Zjawa

powieść, wypadek, śmierć
horror
Marcin

Inne wydania

Po śmierci najmłodszej z sióstr Buchanan, Peggy, jej siostry, Elizabeth i Laura, zauważają wokół siebie dziwne zjawiska. Mężczyzna, który przed laty molestował seksualnie Laurę, zostaje znaleziony z groźnymi odmrożeniami ciała w środku lata. Każdego, kto zbliża się do sióstr, spotykają trudne do wyjaśnienia wydarzenia. Elizabeth podejrzewa, że to nieżyjąca dziewczynka zapewnia siostrom nietypową protekcję...

Po mojej pierwszej powieści tego autora, czyli "Szatańskich włosach", które nie zrobiły na mnie szczególnego wrażenia, postanowiłam dać mu drugą szansę. Wybór był zupełnie przypadkowy, jak to u mnie zwykle bywa. "Zjawa" bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła i myślę, że długo o niej nie zapomnę. Co jednak najważniejsze odrobinę mnie poruszyła, co sprawiło, że po jej przeczytaniu długo myślałam o różnych rzeczach, które mnie podczas czytania poruszyły. Bardzo cenię książki, które powodują u mnie taki stan. To, co mogę jeszcze powiedzieć o książce, że wątek świata wyobraźni, która żyje po naszej śmierci był bardzo udany i oryginalny. Powieść udana, cenią ja sobie, chociaż nie jest idealna. Jestem ciekawa kolejnych tytułów Mastertona.

Marysieńka | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Powieści Grahama Mastertona traktuję jako odskocznię od rzeczywistości. Dlatego od czasu do czasu sięgam do nich. Pisarz ten bardzo umiejętnie przenosi nas w świat nierzeczywisty, mimo, iż fabuła jego powieści rozgrywa się współcześnie. W "Zjawie" mamy do czynienia z duchami zmarłych, które z różnych powodów nie opuściły świata fizycznego i nękają swoich bliskich nadopiekuńczością. Ale, żeby urozmaicić powieść autor poszedł jeszcze dalej i wprowadził do tego znanego motywu nowe elementy. Jakie? To już pozostawię czytelnikom, by nie psuć zabawy. Jest to idealna powieść dla wszystkich lubiących baśnie i legendy oraz wszystkich, którzy lubią się trochę pobać. Właśnie taka jest wartość książek tego autora. Pozwalają nam na moment zdystansować się od codziennych spraw i przenieść się w inny świat. Nie oczekujmy po nich górnolotnych idei, filozoficznych przemyśleń, opisów przyrody czy psychologicznej charakterystyki bohaterów. Polecam.

Tathagatha | 2011-05-06
Przeczytana: 05 maja 2011

Świetna powieść. Bardzo mi się podobało, że fabuła była rozbudowana. Dzięki temu można było się zżyć z bohaterami, a tym samym bardziej ich żałować ;)

Pomysł na wykorzystanie bajki o Królowej Śniegu fajny.

Czyta się lekko i przyjemnie. Są sceny drastyczne, są sceny erotyczne - polecam :D

Aga | 2016-01-25
Na półkach: Przeczytane, Horror, 2016
Przeczytana: 24 stycznia 2016

"Zjawa" to moje kolejne już spotkanie z Grahamem Mastertonem i póki co, to najlepsza książka tegoż autora, jaką czytałam. Postać Niby- Peggy i jej sióstr uświadomiły mi jedną podstawową rzecz: człowiek będzie trwał w martwym punkcie dopóki nie przestanie spoglądać wstecz. Wszelkie nierozwiązane problemy, nieuregulowane sprawy sprawiają, że nie rozwijamy swych skrzydeł i nie żyjemy pełnią życia. Są one jak "zjawa", która nas krępuje, zniechęca do działania. Zdecydowanie polecam, bo to nie tylko horror, ale też książka z "drugim dnem"- a może tylko ja je widzę... Przekonajcie się sami.

Urzekła mnie ta powieść, chwyciła za serce, poruszyła i wdarła się w mroczne zakamarki mojej duszy tak mocno, że zostanie tam na długie lata.

madzia_lena | 2015-01-25

Z prozą Grahama Mastertona miałam już styczność kilka lat temu. Trafiłam wtedy na thriller, który nie do końca mnie przekonał. Niedawno postanowiłam dać temu autorowi drugą szansę i ponownie sięgnęłam po jego książkę. Natrafiłam kiedyś na opis „Zjawy” i zaintrygował mnie ten tytuł. Kiedy więc znalazłam książkę w bibliotece nie wahałam się i zgarnęłam z półki. Zapowiadało się na rasowy horror.

Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądał by świat, gdyby wyobraźnia człowieka nie umierała wraz z nim?

To jest historia o trzech siostrach, Elizabeth, Laurze i Peggy. Dziewczynki lubiły baśnie i wspólną zabawę. Pewnego zimowego dnia pod małą Peggy załamuje się lód i dziewczynka tonie. Tragedia mocno wstrząsnęła całą rodziną. Ojciec obwinia się o śmierć córeczki, matka popada w obłęd a Elizabeth i Laura? Dziewczynki na dziecięcy, nieskomplikowany sposób radzą sobie z tym przeżyciem.

Jakiś czas później w ich życiu pojawia się zjawa, mała dziewczynka, która przypomina siostrom Peggy. Wygląda...

WszystkoWeKrwi | 2014-07-12

"Zjawa" to powieść dobra, ciekawa, wciągająca. Początek i koniec dobre, ale środkowa część książki trochę nijaka.

Antosia | 2012-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

W książce pojawia się motyw księdza pedofila, niebezpieczeństw jakie zagrażają wschodzącym gwiazdom show-biznesu, choroby psychicznej, siostrzanej miłości oraz najbardziej rozbudowany a właściwie przewijający się przez całą powieść temat istnienia duszy po śmierci. Bardzo pomysłowo wykorzystano baśn o Królowej Śniegu napisaną przez H. Ch. Andersena.
Ogólnie pomysł dobry jednak mało wartka akcja utrudnia czytanie i momentami robi się nużąco, mdło i nijako.

barwinka | 2012-04-20
Przeczytana: 19 kwietnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Zjawa" zrobiła na mnie bardzo miłe wrażenie. Miłe to dobre słowo, choć chyba do horroru nie bardzo pasuje. Nie bałam się. Zjawa, która zjawia się, żeby siać zamęt wydawała mi się zagubionym dzieckiem. Nie czułam atmosfery strachu. Pamiętam jak kiedyś przeczytałam "Miasteczko Salem" Kinga, do dziś na wspomnienie tej książki ciarki chodzą mi po plecach. U Mastertona tego nie ma. Może dlatego że "zło" i "strach" od początku są nazwane. Nie ma atmosfery oczekiwania i niepewności.

Największe przerażenie i niesmak wywołała u mnie scena gwałtu na Laurze. Natomiast duch Peggi przerażający nie był. W pewnym momencie przeczuwałam nawet kto będzie kolejnym jej celem. Sam pomysł na zjawę Peggi, jak i inne zjawiska nadprzyrodzone był bardzo udany. Rozwinięcie zagadki jak i jej wytłumaczenie oraz zamknięcie problemu również.

Początek historii jest chyba najbardziej mroczny i tajemniczy. W atmosferze zimy i stagnacji ginie mała dziewczynka. Tragedia reszty rodziny jest przytłaczająca....

Antosia | 2012-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2012