Strategia bogów : ósmy cud świata

Tłumaczenie: Grzegorz Prokop
Wydawnictwo: Prokop
Strategie der Götter. Das achte Weltwunder
83-900204-7-5
historia
Gantu_mn

W Starym Testamencie, w Księdze Joba, galopuje „hipopotam”, który nie jest i w żadnym razie nie może być hipopotamem, ponieważ: „Jego kości niby rury miedziane, jego członki jak drągi żelazne. [...] Jego parskanie rzuca błyski, a jego oczy są jak powieki zorzy. Z jego paszczy wychodzą płonące pochodnie, pryskają iskry ogniste. Z jego nozdrzy bucha dym jakby z kotła rozpalonego i kipiacego....

„Jego kości niby rury miedziane, jego członki jak drągi żelazne. [...] Jego parskanie rzuca błyski, a jego oczy są jak powieki zorzy. Z jego paszczy wychodzą płonące pochodnie, pryskają iskry ogniste. Z jego nozdrzy bucha dym jakby z kotła rozpalonego i kipiacego. Jego dech rozpala węgle, a z jego paszczy bije płomień [...] Gdy się podnosi, drżą nawet najsilniejsi, a fale morskie cofają się. Gdy się go uderzy, ani miecz się nie ostoi, ani dzida, ani włócznia, ani strzała. Żelazo ma za słomę, a miedź za drzewo zbutwiałe. [...] Głębinę wprawia we wrzenie jak kocioł, morze wzburza jak wrzącą maść. Za sobą pozostawia świetlistą smugę, tak że toń wygląda jak pokryta siwizną. Na ziemi nie ma mu równego, jest to stworzenie nieustraszone.”

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

goskrzys | 2015-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2015

Zawsze ciekawiły mnie teorie, w których przoduje Daniken – szczególnie, że może w nich tkwić jedno, albo i więcej ziaren prawdy. Dlatego też do „Strategii bogów” zabrałam się z zapałem i dużym zainteresowaniem. Niestety jednak lektura okazała się dużym rozczarowaniem. A zaczęło się nawet ciekawie: objawienie z „Księgi Mormona” oraz proroctwa Ezechiela, mające przywoływać spotkania z istotami pozaziemskimi oraz przekazanie przez nich tajemnej wiedzy. Wszystko wskazywało, że treść rozwinie się w kierunku porównania kultury prekolumbijskiej oraz tej z czasów biblijnych, że w książce znajdą się jakieś teorie, dotyczące podobieństw wytworów kulturowych, architektonicznych itp. w tych dwóch, jakże przecież oddalonych od siebie rejonach; no i wreszcie - opracowanie na temat tytułowej strategii "bogów". Niestety w ciągu lektury wątek się posypał. Kolejne rozdziały opisują podróż Danikena do Kolumbii w celu odnalezienia Zaginionego Miasta (tutaj miał zamiar odnaleźć ślady wpływów...

Kamil Nebula | 2013-12-26

Książki autora są wartościowe pod wieloma względami, lecz prezentowane hipotezy nie obronią się z powodu braku dowodów. Należy podchodzić do nich z dużą dozą sceptycyzmu.

Gerard Waldowski | 2015-03-26
Przeczytana: 23 lipca 1995