Filozofia przyrody. Zarys historyczny

Książka jest przypisana do serii/cyklu "KOMPENDIA FILOZOFICZNE". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Znak
filozofia przyrody
filozofia i etyka
Antares

Autor dokonuje przeglądu najważniejszych systemów przyrodniczych w dziejach europejskiego myślenia, począwszy od kosmologii Platona, a skończywszy na koncepcji Otwartego Wszechświata Karla P. Poppera; prezentuje klasyczną analizę metod , jakimi posługuje się współczesna filozofia przyrody, omawia filozoficzne kontrowersje biorące początek w dwudziestowiecznych odkryciach fizyki: teorii względności, mechanice kwantowej, teorii unifikacyjnej.

poznanianka | 2011-02-18
Przeczytana: styczeń 2011

Wykład zaczyna się od stwierdzenia, że dalej będzie mowa o czymś czego, wg wielu, nie ma. Tą, do dziś, kontrowersyjną i dyskutowaną dziedziną jest filozofia przyrody. Mimo tego autor zapełnił treścią ponad 200. stron. Czyli jednak jest o czym mówić?

Filozofia przyrody jest ulepszoną wersją Filozofii świata autorstwa ks. prof. Michała Hellera, który to jako jedyny Polak jest członkiem Papieskiej Akademii Nauk (a być jej członkiem to zaszczyt na zaszczyty!) oraz wybitnym specjalistą w dziedzinie filozofii nauk. Zajmuje się także filozoficznymi problemami fizyki relatywistycznej oraz relacją pomiędzy nauką a teologią. W 2008 roku został laureatem Nagrody Templetona, wyróżnieniem, przyznawanym corocznie osobom indywidualnym za działania związane z pokonywaniem barier pomiędzy nauką a religią.

Jak można się domyślić wykład rozpoczyna się od jońskich filozofów przyrody (VII i VI w. przed Chr.), kiedy to całą istniejącą filozofię można nazwać filozofią przyrody. Dalej mowa jest i...

ganz | 2016-01-29
Przeczytana: styczeń 2016

Książka przestawia jak przez wieki z filozofii wyłania się znana nam dzisiaj fizyka, oraz jak filozofia i teorie naukowe oddziałują na siebie.
Arystoteles tworzący pierwsze równanie ruchu, Newton i Einstein zajmujący się filozofią- tego nie uczą w szkołach. Bardzo ciekawa, chociaż momentami ciężka dla osób, które na co dzień nie obracają się w terminach filozofii.

MarcinW | 2016-11-27
posterpotzkoli | 2016-06-22