardzo udany. Rozwinięcie zagadki jak i jej wytłumaczenie oraz zamknięcie problemu również.

Początek historii jest chyba najbardziej mroczny i tajemniczy. W atmosferze zimy i stagnacji ginie mała dziewczynka. Tragedia reszty rodziny jest przytłaczająca....