Nowele i opowiadania

Okładka książki Nowele i opowiadania
Henryk Sienkiewicz Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Kanon literatury polskiej literatura piękna
literatura piękna
Kanon literatury polskiej
Świat Książki
2004-01-01
2004-01-01
nowele opowiadania sienkiewicz janko muzykant sachem za chlebem szkice węglem latarnik

więcej Więcej

Książka składająca się z 13 nowel i opowiadań, którą przeczytałem już dawno, w czasie szkoły podstawowej, a teraz po wielu latach sięgnąłem po nią ponownie.

Cechą, na którą zwróciłem uwagę w niemal każdym utworze z tej książki jest smutek, być może to kwestia charakteru Henryka Sienkiewicza, którego namiastkę pokazał nam w trylogii Stary sługa, Hania i Selim Mirza. Z...

Wszystkie nowele są ciekawe, jednak najbardziej spodobał mi się ,,Bartek Zwycięzca". Dawał z siebie wszystko podczas walki, a potem los go skrzywdził. Popadł w alkoholizm, stracił gospodarstwo, pobito mu dziecko. Fakt akcja osadzona w czasach zaborów, ale problem wciąż aktualny, bo życie nadal jest niesprawiedliwe.

Jest tu wprawdzie kilka perełek, takich jak "Latarnik", "Janko Muzykant" czy "Sachem", jednak Sienkiewicz nie zawsze wie jak uderzyć we właściwą strunę.

Ukazanie nierówności społecznych, braku wykształcenia, dostepu do szkoły, problemu "wynaradawiania" i zagrożeń utraty tożsamości narodowej, aspektu emigracji i cierpienia Polsków w czasach niewoli. II połowa XIX wieku przedstawia przykrą prawdę o wyniszczony kraju i bez mocy jego mieszkańców.

Pozytywne zaskoczenie. Ciekawsze niż te jakieś tam inne "o tym, gdzie Pan prowadzi" i wojnach, tego typu :)

Przeczytałam tylko "Organistę..." i "Niewolę...", tę ostatnią do połowy (więcej się nie dało...).

Tak, zaczęło się od "Latarnika" (szkolnej lektury), a że nie lubię zostawiać niedokończonych książek, postanowiłam przeczytać wszystkie opowiadania Sienkiewicza. Po wielu trudach, wyrzeczeniach i mękach dobrnęłam do końca. No cóż, nie przepadam za literaturą naszego noblisty. Zresztą nie tyle jest tu winien styl pisarski, co tematyka - patriotyzm, patriotyzm,...

• Lektury
  • Literatura polska
  • Klasyka
  • Studia
  • Literatura polska
  • Przeczytane dawno temu

Dodaj cytat z książki Nowele i opowiadania