etyka, moralność, ABC
filozofia i etyka
pheosia

Syntetyczne ujęcie dziejów etyki od czasów starożytnych po współczesność oraz problematyka tej nauki (istota powinności moralnej i dobra moralnego, sumienie jako norma moralności, metoda i struktura etyki). Spis treści: Wprowadzenie I. DZIEJE ETYKI 1. Czasy starożytne i średniowieczne 2. Czasy nowożytne i współczesne II. PROBLEMATYKA ETYKI 1. Istota powinności moralnej i...

Spis treści:

źródło opisu: www.sentencja.com.pl

źródło okładki: www.sentencja.com.pl

bastkk | 2016-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2016

ABC - czytaj: kompendium. Bardzo syntetyczne - zgodnie z opisem.

Lecz w opisie brakuje uczciwego przyznania, że i I i II część zbudowana jest na zasadzie niedowartościowania innych niż personalistyczne ujęć etyki. Z perspektywy uczciwości przedstawienia tematu, budowanie narracji w której na samym końcu dochodzimy do Absolutu (ale nie bezosobowego - po cechach przypisanych mu przez autorów domyślamy się - bo nie jest to napisane wprost - że chodzi o Boga chrześcijańskiego) jest "nieco" chybione.

Tu i ówdzie pojawiają się napomknięcia, że można przyjąć inne zasady, inny rdzeń filozoficzny - ale napisane jest to takim językiem, że niedoświadczony czytelnik, zmylony prostym tytułem może wpaść w sidła akceptacji wniosków bez zrozumienia kontekstu i założeń z których wnioski są wyprowadzane.

Przez całość prześwieca metafizyczne założenie realizmu ontologicznego które funduję kategorię prawdy, używanej później po to, aby dowieść że bez Boga nie da się ufundować "jedynie...

rymcymcym | 2016-02-15
Stanisław Gut | 2015-10-27