Burzliwe dzieje Morza Karaibskiego

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
8 (11 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Biografia del Caribe
historia

Morze Karaibskie to obszar, na którym przez wiele stuleci krzyżowały się trasy odkrywczych wypraw, pirackie wypady i szlaki handlowe. Losy tej części świata wielokroć zaważyły na losach całej kuli ziemskiej, a historia Karaibów obfituje w wydarzenia niekiedy wręcz sensacyjne. Te właśnie fascynujące wydarzenia zebrał Germán Arciniegas w swej książce, będącej w równej mierze dziełem historycznym jak i swobodną, barwną gawędą o ludziach, którzy tworzyli historię - od Kolumba aż do czasów budowy Kanału Panamskiego.

Germán Arciniegas urodził się w r. 1900 w Bogocie. Po ukończeniu miejscowego uniwersytetu piastował wiele wysokich stanowisk w służbie dyplomatycznej, pełnił funkcję ministra oświaty w Kolumbii, był wykładowcą na uczelniach kolumbijskich i w USA, a także wydawcą i współpracownikiem periodyków kolumbijskich i argentyńskich. Jego pokaźny dorobek literacki to głównie książki historyczne, wśród których "Burzliwe dzieje Morza Karaibskiego" stanowią jedno z wybitniejszych dzieł. Książka ta była tłumaczona na wiele języków, a w samej Argentynie doczekała się siedmiu wydań.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1968

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Slawinio | 2017-02-24

Książka napisana w dobrym powieściowym stylu (na szczęście, jak dla mnie, bez dialogów). Autor podkreśla, w swym dziele, przede wszystkim relacje i opowieści, które prowadziły setki, a potem tysiące ludzi, do wyprawy nad morze karaibskie. Są tu więc opisane: renesans florencki, pesymizm Kolumba, optymizm Amerigo Vespucciego, historie z pierwszych kolonii hiszpańskich oraz kształtowanie się mitu Eldorado i fontanny wiecznej młodości. Mitu-choroby, która zaraziła również Niemców poszukujących szczęścia w Wenezueli (o tym przeczytać można również u Tarczyńskiego w „Podboju imperiów Inków i Azteków’).
Autor opisuje również nieznane mi wcześniej historie kolonizacji szkockiej i duńskiej (co ciekawe opisuje również zagarnięcie Nowego Amsterdamu przez Anglików, ale nie wspomina o kolonizacji szwedzkiej).
Książka zawiera wiele ciekawostek: historia małżonki carewicza Rosji (syna Piotra I), która uciekła przed nim do francuskiej Luizjany czy ucieczka szkockiego przodka prezydenta Stanów...

Jeśli ktoś się wybiera w tamte rejony, a obszar ogromy, bo od Zatoki Meksykańskiej po Haiti i Barbados, to polecam. Lektura obowiązkowa!

książek: 2052
Marcin | 2018-09-22