Sprawiedliwy

Cykl: Sean Dillon (tom 15) | Seria: Fabryka Sensacji
Wydawnictwo: Buchmann
Rough Justice
Casthaluth

Podczas niestabilnej sytuacji w Kosowie prawa ręka prezydenta USA - Blake Johnson spotyka majora Harry'ego Millera, członka brytyjskiego gabinetu. Miller prowadzi w Kosowie kontrolę dla premiera Wielkiej Brytanii. Koło wiejskiego meczetu spotyka grupę umundurowanych rosyjskich żołnierzy, zamierzających ostrzelać ten meczet. W strzelaninie Miller zabija przywódcę Rosjan strzałem w głowę. Ta akcja będzie mieć poważne konsekwencje nie tylko dla Millera i Johnsona, ale także dla ich współpracowników, w tym Sean’a Dillona oraz rządów Wielkiej Brytanii, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Każda akcja wywołuje reakcję - śmierć rodzi śmierć, a zemsta prowadzi tylko do zemsty.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

wiejskifilozof | 2014-10-11

To jeden z tych autorów,po którego sięgam chętnie.Bo zawsze znajdę,tam jakoś dobrą wciągającą sensację.Taka,która przykuje do fotela i na jakiś czas mnie solidnie wciągnie.
Tak,więc wypożyczając Sprawiedliwy liczyłem na dobre literackie przeżycie.
Bo i fabuła wciągająca,wraz z bohaterami wędrujemy po wielu ciekawych zakątkach świata.
Mamy,tu również i dawnych bojowników IRA,jak i muzułmańskich terrorystów.
Jest też postać,tajemniczego Maklera.
Przyznam,że nie miałem zielonego pojęcia któż to może być.
A jednak całość książki,nie zrobiła na mnie jakiegoś wielkiego wrażenia.
Nie jest to chyba najlepsza książka Higginsa.

Mędrek | 2016-03-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Po dwóch miesiącach od przeczytania zapamiętałem jedynie w miarę wartką akcje, może z 3 bohaterów i nawet ciekawe zakończenie.
No i niestety dwukrotne (!!!!!) pomylenie poszetki z brustaszą, nie wiem czy to winna autra (nie za bardzo chce mi się wierzyć) czy wpadka przy tłumaczeniu, w każdym razie straszno i śmieszno.

Nie czytałem poprzednich części cyklu, przez co początek był straszy aby odnaleźć się w dialogach bohaterów, ale po przeczytaniu jakichś 50 stron nie sprawiało to już problemu. Do tego tytułu zainteresowała mnie kwestia konfliktu militarnego na Bałkanach, jednak na dobrą sprawę był to jedynie wstęp do opowieści.

Finalnie Sprawiedliwy wydaje się częścią serii pisanej z automatu, Clancy to nie jest, postrzelali, pościągali się, tego zabili, ten uciekł, tamten już nie, a każdy bohater jest zaangażowany w fabułę, żadnych ślepych zaułków. Może wypadać lepiej jako część całości, ale jako "pojedynczy strzał" to taka zapchaj dziura. Na plus jakość wydania.

Narluc00 | 2015-06-01

Prostota i szybkie tempo - to pierwsze skojarzenie z powieścią szpiegowską Jacka Higginsa.

Historia zaczyna się powoli, by z kolejnymi rozdziałami nabrać tempa aż... do przesadnej, niestety, końcówki. Trzeba "Sprawiedliwemu" oddać, że potrafi wciągnąć i buduje w wyobraźni kinowy obraz na podobieństwo filmów o agencie 007 i tym podobnych. Historia ma przebłyski (np. misja w Irlandii), ale też potrafi porazić banalnością i przewidywalnością, a także Hollywoodzkim przebiegiem pewnych wątków. Powieść nie należy do równych, trzymających poziom od deski do deski, ale czyta się ją lekko i płynnie.

Rysów psychologicznych i szczegółowych opisów wydarzeń, czy przemyśleń nie znajdziemy. Znajdziemy natomiast kilku wpół anonimowych bohaterów, kilku wyciągniętych z filmów sensacyjnych i kilku stereotypowych agentów. Całość na szczęście spina niezła, pędząca zawrotnym tempem historia, która sprawia wrażenie idealnej na scenariusz.

Nie da się ukryć, że w tym przypadku nie mamy do czynienia z...

ZueZuo | 2016-08-02
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam