Przygody plastyczne fotografii

83-88560-24-7
fotografia
sztuka
A--

Wznowione po niemal czterdziestu latach Przygody plastyczne fotografii były w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych książką kultową. Opowiadają i analizują dzieje przemian w sztuce pod naporem fotografii, którą zafascynowana była sztuka awangardowa. Wtargnięcie w krąg twórczości artystycznej zarówno fotografii dokumentalnej, jak i praktyki amatorskiej, ale także otwarcie nowych perspektyw dla wyobraźni i marzeń, rozciągających się między fotomontażem a fotografią naukową, nie mówiąc już o wszechobecności zdjęć w życiu codziennym, zmusiły sztukę do nowego zdefiniowania swoich społecznych ról. Czartoryska kreśli w swej książce kartografię terytoriów fotograficznych, które najsilniej inspirowały sztukę i najintensywniej oddziaływały na wyobraźnię artystów, skupia się na najcelniejszych zdjęciach i najwybitniejszych fotografach, pisze o fotografii jako o „mowie ludzkiej” .

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

analogman | 2015-04-26
Na półkach: 2015, Przeczytane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Urszula Czartoryska, historyk sztuki oraz członek redakcji nieistniejącego już magazynu "Fotografia" w postaci krótkich lecz precyzyjnych esejów, prezentuje ewolucję sztuki "pisania swiatłem" i jej funkcji począwszy od zastosowań typowych, amatorskich (np. dokumentowanie), poprzez tworzenie przy jej pomocy montazy, grafik, a takze filmu czy plakatu. Poznajemy również wpływy fotografii na dadaizm, reklamę, technikę itp.

Alicja | 2016-10-28
jacqie | 2014-11-04