Teologia zwierząt

Animal Theology
978-83-7505-534-4
filozofia, etyka
Mysza

Andrew Linzey kwestionuje rozpowszechniony w dzisiejszym świecie pogląd, jakoby nauka Chrystusa o miłości i szacunku odnosiła się wyłącznie do ludzi. Jego książka jest ważnym głosem w dyskusji o miejscu zwierząt w świecie i o tym, jak chrześcijańska teologia może przyczynić się do włściwego ich traktowania. W pierwszej części pracy autor przedstawia szereg argumentów i zasad teologii zwierząt. W drugiej omawia obszary wykorzystywania zwierząt: eksperymenty, polowanie dla rozrywki, zabijanie dla pożywienia czy inżynierię genetyczną.

Linzey jest przekonany, że wiara we wcielonego, miłosiernego Boga może pomóc chrześcijanom dostrzec cierpienia istot stworzonych.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://abc.biz.pl/index.php/teologia-zwierzat.html

Abigail | 2013-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2013

Niektórzy wysuwają zarzut wobec chrześcijaństwa że w tej religii w przeciwieństwie do wielu innych np. buddyzmu za mało uwagi i troski poświęca się zwierzętom. Jednakże w ostatnim czasie pojawili się teologowie wykazujący się wrażliwością wobec tej kwestii. Jednym z nich jest prof. Andrew Linzey. W swojej książce zachęca on nas do zrewidowania naszego stosunku wobec „braci mniejszych”.

W Księdze Rodzaju napisane jest że człowiek ma panować nad zwierzętami i nad całym stworzeniem. Przez długi czas było to rozumiane przez wielu chrześcijan jako nieograniczone prawo do wykorzystywania zwierząt w każdy możliwy sposób dla ludzkiej wygody lub przyjemności. Czy jednak na tym ma polegać nasza wyjątkowa rola w dziele stworzenia? Autor wskazuje na przykład Jezusa, który będąc Bogiem wcielił się w człowieka aby nas odkupić pokazując w ten sposób czym jest prawdziwe panowanie: poświęceniem się istot wyższych dla niższych, dla słabszych i bardziej bezbronnych. Jak wierzy Linzey, Bóg tak samo...