Mrok

Okładka książki Mrok Phillip Finch
Okładka książki Mrok
Phillip Finch Wydawnictwo: Mayfly Seria: 360 stopni: Człowiek na krawędzi reportaż
reportaż
2009-10-16
Dorota Konowrocka-Sawa
nurkowanie jaskinia mrok finch RPA

Na krawędzi życia

Rewelacyjna książka. Jeśli kogoś interesują historie życia ludzi owładniętych pasją, to jest to strzał w dziesiątkę.

Książka pomaga zrozumieć jak ekstremalnym sportem jest nurkowanie. Jeśli ktoś myśli że wystarczy odpowiednio długa rurka by oddychać pod wodą będzie zaskoczony. To bardziej biografia Dave'a Shawa niż opis jednego tylko zejścia do jaskini. Dużo fachowej wiedzy, momentami prawie jak podręcznik ale czyta się z zaciekawieniem.

Choc nurkować nawet nigdy nie próbowałam, to jednak książkę pochłonęłam. Jest teoria, historia bohaterów, opis ich relacji i charakterów.

Bardzo dobra książka, więc i ocena odpowiadająca temu stwierdzeniu.
Piszę z perspektywy "nie-nurka" nakłoniony rekomendacją znajomej, że warto przeczytać. Tak na prawdę, trzymając się faktów, wystarczy przeczytać pierwszy rozdział lub nawet krótki opis z tyłu książki, by wiedzieć wszystko o czym ona jest. Tym większe było moje zdziwienie, że ta książka może wciągnąć i zaangażować. Nie lubię prób heroizowania zdarzeń, więc niekiedy język autora był dla mnie irytujący tym bardziej, że historia przedstawiona w książce sama jest w stanie się obronić i nie trzeba tam dodatkowych "ochów" i rozpływania się nad dokonaniami bohaterów. Niemniej, książka zainteresowała mnie tematem na tyle, że prawdopodobnie będę chciał w najbliższym czasie zająć się nurkowaniem w praktyce ;)

Bardzo dobra książka, więc i ocena odpowiadająca temu stwierdzeniu.

Naprawde dobra ksiazka, rzeczywiscie trzyma w napieciu, bardzo polecam! Wciagnela mnie bez reszty, chcialam jak najszybciej ja skonczyc, a jednoczesnie musialam ja odkladac, poniewaz nie moglam zniesc, dokad to "wszystko" zmierza... Dodatkowo sporo sie dowiedzialam o nurkowaniu...

Fascynująca i zarazem przerażająca strona ekstremalnego nurkowania. Napisana jest prostym językiem, zrozumiałym dla laików. Można bardzo wiele dowiedzieć się o nurkowaniu i niebezpieczeństwach z nim związanych. Ale najważniejsze w tej książce są: przyjaźń, zaufanie, wiara w bezgraniczną moc człowieka walczącego o przetrwanie, ale również miłość, nadzieja i różne aspekty życia po stracie najbliższych osób.

• Nurkowanie
  • Marynistyka