Okładka książki Cel Patton

papier
36maro
7,22 (9 ocen i 1 opinia)

Opis książki

George Smith Patton, amerykański generał z okresu II wojny światowej, jeden z najważniejszych dowódców alianckich, był postacią bardzo kontrowersyjną. Po wojnie, kiedy został gubernatorem Bawarii, słynne stały się jego niedyplomatyczne, niecenzurowane wypowiedzi dla prasy. Śmierć Pattona w efekcie wypadku samochodowego w 1945 r. w Niemczech do dziś budzi wiele wątpliwości. Czy dokonano zamachu? Kto mógł być zleceniodawcą? Robert K. Wilcox dociera do naocznego świadka wydarzeń oraz nieujawnianych dotąd dokumentów. Książka, prezentująca zarazem bezkompromisowe działania służb specjalnych, rzuca nowe światło na tę zagadkową sprawę.

źródło opisu: Wydawnictwo Ossolineum, 2010

Polecamy

Opinie czytelników
Paweł | 2014-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2014

Robert Wilcox postanowił napisać książkę o swoich wątpliwościach dotyczących tajemniczej śmierci jednego z najlepszych generałów amerykańskich w II Wojnie Światowej, George'a Pattona. Patton był bowiem nielubiany, zarówno przez swoje dowództwo, jak i angielskie np. Montgomery'ego, między innymi przez swoje dosyć radykalne poglądy na temat współpracy ze Stalinem, którego był gorącym przeciwnikiem. Domagał się też natychmiastowej wojny ze Związkiem Radzieckim, póki jeszcze dało się go szybko pokonać, nawet jeśli do tego trzeba by użyć jednostek niemieckich. Ponadto krytykował błędy innych (między innymi Eisenhowera), które wydłużyły wojnę i publicznie mówił o tym, że Stany Zjednoczone wyzwoliły Europę spod jednego totalitaryzmu tylko po to, żeby oddać ją pod władzę drugiego. Było to sprzeczne z ówczesną linią polityczną administracji Stanów, gdyż panował wtedy jeszcze kult dobrotliwego "Wujka Joe".
Książka jest bardzo nierówna i ciężko jest mi wystawić jedną ocenę dla całości. Wyszczegól...

Radek | 2013-09-30

Kalendarium literackie
  • Sławomir Koper
    51. rocznica
    urodzin
    Historia nigdy nie jest wyłącznie czarno-biała, jak to z reguły opisują nasi historycy. Ma wiele kolorów, tak jak barwne jest codzienne życie i barwni są jego bohaterowie.
  • Isaac Bashevis Singer
    112. rocznica
    urodzin
    Wszyscy gramy w szachy z Losem. On robi ruch i my robimy ruch. On usiłuje dać nam szacha i mata w trzech posunięciach, a my próbujemy temu zapobiec. Wiemy, że nie jesteśmy w stanie wygrać, ale mamy chęć pokazać mu prawdziwą walkę.
  • Nik Pierumow
    51. rocznica
    urodzin
    Nadziei nie ma tylko dla tych, którzy dobrowolnie z niej rezygnują.
  • Guy N. Smith
    75. rocznica
  • Voltaire
    320. rocznica
    urodzin
    - Co to takiego "optymizm"? - spytał Kakambo.
    - Ach - odparł Kandyd - to obłęd dowodzenia, że wszystko jest dobrze, kiedy nam się dzieje źle.
  • Michael Grant
    100. rocznica
    urodzin
    Tłum z płonących dzielnic, chcą przeżyć. Kto ich o to prosił?
  • Yvonne Woon
    30. rocznica
    urodzin
    Czasem warto skupić się na dobrych wspomnieniach. Przypominają człowiekowi, że szczęście jednak istnieje (...)
  • Thomas Enger
    41. rocznica
  • Anne McCaffrey
    3. rocznica
    śmierci
    Zakaz tylko zwiększa pragnienie.
  • Richard Leigh
    7. rocznica