rozwiń zwiń

Jeńcy

Okładka książki Jeńcy
Marc Landas Wydawnictwo: Świat Książki historia
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2010-03-17
Data 1. wyd. pol.:
2010-03-17
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-247-1457-5
Tłumacz:
Maciej Antosiewicz
Tagi:
II wojna światowa jeńcy więźniowie USA
Średnia ocen

                5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
47 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
206
134

Na półkach: ,

Spodziewałam się książki historycznej bądź quasi-historycznej i w obydwu przypadkach się zawiodłam. Zacznę jednak od początku. Sposób pisania książki zdradził mi niemal natychmiast, że nie jest to książka pisana przez badacza historycznego czy też historyka sensu stricto. Autor bowiem momentami fabularyzuje wydarzenia, dodając do tego własne subiektywne odczucia. Trochę czasu musiałam poświęcić kwerendzie w internecie, by uzyskać informacje, kim jest ów autor, gdyż w książce brak jest notatki o autorze. Jak się okazało autorem jest amerykański pisarz i filmowiec, redaktor czasopism z zakresu biologii i nauki, z wykształcenia biolog i literat. Nie twierdzę, że ktoś, kto nie ma wykształcenia historycznego nie jest w stanie napisać dobrej książki historycznej. Niestety w tym przypadku brak naukowego historycznego podejścia sprawia, że książki nie można zaliczyć do grona rzetelnych publikacji naukowych. Poza wadą fabularyzowania, przez co otrzymujemy nacechowaną subiektywizmem historię, brakuje mi tu także jakże istotnej bibliografii. Ponadto autor opierał się wyłącznie na źródłach amerykańskich różnego rodzaju, co w sporym stopniu, w mojej opinii, przyczyniło się do spadku wiarygodności. Odniosłam wrażenie, jakbym czytała opowieść o biednych bohaterach, którzy dostali się w łapy krwiożerczych i nieludzkich kanibali. To subiektywne odczucie niestety dało się zauważyć. Jeszcze jedna rzecz, która zwróciła moją uwagę in minus dotyczy kwestii nazw miejscowości oraz nazwisk. Nie jestem pewna, być może jest to kwestia polskiego tłumaczenia, ale nie mogę zrozumieć, dlaczego raz nazwiska japońskie są odmieniane, gdzie indziej nie. Nie bardzo też rozumiem, dlaczego używa się japońskich sformułowań znaczących tyle co "wieś", "miasto", jako integralną nazwę miejscowości.
Na plus mogę zaliczyć próbę krytycznego podejścia do samej kwestii prowadzonego procesu, gdzie sam autor przyznaje, że część zeznań była wymuszana, innymi razy była to tylko konfabulacja śledczych, którzy z własnych notatek tworzyli skróconą wersję zeznania. Co więcej, sposób w jaki autor przedstawia proces śledztwa w mojej opinii świadczy o nieudolności oraz braku jakiejkolwiek bezstronności. Istotne wydaje się też być to, że na procesie oskarżeni Japończycy nie mieli tłumaczonych wypowiedzi oskarżycieli, obrońców i komisji sędziowskiej. Stawia to Amerykanów w niezbyt przyjaznym świetle. A fakt, że w 1958 roku wyroki wydane w trakcie tego procesu, z powodu błędów proceduralnych trybunału, unieważniono mówi sam za siebie.
Nie twierdzę, że Japończycy byli rycerzami bez zmazy i skazy i nie prowadzili eksperymentów medycznych. Wprost przeciwnie jestem przekonana o tym, że faktycznie takie eksperymenty miały miejsce. Gdybym jednak chciała bardziej zgłębić ten temat nie wybrałabym tej książki jako lektury tematu. Pod koniec książki dowiedziałam się, że jednym ze źródeł dla autora stał się liczący 2192 strony stenogram sprawy nr 290: Stany Zjednoczone przeciwko Kajura Aihara i innym. Gdyby autor, choćby w sposób częściowy przedstawił po prostu te stenogramy jako wybór źródeł, książka byłoby zdecydowania bardziej godna polecenia.

Spodziewałam się książki historycznej bądź quasi-historycznej i w obydwu przypadkach się zawiodłam. Zacznę jednak od początku. Sposób pisania książki zdradził mi niemal natychmiast, że nie jest to książka pisana przez badacza historycznego czy też historyka sensu stricto. Autor bowiem momentami fabularyzuje wydarzenia, dodając do tego własne subiektywne odczucia. Trochę...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    62
  • Chcę przeczytać
    45
  • Posiadam
    34
  • Historia
    5
  • II wojna światowa
    4
  • 2011
    2
  • Historyczne
    2
  • 2023
    2
  • Wypożyczone z biblioteki
    2
  • Azja Wschodnia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Jeńcy


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne