Rycerze Czarnego Krzyża

Tłumaczenie: Jarosław Kotarski
Wydawnictwo: Rebis
historia

Bryan Perrett - oficer Royal Armoured Corps w latach 1952-1975 i absolwent Liverpool College. Jeden z najbardziej znanych brytyjskich specjalistów w dziedzinie broni pancernej. Jego monografia "Tank Tracks to Rangoon" nadal jest biblią dla historyków piszących o wojnie pancernej w Birmie i Indiach w latach 1941-1945. Autor wielu tytułów opisujących poszczególne typy czołgów oraz taktykę w nowożytnych zmaganiach wojennych, jak np. za wszelką cenę lub zająć i utrzymać (wydanych przez Rebis). Książki Bryana Perretta wyróżniają się dogłębnym potraktowaniem tematu i przystępnością stylu. Rycerze Czarnego Krzyża to monografia historyczno-wojskowa, poświęcona fenomenowi niemieckiej broni pancernej (Panzerwaffe) w okresie II wojny światowej, analizująca najważniejsze starcia i taktykę oraz opisująca najsłynniejszych oficerów i sprzęt. Ta stosunkowo nieliczna (20% sił zbrojnych III Rzeszy) formacja dzięki wyszkoleniu i nowoczesnej doktrynie stanowiła podstawę niemieckich sukcesów do 1942 roku, a także umożliwiła uporczywą obronę trwającą aż do 1945 roku.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.empik.com/rycerze-czarnego-krzyza,prod9...»

LukasMacer | 2014-04-17

Fenomen! Największa wada tej książki polega na tym, iż autor nie popełnił większej ilości stron! Czyta się wybitnie przyjemnie, nawet jak na publikację popularnonaukową. Lekkie pióro autora, oraz wyczuwalny momentami angielski dowcip, wraz z rzetelnymi faktami wprowadzają nas w świat Panzervaffe zupełnie bezboleśnie, wręcz z polotem. Duże brawa należą się również polskiemu tłumaczowi, za nieocenione przypisy no i całokształt.
Ciężko skrócić książkę, która sama po przeczytaniu działa jak magnes w kwestii tematu, który porusza: po prostu chcesz więcej! Dlatego nie streszczam a odsyłam do lektury!

waleq | 2010-07-07
Przeczytana: 20 października 2009

interesują Cie wojska pancerne? lektura obowiązkowa!

Matthew Zet | 2013-11-23
Przeczytana: 22 listopada 2013

Monografia historyczno-wojskowa na temat Panzerwaffe - broni pancernej wojsk III Rzeszy, stojąca na wysokim poziomie - oprócz kilku literówek nie znalazłem żadnych rażących błędów. Autor szczegółowo opisał wiele ważnych bitew wojsk pancernych, wraz z zastosowanymi taktykami. Bardzo często pojawiają się opisy poszczególnych wozów pancernych biorących udział w starciach, co szczególnie może cieszyć wszystkich zainteresowanych bronią pancerną II Wojny Światowej. Prócz informacji podstawowych można odnaleźć wiele szczegółów nawiązujących do określonych ugrupowań pancernych, ich dowódców czy też wozów bojowych. Zwłaszcza na temat tych ostatnich zawarto wiele ciekawostek, których próżno szukać w internecie.
Polecam.

Michał Kolankiewicz | 2013-03-23

obowiązkowa lektura dla miłośników broni pancernej Niemiec podczas II wojny światowej - dodatkowo przydaje się dla miłośników gry World of Tanks:))

Karol Łabasiewicz | 2014-08-17
Na półkach: 2014-ksiażki, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Bardzo przystępnie napisana pozycja. Wciąga.

archiwista_cyklista | 2013-09-23
Na półkach: Przeczytane, II WŚ
Przeczytana: 2013 rok

Pisane chyba w latach 70 tych, ale i tak zawsze człowiek coś nowego znajedzie. A nawet jak nie nowego to potwierdzającego obecny stan wiedzy. Poecam

irman | 2016-10-15
Kamil Szwed | 2015-12-27