Kabul w okresie postu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura faktu
Dorota_1988

Z prawdziwą satysfakcją oddajemy do rąk Czytelników pierwszy w polskiej literaturze faktu pełny obraz wydarzeń podczas wojny afgańskiej. Jego autor, Krzysztof Mroziewicz, korespondent PAP, publicysta "Polityki" i telewizyjny komentator wydarzeń politycznych, wielokrotnie przebywał w Afganistanie, w samym centrum rozgrywającego się tam krwawego dramatu. Doskonale poznał skomplikowany układ stosunków wewnętrznych w tym egzotycznym kraju oraz mentalność jego mieszkańców.

Z relacji Mroziewicza, który przedstawia losy poszczególnych ludzi i ugrupowań oraz racje ścierających się stron, wyłania się cała prawda o tragedii narodu dotkniętego tą nie wypowiedzianą wojną kolonialną. Nie mniej tragicznie rysuje się sytuacja drugiej strony, tj. młodych żołnierzy radzieckich, którzy brali w niej udział.

Autor książki dociera do źródeł interesujących informacji, przytacza wiele mało znanych do tej pory faktów, stawia śmiałe tezy. Dużo uwagi poświęca też sprawom islamu, którego zasady stanowią główny imperatyw prowadzonej przez mudżahedinów "świętej wojny".

Ta autentyczna w każdym calu książka, wyróżniająca się sugestywnością opisu i plastyką obrazu, jest jedną z najciekawszych pozycji reportażowych ostatnich lat.

GroszeQ | 2016-03-13
Lunami | 2013-06-30