Akira tom 4. Plan Starca

Tłumaczenie: Rafał Rzepka
Cykl: Akira (tom 4)
Wydawnictwo: J.P. Fantastica
Akira
manga, komiks, klasyka, supermoce, japonia
komiksy
Moonlight

Rok 2019. Na gruzach byłego Tokio powstała nowa metropolia - miasto moloch, które nie może się otrząsnąć po III Wojnie Światowej. 38 lat wcześniej naukowcy, próbując okiełznać siłę ludzkiego umysłu, stworzyli straszliwą broń, która zrównała z ziemią Tokio, a wraz nim miasta na całym świecie. Niemal pół wieku później sytuacja geopolityczna zmieniła się radykalnie. Nowy rząd znalazł się pod...

Niemal pół wieku później sytuacja geopolityczna zmieniła się radykalnie. Nowy rząd znalazł się pod silnym wpływem dyktatora, Pułkownika, człowieka silnie powiązanego z amerykańskim wywiadem. Stolica odbudowana nad Zatoką Tokijską zmieniła się w cybernetyczną dżungle, terroryzowaną przez młodociane gangi motocyklistów. Na ulicach toczy się otwarta wojna pomiędzy wojskami, a rewolucjonistami dążącymi do obalenia ustroju w państwie.
Pewnej nocy grupa motocyklistów, uczniów szkoły przysposobienia zawodowego, kierowana przez pyskatego Kanedę, pędzi w kierunku Starego Miasta, gdzie do dziś znajduje się wielki lej po wybuchu, który rozpoczął III Wojnę Światową. Na środku opuszczonej autostrady wyłania się niespodziewanie dziwne dziecko o twarzy starca, zwane "Numerem 26". Rozpędzony Tetsuo Chiba uderza wprost w malca, któremu - o dziwo - nie tylko nic się nie stało, ale i ku zaskoczeniu wszystkich rozpłynął się niczym mgła. Oddziały rządowe zabierają rannego Tatsuo do tajnych laboratoriów, skąd ten szybko ucieka. Od tego momentu wydarzenia nabierają pędu. Zakompleksiony dotąd chłopiec zaczyna odczuwać narastającą w sobie dziwną moc, która podświadomie pcha go do laboratoriów strzeżonych przez Pułkownika i jego kohorty. A we wszystkie te wydarzenia wplątany jest mistyczny Akira.

źródło opisu: J.P.Fantastica, 2000

źródło okładki: http://jpf.com.pl/

Hari_Seldon | 2016-11-23
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 17 listopada 2016

Tym razem akcja dzieje się w wojskowym laboratorium. Przetrzymywani są tam główni bohaterowie – Tetsuo, Kaneda i Rei. Z tym, że Rei zachowuje się jakby była w transie, a Tetsuo zaczyna coraz bardziej interesować się poprzednimi eksperymentami… Na początku tomu czytelnika wita parę kolorowych stron wydrukowanych na lepszym papierze – na pierwszy rzut oka budzi to bardzo pozytywne wrażenie, ale umieszczony tam tekst streszczenia wydarzeń z poprzednich tomów jest tak nieszczęśliwie rozłożony, że aż nieczytelny. Fabularnie jest to jedna wielka bieganina po laboratorium, ale dowiadujemy się tutaj nieco więcej o tytułowym bohaterze. Oprócz tego na scenę wchodzi nowa siła – tajemnicza i interesująca postać, która w filmie pojawia się jedynie gdzieś w tle. Dużym zaskoczeniem było dla mnie, że poza Akirą i trójką „starych dzieci” ukazane są inne eksperymenty – kolejna rzecz, której nie było w wersji filmowej. Rysunkowo znowu jest wyśmienicie, szczególnie w scenach akcji z udziałem...

Daisho Edo | 2016-08-23
electric_cat | 2016-08-04