Lubimyczytać.pl to:

papier
36maro
7.22 (9 ocen i 1 opinia)

Opis książki

George Smith Patton, amerykański generał z okresu II wojny światowej, jeden z najważniejszych dowódców alianckich, był postacią bardzo kontrowersyjną. Po wojnie, kiedy został gubernatorem Bawarii, słynne stały się jego niedyplomatyczne, niecenzurowane wypowiedzi dla prasy. Śmierć Pattona w efekcie wypadku samochodowego w 1945 r. w Niemczech do dziś budzi wiele wątpliwości. Czy dokonano zamachu? Kto mógł być zleceniodawcą? Robert K. Wilcox dociera do naocznego świadka wydarzeń oraz nieujawnianych dotąd dokumentów. Książka, prezentująca zarazem bezkompromisowe działania służb specjalnych, rzuca nowe światło na tę zagadkową sprawę.

źródło opisu: Wydawnictwo Ossolineum, 2010

źródło okładki: http://ossolineum.com.pl/

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Paweł | 2014-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2014

Robert Wilcox postanowił napisać książkę o swoich wątpliwościach dotyczących tajemniczej śmierci jednego z najlepszych generałów amerykańskich w II Wojnie Światowej, George'a Pattona. Patton był bowiem nielubiany, zarówno przez swoje dowództwo, jak i angielskie np. Montgomery'ego, między innymi przez swoje dosyć radykalne poglądy na temat współpracy ze Stalinem, którego był gorącym przeciwnikiem. Domagał się też natychmiastowej wojny ze Związkiem Radzieckim, póki jeszcze dało się go szybko pokonać, nawet jeśli do tego trzeba by użyć jednostek niemieckich. Ponadto krytykował błędy innych (między innymi Eisenhowera), które wydłużyły wojnę i publicznie mówił o tym, że Stany Zjednoczone wyzwoliły Europę spod jednego totalitaryzmu tylko po to, żeby oddać ją pod władzę drugiego. Było to sprzeczne z ówczesną linią polityczną administracji Stanów, gdyż panował wtedy jeszcze kult dobrotliwego "Wujka Joe".
Książka jest bardzo nierówna i ciężko jest mi wystawić jedną ocenę dla całości. Wyszczegól...

Radek | 2013-09-30

Kalendarium literackie
  • Sven Hassel
    97. rocznica
    urodzin
    Porta głosi teorię, że lądują one w obozie koncentracyjnym dla wszy, w którym naukowcy próbują wyhodować specjalną aryjską wesz, dość inteligentną, by podnieść przednią nóżkę w nazistowskim pozdrowieniu, gdyby przypadkiem przechodził tam Adolf
  • Antoni Libera
    65. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Katarzyna Rygiel
    39. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    94. rocznica
  • Jerzy Andrzejewski
    31. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    25. rocznica
    śmierci
    Śniło mi się tej nocy, że znowu byłam w Manderley.
  • Jonasz Kofta
    26. rocznica
    Żeby coś się zdarzyło Żeby mogło się zdarzyć I zjawiła się miłość Trzeba marzyć
  • James Graham Ballard
    5. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcji i możliwych do wyobrażenia alternatyw. Można go porównać do naukowca, który (...) natrafia nagle na nie zbadany teren czy temat. Może jedynie wysuwać rozmaite hipotezy i konfrontować je z faktami.
  • Ladislav Klíma
    86. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • George Gordon Byron
    190. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Tadeusz Rittner
    93. rocznica