Zbiór Trzy po trzy zawiera wspomnienia z czasów dzieciństwa i młodości Fredry. Jest to nieocenione źródło wiedzy o życiu komediopisarza, a także niezwykle oryginalny utwór literacki, bliski wzorom gawędy i powieści sternowskiej, w którym autor rozprawia się z romantycznym mitem napoleońskim.

onika | 2018-01-27
Przeczytana: styczeń 2018

Moje poimprezowe powroty do domu nocną komunikacją w czasach studenckich obfitowały w różnego typu zabawne przygody. Ale chyba nic nie przebiło jazdy, jaką współpasażerom pewnego razu zapewnili studenci WATu, dając interesującą lekcję polskiej literatury – panowie z niezwykłym entuzjazmem zadeklamowali jeden z mniej znanych utworów, przypisywany hrabiemu Fredrze, mianowicie „Bajkę o trzech braciach i królewnie P*zdolinie”. Autobus płakał ze śmiechu, a ja do tej pory jestem pełna podziwu, że znali tę bajkę na pamięć, bo to nie jest krótki wierszyk. I zawsze mnie zastanawiała ta garnizonowa frywolność pana Fredry, choć przecież na tle dokonań rodzimych pisarzy twórczość hrabiego skrzy się rubasznym poczuciem humoru.

Lektura pamiętników „Trzy po trzy” rzuciła mi pewne światło na literackie dokonania autora „Zemsty”. Cytatów bliskich wspomnianej bajce brak, ale pisarz wielokrotnie wspomina, że popełnił był w wojsku wierszyki, których w towarzystwie deklamować nie wypada.

„Trzy po...

Emsi | 2017-11-09
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 09 listopada 2017

Myślę, że większość z nas kojarzy Fredrę jako świetnego komediopisarza., nie mamy jednak często świadomości, że był zasłużonym żołnierzem. Doświadczenia z życia żołnierskiego możemy znaleźć właśnie w "Trzy po trzy", gdzie autor dość swobodnie, nieco chaotycznie je przypomina. Kompozycja tekstu jest luźna, obfituje w dygresje, lecz jest to niewątpliwie atut zapisków rodem z pamiętnika, nadaje to im autentyczności. Pamiętajmy też, żen utwór napisany został do szuflady, dopiero przed śmiercią Fredro zgodził się na ich publikację. To tym bardziej podbija wartość utworu dzięki pewnej intymności tych notatek.

Co ciekawe, do tej pory znałam Fredrę wyłącznie dzięki "Zemście" i od niedawna za sprawą "Ślubów panieńskich". Wiedziałam, że miał lekkie pióro, przyjemny styl, a komedie mimo że napisane wiele lat temu, nadal były dla mnie atrakcyjne. Tutaj poznałam innego Fredrę; zachowuje rysy swojego poczucia humoru (bezsprzecznie), ale ukazuje też swoją sentymentalną i wrażliwą...

Monika | 2013-05-23
Przeczytana: 23 maja 2013

Przyjemne (żeby nie powiedzieć lekkie) pamiętniki utrzymane w gawędowym stylu. Najciekawsze pewnie dla miłośników Fredry oraz dla wszystkich zainteresowanych kampaniami napoleońskimi 1812 i 1813, w których komediopisarz brał udział.
Jedynym minusem (dla tych, którzy za tym wyjątkowo nie przepadają) są luźna kompozycja, liczne dygresje i nieciągłość narracji, sprawiające, że czasem można pogubić się w wątkach. Z drugiej strony widać, że Fredro zdaje sobie z tego sprawę, dlatego często pomaga czytelnikowi połapać się w toku swojej opowieści.
Ogółem bardzo przystępne :)

Adrian | 2014-09-01
Przeczytana: 17 lipca 2011

To wspomnienia Fredry, w których opisuje swoją przygodę z armią, dzieciństwo oraz przemyślenia. Autor wspominając niekiedy trudne momenty potrafi w nich znaleźć pozytywne aspekty. Często przeplata treść zabawnymi wtrąceniami, co dowodzi doskonałego poczucia humoru. Nie można zapomnieć też o sposobie opisywania sytuacji, jego język jest potoczny, bardzo lekki, przesycony groteskowością. Jego śmieszność objawia się głównie w zabawnych historiach, które opowiada w swojej książce.

Goszka | 2015-05-21
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 21 maja 2015

"Trzy po trzy" to pamiętniki Fredry, opowiadające o jego przygodzie z wojskiem. Mnie te tematy zupełnie nie zajmują i choć czytało się szybko i całkiem bezboleśnie, to jednak po stokroć wolę tego pisarza w wersji komediowej.

Chrysteł Talik | 2017-05-20
Przeczytana: 2017 rok

Lekka lektura. Ciekawostka. Zdarzenia z życia autora utrzymane w żartobliwym tonie.

Krystian Szczerbak | 2016-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2016

Aleksander Fredro nie zaskakuje w tej książce, robi dokładnie to, przed czym ostrzega tytuł. Ot, plecie sobie trzy po trzy stylem nieco pamiętnikowym, nieco przypominającym dziadkowe opowieści wieczorem przy kominku. Trzeba być ogromnym fanem Fredry, żeby czytać tę książkę z zapartym tchem. Niewątpliwie pojawia się sporo opisów bardzo ciekawych i fascynujących, jak również sytuacji, które poważne lub nie, są opisane w taki sposób, że trudno oprzeć się humorowi autora. Jednak jest ogrom długich i monotonnych opisów lub dygresji, które można sobie darować, ponieważ potrafią zanudzić czytelnika na śmierć i chce się przez nie przebrnąć tylko dlatego, że ma się w sercu nadzieję na kolejną porcję ciekawego życiorysu autora wplątanego w losy historii i kampanii Napoleona lub zabawnie opisaną sytuację.

99groszy | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014