Pod prąd. Moje środowisko niepokorne 1945-1955. Wspomnienia dziennikarza i więźnia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-16510-9
literatura faktu
Ag2S

Ta książka to dla mnie samego eksperyment, bo mieszczę w niej kolegów z Armii Krajowej i przypadkowych współwięźniów, mieszczę arystokratów i bardzo prostych, zwyczajnych ludzi. Mieszczę byłego komunistę, Żyda, adwokata, który miał też różne oblicza, i mieszczę wybitnego, orientacji prawicowej, oficera rezerwy, uczestnika walk o niepodległość. Wszyscy występują obok siebie, jako ludzie, którzy wpływali na mnie, może ja trochę na nich.
Rozmowy Władysława Bartoszewskiego z Michałem Komarem są serią portretów osób, z którymi autor zetknął się w latach 40. i 50. XX wieku. W trudnym okresie pierwszych lat powojennych i stalinizmu życie tych niezwykłych ludzi było przykładem życia „pod prąd”, byli oni wierni sobie i ponadczasowym wartościom. Z niektórymi z nich los zetknął Bartoszewskiego na krótko, z innymi połączyły go wieloletnie przyjaźnie. Wspomnienia przetykane są anegdotami oraz zdjęciami z archiwów rodzinnych i uzupełnione notami biograficznymi. Życiorysy bohaterów i sam tytuł książki stanowią zarazem przesłanie do czytelników, że warto iść pod prąd rzeczywistości, z którą często trudno się zgodzić, a przede wszystkim należy być wiernym sobie i wartościom, takim jak godność, przyjaźń, lojalność, odpowiedzialność.
Do książki dołączona jest płyta CD GRATIS z nagraniem rozmowy autorów o powstawaniu dzieła.

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Wojciech Gołębiewski | 2014-10-06
Przeczytana: 06 października 2014

KOCHANI!!! TAK NIE MOŻE BYĆ!! Ględzenie o patriotyzmie rozprzestrzeniło się wszechmożnie, a EPOPEJI PATRIOTYZMU NIKT NIE CZYTA. Wynik 4 oceny, 0 opinii na „naszym” portalu „lubimy czytać” jest kompromitujący. Większości omawianych postaci winni jesteśmy pamięć i szacunek !!! I jeśli już musimy stawiać pomniki, to IM, a nie sztucznie wypromowanym politycznym kacykom.
Bartoszewski wprowadził do polskich standardów pojęcie PRZYZWOITOŚCI i za to mu chwała. Zgodnie z jego poczuciem moralności PRZYZWOITYM ZAWSZE MOŻNA BYĆ lub chociaż czynić starania w tym kierunku. I o tym jest ta książka, w której oprócz wstępu mamy 18 rozdziałów zatytułowanych nazwiskami konkretnych osób plus jeden pt „W kręgu „Gazety Ludowej”” poświęcony grupie pięciu. Do książki dołączono CD z nagraniem rozmowy autorów.
Niesamowite historie ludzi znanych jak Kumaniecki, Korboński, Skierski czy ...

Magda | 2013-11-30
Piotr | 2013-09-24