Podwójny agent

Tłumaczenie: Stanisław Gogolewski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Człowiek i Jego Cywilizacja". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Le roman de l'alcool
esej, alkohol,
popularnonaukowa
hunter

Alkohol jest w dziejach ludzkości natchnieniem artystów, otwiera drogę ku Absolutowi, daje radość i ubarwia życie; ale bywa też przekleństwem, chorobą, zabójcą jednostek i całych społeczeństw.

Bożena | 2017-07-17
Przeczytana: 09 czerwca 2017

Książka jest próbą przedstawienia historii alkoholu, a właściwie napojów alkoholowych i ich roli w dziejach człowieka. Autorzy próbują przedstawić nie tylko negatywną stronę spożywania najpierw wina i piwa, później napojów o większej zawartości alkoholu, które zresztą pojawiły się stosunkowo niedawno. Kluczowe dla mnie jest tutaj słowo "próbują". Bardziej powiodło się sportretowanie tej złej strony podwójnego agenta. Myślę, że wynika to z tego, że jeden z autorów Pierre Fouquet jest lekarzem francuskim, prekursorem traktowania jako choroby i leczenia alkoholizmu we Francji. Siłą rzeczy nie udało mu się być do końca obiektywnym. O współautorze Martine de Borde nie zdołałam się niczego dowiedzieć.
Siłą rzeczy w części dotyczącej współczesności autorzy skupiają się głównie na terenie Francji, ale możemy znaleźć rozdział o Izraelu czy ZSRR. Wątków polskich specjalnie nie ma. Nasz kraj został wspomniany badaj raz. Nie jesteśmy uznani za jakoś szczególnie wyróżniający się naród jeśli...

kasandra167 | 2016-09-13
Aga | 2015-05-14