Najnowsze artykuły
Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać223Artykuły
Nagroda Bookera 2023. Poznaliśmy krótką listę nominowanychAnna Sierant2Artykuły
Przeczytaj fragment najnowszej książki Aleksandry Troszczyńskiej – „Miasto grzechu“LubimyCzytać1Artykuły
Mole książkowe, czyli co pożera nasze książki. Uwaga! ZdjęciaAnna Sierant9
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Andrew Linzey

1
6,8/10
Pisze książki: filozofia, etyka
Prof. Andrew Linzey jest pierwszym na świecie laureatem stypendium z zakresu teologii i dobra zwierząt - International Fund for Animal Welfare Senior Research Fellowship - w Mansfield College w Oksfordzie. Wykłada teologię na Uniwersytecie w Nottingham. Jest autorem kilkunastu książek o teologii i etyce
6,8/10średnia ocena książek autora
16 przeczytało książki autora
69 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Teologia zwierząt Andrew Linzey 
6,8

Niektórzy wysuwają zarzut wobec chrześcijaństwa że w tej religii w przeciwieństwie do wielu innych np. buddyzmu za mało uwagi i troski poświęca się zwierzętom. Jednakże w ostatnim czasie pojawili się teologowie wykazujący się wrażliwością wobec tej kwestii. Jednym z nich jest prof. Andrew Linzey. W swojej książce zachęca on nas do zrewidowania naszego stosunku wobec „braci mniejszych”.
W Księdze Rodzaju napisane jest że człowiek ma panować nad zwierzętami i nad całym stworzeniem. Przez długi czas było to rozumiane przez wielu chrześcijan jako nieograniczone prawo do wykorzystywania zwierząt w każdy możliwy sposób dla ludzkiej wygody lub przyjemności. Czy jednak na tym ma polegać nasza wyjątkowa rola w dziele stworzenia? Autor wskazuje na przykład Jezusa, który będąc Bogiem wcielił się w człowieka aby nas odkupić pokazując w ten sposób czym jest prawdziwe panowanie: poświęceniem się istot wyższych dla niższych, dla słabszych i bardziej bezbronnych. Jak wierzy Linzey, Bóg tak samo stworzył zwierzęta jak i ludzi. Kocha je i cieszy się nimi dlatego powinny one stanowić one wartość także dla nas. Powinniśmy wykazywać się wobec nich odpowiedzialną troską. W praktyce dla autora oznacza to przyjęcie wegetariańskiego stylu życia, sprzeciw wobec eksperymentów na zwierzętach, inżynierii genetycznej, polowania.
Niestety, pomimo że książka porusza interesujący i ważny temat nie mogę powiedzieć żeby była napisana ciekawym językiem. Czyta się trudno, a niektóre partie tekstu są nudne i nużące. Mimo to warto spróbować, gdyż nie wiele mamy w Polsce opracowań poruszających tak ważny i kontrowersyjny temat.