Liryka

Okładka książki Liryka Konstanty Ildefons Gałczyński
Okładka książki Liryka
Konstanty Ildefons Gałczyński Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Poetów [Państwowy Instytut Wydawniczy] poezja
poezja
Biblioteka Poetów [Państwowy Instytut Wydawniczy]
Państwowy Instytut Wydawniczy
1962-01-01
1954-01-01
gałczyński liryka miłość poezja miłosna

(Wyd.Literackie, Kraków 1954.)

Zatęskniłem za Gałczyńskim. Zawsze tak jest na początku jesieni. Zadziwiająco krótsze dni, chłodne wieczory, zakładane grube swetry, malinowa herbata, najlepiej podwójna.

Zapachniały zefiry,
brzękły potrójne liry,
pierzchnęła tłuszcza.
Serce alkoholowe
unieśli aniołowie
na złotych bluszczach.
("Śmierć poety", fragment)

Nie odbieram telefonów, piję kolejną herbatę.

Całego siebie dać jak bukiet chabrów,
bo zawsze warto. Bo nigdy nie za późno.
Lampą dla ludzi być, a kawą być dla aniołów,
których mi żal. Którym jest w niebie nudno.
("Ex omni me".)

Piję kawę. Już wszystko wiem. Dziękuję Konstanty!

(Wyd.Literackie, Kraków 1954.)

unieśli aniołowie
na złotych bluszczach.
("Śmierć poety", fragment)

Nie odbieram...

Latem często wracam do poezji, jakoś tak lato pasuje mi do wierszy. Tym razem Gałczyński. Gdy natrafiłam na pieśń o nocy czerwcowej, przypomniałam sobie, jak w młodości wyśpiewywałyśmy ten wiersz z koleżankami.
"Kiedy noc się w powietrzu zaczyna,
Wtedy noc jest jak młoda dziewczyna
[...]
Ja jestem noc czerwcowa,
królowa jaśminowa,
zapatrzcie się w moje ręce,
wsłuchajcie się w śpiewny chód"
Czerwiec to chyba najpiękniejszy miesiąc roku.

"Kiedy noc się w powietrzu zaczyna,
Wtedy noc jest jak młoda dziewczyna
[...]
Ja jestem noc czerwcowa,
królowa jaśminowa,
zapatrzcie się w moje ręce,
wsłuchajcie się...

"Liryka" to moje pierwsze spotkanie z Gałczyńskim. Czytając ten tomik, czułam się wręcz oszołomiona bogactwem ziół, uczuć i piękna. Urzekła mnie głównie jego twórczość przedwojenna. "Łakomstwo", "Melodię", czy "Noctes Aninenses" traktuję bardzo osobiście. Nie tylko ze względu na bliski memu sercu sposób pisania i patrzenia na świat (sama piszę wiersze utrzymane w podobnym nastroju),ale również ze względu na moje imię - Natalia. Imię muzy i "opiekunki duszy" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego - jego żony.

Szczerze polecam tę szafirowo-letnią lirykę.

Gałczyński jest wybitny, Jego poezja to miód na duszę. Piękne liryki!

Gałczyński jest wybitny, Jego poezja to miód na duszę. Piękne liryki!

Przepiękne utwory, pełne miłości i melancholii. Czuć w nich głęboką inspirację mitologią, naturą, literaturą i muzyką klasyczną. Najbardziej spodobały mi się "Kronika Olsztyńska" oraz "Noctes Aninenses", z którego pochodzi poniższy fragment:

"Noc tańczy

Nawet ćmy zadrzemały przy lampie
i świerszcz zamilkł, i ogród zamilkł -
bo tańczyła noc wokół klombu,
potrząsając bransoletami;

kurz muzyczny spod stóp jej wypryskał
i z bolesnym blaskiem frunął od nas;
szmaragdowe toczyły koliska
raz wraz w górę rzucane ramiona.

Nagle irys pod płotem zakwitł
i zapatrzył się w nocy źrenice,
z domków swoich wyszły senne szpaki,
by choć spojrzeć na tanecznicę (...)"

"Noc tańczy

Nawet ćmy zadrzemały przy lampie