Zbiór Trzy po trzy zawiera wspomnienia z czasów dzieciństwa i młodości Fredry. Jest to nieocenione źródło wiedzy o życiu komediopisarza, a także niezwykle oryginalny utwór literacki, bliski wzorom gawędy i powieści sternowskiej, w którym autor rozprawia się z romantycznym mitem napoleońskim.

Monika | 2013-05-23
Przeczytana: 23 maja 2013

Przyjemne (żeby nie powiedzieć lekkie) pamiętniki utrzymane w gawędowym stylu. Najciekawsze pewnie dla miłośników Fredry oraz dla wszystkich zainteresowanych kampaniami napoleońskimi 1812 i 1813, w których komediopisarz brał udział.
Jedynym minusem (dla tych, którzy za tym wyjątkowo nie przepadają) są luźna kompozycja, liczne dygresje i nieciągłość narracji, sprawiające, że czasem można pogubić się w wątkach. Z drugiej strony widać, że Fredro zdaje sobie z tego sprawę, dlatego często pomaga czytelnikowi połapać się w toku swojej opowieści.
Ogółem bardzo przystępne :)

Adrian | 2014-09-01
Przeczytana: 17 lipca 2011

To wspomnienia Fredry, w których opisuje swoją przygodę z armią, dzieciństwo oraz przemyślenia. Autor wspominając niekiedy trudne momenty potrafi w nich znaleźć pozytywne aspekty. Często przeplata treść zabawnymi wtrąceniami, co dowodzi doskonałego poczucia humoru. Nie można zapomnieć też o sposobie opisywania sytuacji, jego język jest potoczny, bardzo lekki, przesycony groteskowością. Jego śmieszność objawia się głównie w zabawnych historiach, które opowiada w swojej książce.

Goszka | 2015-05-21
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 21 maja 2015

"Trzy po trzy" to pamiętniki Fredry, opowiadające o jego przygodzie z wojskiem. Mnie te tematy zupełnie nie zajmują i choć czytało się szybko i całkiem bezboleśnie, to jednak po stokroć wolę tego pisarza w wersji komediowej.

Krystian Szczerbak | 2016-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2016

Aleksander Fredro nie zaskakuje w tej książce, robi dokładnie to, przed czym ostrzega tytuł. Ot, plecie sobie trzy po trzy stylem nieco pamiętnikowym, nieco przypominającym dziadkowe opowieści wieczorem przy kominku. Trzeba być ogromnym fanem Fredry, żeby czytać tę książkę z zapartym tchem. Niewątpliwie pojawia się sporo opisów bardzo ciekawych i fascynujących, jak również sytuacji, które poważne lub nie, są opisane w taki sposób, że trudno oprzeć się humorowi autora. Jednak jest ogrom długich i monotonnych opisów lub dygresji, które można sobie darować, ponieważ potrafią zanudzić czytelnika na śmierć i chce się przez nie przebrnąć tylko dlatego, że ma się w sercu nadzieję na kolejną porcję ciekawego życiorysu autora wplątanego w losy historii i kampanii Napoleona lub zabawnie opisaną sytuację.

99groszy | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014