Arnhem

Arnhem
83-11-07764-9
historia
piotrex

Nazwa "Arnhem" kojarzy się z polską 1 Samodzielną Brygadą Spadochronową gen. Sosabowskiego, która walczyła w rejonie tego holenderskiego miasta we wrześniu 1944 roku, w ramach brytyjskiej 1 dywizji powietrznodesantowej dowodzonej przez gen. Urquharta. Operacja "Market-Garden", w której wojska te wykonywały określone zadanie, mająca na celu odcięcie Niemców od Holandii i stworzenie warunków do uderzenia w głąb Rzeszy, nie powiodła się. Straty brytyjskiej dywizji były bardzo duże, polskiej brygady - również znaczne.

Historię tych dziewięciu tragicznych dni walk opowiada bezpośrednio ich uczestnik - sam generał Urquhart.

Albercik | 2015-04-01
Przeczytana: marzec 2015

Ciekawy zapis wydarzeń związany z operacją Market-Garden. Gen. Urquhart opisał bohaterską postawę angielskiej 1 Dywizji Powietrznodesantowej wykrwawionej do tego stopnia, że już nie została odtworzona. Ale przewijają się tu również echa bałaganu jaki powstał już w fazie planowania operacji. Dochodzą do tego prywatne animozje poszczególnych dowódców, które jednakże udaje się Urquhartowi zażegnać. O Polakach tu niewiele, ale chwyta za serce szacunek jakim gen. darzy Sosabowskiego.
Polecam wszystkim zainteresowanym tematem Arnhem.

jarek7722 | 2016-09-12
Cezary | 2015-12-28