tłumaczenie
Jacek Lang
Target: Patton. The plot to assassinate General George S. Patton
historia
36maro

George Smith Patton, amerykański generał z okresu II wojny światowej, jeden z najważniejszych dowódców alianckich, był postacią bardzo kontrowersyjną. Po wojnie, kiedy został gubernatorem Bawarii, słynne stały się jego niedyplomatyczne, niecenzurowane wypowiedzi dla prasy. Śmierć Pattona w efekcie wypadku samochodowego w 1945 r. w Niemczech do dziś budzi wiele wątpliwości. Czy dokonano zamachu? Kto mógł być zleceniodawcą? Robert K. Wilcox dociera do naocznego świadka wydarzeń oraz nieujawnianych dotąd dokumentów. Książka, prezentująca zarazem bezkompromisowe działania służb specjalnych, rzuca nowe światło na tę zagadkową sprawę.

źródło opisu: Wydawnictwo Ossolineum, 2010

6,6 (5 ocen i opinii)
Zadziwiająca historia samotnego listonosza
Denis Thériault

7,5 (4 ocen i opinii)
Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
Konrad Kruczkowski

Furia mać
Sylwia Kubryńska

5,17 (6 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Paweł | 2014-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2014

Robert Wilcox postanowił napisać książkę o swoich wątpliwościach dotyczących tajemniczej śmierci jednego z najlepszych generałów amerykańskich w II Wojnie Światowej, George'a Pattona. Patton był bowiem nielubiany, zarówno przez swoje dowództwo, jak i angielskie np. Montgomery'ego, między innymi przez swoje dosyć radykalne poglądy na temat współpracy ze Stalinem, którego był gorącym przeciwnikiem. Domagał się też natychmiastowej wojny ze Związkiem Radzieckim, póki jeszcze dało się go szybko pokonać, nawet jeśli do tego trzeba by użyć jednostek niemieckich. Ponadto krytykował błędy innych (między innymi Eisenhowera), które wydłużyły wojnę i publicznie mówił o tym, że Stany Zjednoczone wyzwoliły Europę spod jednego totalitaryzmu tylko po to, żeby oddać ją pod władzę drugiego. Było to sprzeczne z ówczesną linią polityczną administracji Stanów, gdyż panował wtedy jeszcze kult dobrotliwego "Wujka Joe".
Książka jest bardzo nierówna i ciężko jest mi wystawić jedną ocenę dla całości....

Albercik | 2015-01-12

I Amerykanie mają swój Gibraltar. Książka trochę trudna w odbiorze. Autor nie ma lekkiej ręki do pisania, a na dodatek chyba sam się lekko w tym wszystkim pogubił. I

Radek | 2013-09-30
Przeczytana: 28 grudnia 2013