W pustyni i w Tobruku

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
85-05-11051-6
historia
pizmak

Tobruk - niewielkie miasto, dogodny port śródziemnomorski i twierdza zbudowana przez Włochów, którzy objęli tu panowanie po pokonaniu Turków (1911-1912), a następnie stłumili powstanie miejscowych plemion. W momencie przybycia Polaków miasteczko było kompletnie wyludnione i zniszczone przez setki nalotów i nękający ogień ciężkich dział. Pozostało jedynie to, co stworzyła natura. Skalista skarpa pustynna, schodząca uskokami ku morzu, tworzyła rozległy amfiteatr ograniczony po bokach głębokimi wadi - łożyskami wyschniętych rzek. Od północy półkolista zatoka.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: http://www.odk.pl/w-pustyni-i-w-tobruku,5374.JPG