Arnhem

1990-01-01
1974-01-01
83-11-07764-9
Ignacy Bukowski
historia II wojna światowa operacja "Market-Garden" Arnhem wojska powietrznodesantowe

Bardzo fajne "wspomnienia", no właśnie bo poza wiedzą autora opartą na własnej pamięci mamy tu jeszcze całe mnóstwo wiedzy opartej na cytacji odznaczeń albo meldunków i opowiadań innych - cała pierwsza część jest oparta własnie na tym, bo autor bardzo szybko oderwał się od swojego sztabu i zniknął gdzieś.

Mimo wszystko bardzo fajnie - dobra ocena ogólna sytuacji, sporo danych, jasny opis, autor opisuje panikę, kłótnie w dowództwie, braki armii brytyjskiej etc. naprawdę warto przeczytać.

Mimo wszystko bardzo fajnie - dobra ocena ogólna sytuacji, sporo...

Ciekawy zapis wydarzeń związany z operacją Market-Garden. Gen. Urquhart opisał bohaterską postawę angielskiej 1 Dywizji Powietrznodesantowej wykrwawionej do tego stopnia, że już nie została odtworzona. Ale przewijają się tu również echa bałaganu jaki powstał już w fazie planowania operacji. Dochodzą do tego prywatne animozje poszczególnych dowódców, które jednakże udaje się Urquhartowi zażegnać. O Polakach tu niewiele, ale chwyta za serce szacunek jakim gen. darzy Sosabowskiego.
Polecam wszystkim zainteresowanym tematem Arnhem.

• Historyczne
  • II wojna - ogółem