Pettson na biwaku

Okładka książki Pettson na biwaku Sven Nordqvist
Okładka książki Pettson na biwaku
Sven Nordqvist Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Pettson i Findus (tom 4) literatura dziecięca
24 str. 24 min.
2010-01-01
24 min.
Barbara Hołderna
biwak ogród kury

Okładka książki Mama Mu na rowerze i inne historie Sven Nordqvist, Jujja Wieslander, Tomas Wieslander
Mama Mu na row... Sven Nordqvist, Juj...
Okładka książki Mama Mu na drzewie i inne historie Sven Nordqvist, Jujja Wieslander
Mama Mu na drz... Sven Nordqvist, Juj...
Okładka książki Mama Mu na zjeżdżalni Sven Nordqvist, Jujja Wieslander
Mama Mu na zje... Sven Nordqvist, Juj...

Okładka książki Felek i Tola Thé Tjong-Khing, Sylvia Vanden Heede
Felek i Tola Thé Tjong-Khing, Sy...
Okładka książki Moje szczęśliwe życie Eva Eriksson, Rose Lagercrantz
Moje szczęśliw... Eva Eriksson, Rose ...
Okładka książki Wesoły Ryjek Wojciech Widłak, Agnieszka Żelewska
Wesoły Ryjek Wojciech Widłak, Ag...
Mama Mu na drz... Sven Nordqvist, Juj...

Zaczęło się od namiotu zwiniętego w rulon - Findus od razu na niego wskoczył i zaczął się bawić. Do czego służy ten rulon?
Pettson cierpliwie mu wytłumaczył i postanowił zabrać na prawdziwy biwak. Kury od razu podczepiły się pod ich wyprawę i nie chciały zawrócić. Wobec tego nie było innego wyboru - rozbili namiot w ogrodzie z kurami:)

Jaki Findusowi spodobało się nocne biwakowanie?
Czy wybrali się przy okazji na ryby?
Jak zareagował Gustavsson na widok sąsiada śpiącego we własnym ogrodzie?

Przeczytajcie - humor i ilustracje nie zawiodą:)

Jaki Findusowi spodobało się nocne...

Kolejne niezawodne spotkanie z sympatyczną parą jaką tworzą staruszek Pettson i mały kotek Findus.
Tak jak każda część ,książeczka większego formatu, twarda lakierowana oprawa, kredowy papier.

Cóż za prześliczne jak zawsze ilustracje ,wykonane pędzlem autora książki. Zawierają taką moc szczegółów , że przy kolejnym czytaniu odnajdujemy coraz to nowe drobiazgi, których wcześniej nie dostrzegliśmy. Jest naprawdę co oglądać.

Dzisiaj wybraliśmy losowo kolejną część , bardzo wakacyjną.

Dla przypomnienia - Staruszek Pettson mieszkał sobie z kotkiem Findusem w małej wiejskiej zagrodzie.
Mieli niewielki czerwony domek i starą szopę z całą rupieciarnią różnych przydatnych przedmiotów. Do całości dobytku jeszcze dochodził kurnik z jego skrzydlatymi mieszkankami, drewutnia, wygódka na dworze i ogród. Wokół rozpościerały się pola, łąki i las.

Zrobiłam dzieciom frajdę. Zabraliśmy namiot i przenieśliśmy się do ogrodu w cień po drzewami.
Na ten upał jest bardzo skuteczne czytanie z Findusem. W takiej scenerii studiowaliśmy lekturę i ilustracje.

Treść poświęcona jest wakacyjnemu klimatowi, jakim jest biwak. Staruszek Pettson przekopywał strych w towarzystwie Findusa w poszukiwaniu części do swego wynalazku do połowu ryb.
Przypadkowo w łapki Findusa wpadł namiot z lat młodzieńczych Pettsona. Od tego wszystko się zaczęło . Staruszek zawsze rozpieszcza kota na wszystkie możliwe sposoby. Chciał mu zrobić przyjemność i zabrać go na prawdziwy biwak związany z połowem ryb. Sprawy mocno skomplikowały się jednak, gdyż innym zwierzątkom z zagrody jak kurom, też bardzo ten pomysł przypadł do gustu.
Ale jak tu zabrać 10 kur na wyprawę nad jeziorko? Łowienie ryb przypadło tylko tej wspaniałej parze, a kury przez ten czas delektowały się namiotem w ogrodzie. Wieczorem była zamiana.

Czy Findusowi spodobało się na nocnym biwaku?
Kto zasnął szybciej Findus czy staruszek Pettson?
Który z sąsiadów Pettsona nakrył sympatyczną parę na biwakowaniu i co z tego wynikło?
Kto zrobił piknik na kocu za szopką na narzędzia?

Wszystko w swoim czasie, tego dowiecie się na pewno po przeczytaniu książeczki .

Książkę polecam stanowczo tak jak wszystkie z tej serii.
Przyjemnej lektury urlopowej! I zawsze odkrywajcie obrazki na nowo przy wspólnym, następnym czytaniu.

Kociarze zainteresujcie się lekturą! Warta grzechu!

Przemiłej końcówki wakacji życzę wszystkim z portalu Lubimy czytać!

Absolutny hit w naszej rodzinie! Podobnie jak cała seria o kocie Findusie i staruszku Pettsonie. Mistrzowskie ilustracje, które można oglądać po wielokroć i zawsze odkryje się w nich coś nowego. Zabawny tekst, poczucie humoru, które podoba się nie tyko dzieciom;-)

Polecam tę serię książek do wspólnego czytania z dzieciakami na kolanach: jest boska!!! Ucieszy i starych i młodych, a można czytać ją na okrągło, nigdy się nie znudzi i wciąż będzie budzić tak samo silne emocje. Całe spektrum: wzruszenie, sympatię, smutek, współczucie ale przede wszystkim gigantyczne rozbawienie. Co o tym stanowi? Niesamowita więź między arcyzwykłym człowiekiem i zwierzakiem oraz niesamowite ilustracje

Fabuła
Rzecz jest o samotnym prowincjuszu i 'dziadersie': Pettsonie, który pewnie był w młodości totalnym dziwakiem, mrukiem i introwertykiem, bo pozostał sam na starość. Współczująca mu sąsiadka wyciąga go z samego dna depresji darując mu pewnego dnia małego kocurka w pudełku po puszkach z groszkiem: 'Findus zielony groszek'. Kot zatem otrzymuje imię Findus, a starzec, który zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia szyje mu z zielonej tkaniny, którą był owinięty parę porciąt na szelkach.
Findus - jak to kot - jest niezmiernie ciekawskim stworzeniem, a Pettson, który go totalnie rozpieszcza, stara się uczynić zadość jego ciekawości.
I tyle! Nie ma jakichś fajerwerków, superbohaterów, bestyj, czarowników... Ale to co jest: chałupa na odludziu, drewutnia, kurnik z gromadą kur, (które chłopaki traktują z politowaniem, trochę jak głupie, namolne młodsze siostry),czasem przyplącze się jakiś lis, czy kogut, to co jest w zupełności wystarcza, by stanowić poligon niebywale zabawnych przygód i historii.

ILUSTRACJE

Ilustracje stanowią osobną warstwę narracji!!! Nie tylko oddają treść, ale zabawnie komentują ją, a także dodają szereg elementów w językowej narracji nieobecnych. Moim ulubionym motywem są MUKLE - przedziwne skandynawskie stworki zamieszkujące starą chatę Pettersona. Aż się od niech roi, a kot i pan zdają się ich niemal w ogóle nie zauważać.

Rewelacyjna książka dla dzieci a i dorosły może się zainteresować jej przesłaniem czytając dzieciom. Spodoba się zarówno 4-latkowi jak i 7-latkowi. Dzieci słuchają, śmieją się, i jednocześnie śledzą wspaniałe ilustracje które są tak wykonane, że pokazują całą historię z danej strony. Mamy kupioną całą serię.

Findus i Pettson to nasze tegoroczne odkrycie. Wszystkie części bardzo lubimy. Historie są cudne, ciepłe, pełne humoru, a akcja jest ciekawa i wartka. Zaś ilustracje to majstersztyk!!! Można oglądać i oglądać i zawsze coś ciekawego się znajdzie. Warto wypatrzeć te drobne szczególiki. Żałuję, że ja jako dziecko nie znałam tej serii, ale teraz wraz z córką to nadrabiam.

Pettson i Findus zawsze wprawią w dobry nastrój. Co się przeczyta to się przeczyta, resztę dopowiedzą niepowtarzalne ilustracje, dzięki którym trochę dłużej czyta się te książki z dziećmi, bo co chwilę są jakieś pytania i komentarze. Wspaniałe chwile...
A i biwaki już nam chodzą po głowie. Może niekoniecznie w ogródku :-) Czekamy tylko na odpowiednią porę:-D

Okiem taty:
Fajna, choć momenty lepsze mieszają się z "słabszym" zakończeniem, ciut może zbyt abstrakcyjnym dla młodego "czytelnika"

Okiem Jurka:
"Najfajniejsze som kuly!"

Okiem taty:

Okiem Jurka:
"Najfajniejsze som kuly!"

Groteskowa historia, nie podobała mi się. Ale - zaznaczam - nie znałam wcześniej książek o Pettsonie i Findusie.

Całą rodziną uwielbiamy Pettsona . Co tu mówić historie ciekawe a ilustracje zawsze coś skrywają 😆

• Dziecięce
  • Literatura dziecięca
  • Literatura skandynawska
  • 3) Z biblioteki
  • Rodzinne poczytajki

Dodaj cytat z książki Pettson na biwaku