Nowele i opowiadania

Okładka książki Nowele i opowiadania Henryk Sienkiewicz
Okładka książki Nowele i opowiadania
Henryk Sienkiewicz Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Kanon literatury polskiej literatura piękna
Kanon literatury polskiej
Świat Książki
2004-01-01
2004-01-01
nowele opowiadania sienkiewicz janko muzykant sachem za chlebem szkice węglem latarnik

Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #1 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #2 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #3 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...

Książka składająca się z 13 nowel i opowiadań, którą przeczytałem już dawno, w czasie szkoły podstawowej, a teraz po wielu latach sięgnąłem po nią ponownie.

Cechą, na którą zwróciłem uwagę w niemal każdym utworze z tej książki jest smutek, być może to kwestia charakteru Henryka Sienkiewicza, którego namiastkę pokazał nam w trylogii Stary sługa, Hania i Selim Mirza. Z drugiej strony może autor chciał żebyśmy głębiej się zastanowili nad przekazem.

...

Pamiętam z dzieciństwa, że najbardziej trafiła do mnie opowieść o Janku Muzykancie, jednak teraz w szczególności chciałbym wyróżnić 5 poniższych utworów:

1.Bartek Zwycięzca - o prostym chłopie ze wsi z zaboru pruskiego i jego przygodach podczas wojny francusko - pruskiej oraz efektów tej wojny na swoim podwórku.

2.Niewola tatarska - o stosunkach polsko - kozacko - tatarskich

3.Latarnik -o polskim wędrowniku poszukującym szczęścia. Warto się przy tym utworze zatrzymać i zastanowić czym dla każdego z nas jest szczęście.

4.Selim Mirza - o przygodach przyjaciela z młodości Henryka Sienkiewicza podczas wojny francusko - pruskiej

5.Za chlebem - o polskiej emigracji do Ameryki

kolejność powyższej 5 raczej przypadkowa.

Wszystkie nowele są ciekawe, jednak najbardziej spodobał mi się ,,Bartek Zwycięzca". Dawał z siebie wszystko podczas walki, a potem los go skrzywdził. Popadł w alkoholizm, stracił gospodarstwo, pobito mu dziecko. Fakt akcja osadzona w czasach zaborów, ale problem wciąż aktualny, bo życie nadal jest niesprawiedliwe.

Jest tu wprawdzie kilka perełek, takich jak "Latarnik", "Janko Muzykant" czy "Sachem", jednak Sienkiewicz nie zawsze wie jak uderzyć we właściwą strunę.

Ukazanie nierówności społecznych, braku wykształcenia, dostepu do szkoły, problemu "wynaradawiania" i zagrożeń utraty tożsamości narodowej, aspektu emigracji i cierpienia Polsków w czasach niewoli. II połowa XIX wieku przedstawia przykrą prawdę o wyniszczony kraju i bez mocy jego mieszkańców.

Przeczytałam tylko "Organistę..." i "Niewolę...", tę ostatnią do połowy (więcej się nie dało...).

Tak, zaczęło się od "Latarnika" (szkolnej lektury),a że nie lubię zostawiać niedokończonych książek, postanowiłam przeczytać wszystkie opowiadania Sienkiewicza. Po wielu trudach, wyrzeczeniach i mękach dobrnęłam do końca. No cóż, nie przepadam za literaturą naszego noblisty. Zresztą nie tyle jest tu winien styl pisarski, co tematyka - patriotyzm, patriotyzm, patriotyzm...

Oczywiście mogłabym opisać każdą nowelę po kolei, ale w jakim celu? Jeszcze bym coś zaspoilerowała i przyszli czytelnicy straciliby chęć poznawania tejże odkrywczej i jakże pouczającej lektury. Nie, nie mogę Wam tego zrobić... Dlatego też ocenię najlepszy i najgorszy według mnie utwór.

Na pierwszym miejscu będzie oczywiście "Latarnik", mimo swej tematyki. Jedyna chyba nowela, w której poznałam całe życie głównego bohatera, a może nawet się do niego przywiązałam? Ciekawie opowiedziana historia starego człowieka bardzo wciąga i w jakiś sposób uczy nas szacunku do kraju.

Natomiast najgorszym "krótkim dziełem" pisarza z całą pewnością jest "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela". Nie będę się długo nad nim rozwodziła,bo po prostu nie warto. Powiem tylko tyle, że po dwóch stronach czytania, oczy mi się zamykały i rozumiem jeżeli byłby to wieczór, ale nie, była godzina 13 z minutami... Poza tym, puenta nie przemówiła do mnie szczególnie.

Podsumowując, nowele i opowiadania Sienkiewicza nie przekonały mnie do krótkich utworów, a jeszcze bardziej zniechęciły.

• Lektury
  • Studia
  • Klasyka
  • Przeczytane dawno temu

Dodaj cytat z książki Nowele i opowiadania