Moja córka, doktorrr astrofizyk

Tłumaczenie: Krzysztof Błońscy
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
6 (8 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
szczypiorek5

Historia rodzinna, napisana z perspektywy kilkuletniej Anny, córki Leona Altera - współzałożyciela Komunistycznej Partii Polski. Wychowywana w cieniu genialnego brata, odkrywająca powoli swe żydowskie korzenie, dziś wzięta dziennikarka, astrofizyk z wykształcenia. Matka autorki, Jadwiga Czerniawska (wł. Eta bądź Heith Jackan), słynąca ze swej urody, córka sławnego wydawcy, ocalała z...

Matka autorki, Jadwiga Czerniawska (wł. Eta bądź Heith Jackan), słynąca ze swej urody, córka sławnego wydawcy, ocalała z Holocaustu m.in. dzięki polskim dokumentom, w latach 50-tych wyemigrowała z dziećmi do Paryża, gdzie ciężko fizycznie pracowała, by utrzymać rodzinę.

Książka niezwykle interesująca także ze względu na pojawiające się na jej kartach postaci – Janusz Głowacki- dramaturg, prozaik, felietonista, autor scenariuszy filmowych, Samuel Jackan -sławny wydawca poczytnej przedwojennej gazety żydowskiej "Hajnt"; Wiktor Alter – czołowy działacz Bundu, liczni przyjaciele i adoratorzy matki Anny.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2010

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2033/M...»

szczypiorek5 | 2011-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2011

W tytule książki nie ma błędu. Są dwa "r" dla podkreślenia przedniojęzykowego "r". To "r" , ciemne oczy , grube nogi, niedelikatne uszy, oliwkowa cera i wiele innych drobiazgów ,wypełniały listę rzeczy które są niedobre, niebezpiczne, "nie do życia" a którą matka autorki książki przekazywała jej przez całe jej dzieciństwo.
Anna Alter miała 4 lata gdy usłyszała od swojej mamy "Spalili moją matkę" . Dziecko nie zapytało wtedy kto i dlaczego. Dziecko myślało wtedy o swojej babci, której nigdy nie widziało jako o Baba Jadze powoli trawionej przez ogień w chatce z piernika. Anna miała starszego brata , który miał "dobry wygląd" i genialny umysł. Ona miała "zły wygląd" i często słyszała za sobą cichy szept- "żydóweczka".
To wszystko działo się już po wojnie, mama autorki- przez dzieci nazywana Mamuszkiewicz- wychowuje je samodzielnie. Przeżyła wojnę dzięki pomocy kolegi i dzięki temu ,że miała "dobry wygląd". Jej rodzina podzieliła sie na dwie części- tych co wyjechali z Polski i...

Alona | 2011-09-05
Przeczytana: wrzesień 2011

Moim zdaniem styl za bardzo manieryczny. Ale warto przeczytać - historia o smutnym życiowym przesłaniu - wybory podyktowane fanatyczną matczyną miłością mogą okazać się zgubne dla całej rodziny. Ku przestrodze matek synów.

Iga | 2012-08-10

Przejmująca, porywająca, trochę smutna, ale prawdziwa

Trithemius | 2016-07-09
Jargosiak | 2016-06-02