Fotografia - mowa ludzka. Perspektywy teoretyczne

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
fotografia
poradniki

Książka jest zbiorem rozproszonych publikacji Urszuli Czartoryskiej, badaczki, która w polskiej historii sztuki poświęciła fotografii najwięcej uwagi. W niniejszym wyborze znajdziemy szkice poświęcone zarówno dziejom interesującego nas zjawiska (między innymi o fotografii w dwudziestoleciu międzywojennym), sylwetkom wybitnych twórców (takich jak Man Ray, Joseph Saudek czy Stefan Themerson), przełomowym wystawom, a także zagadnieniom teoretycznym. Dzięki niezwykłej erudycji i wszechstronnej znajomości tematu autorka ze swobodą śledzi ewolucję fotografii w szerokim kontekście sztuki wysokiej, kultury masowej, jak i praktyki dydaktycznej czy reporterskiej.

Maniek | 2013-05-08
Na półkach: Przeczytane, Fotograficzne
Przeczytana: 08 kwietnia 2013

Dobra książka o teoretycznym podejściu do fotografii, pisana okiem historyka sztuki. Dużo poświęcone jest fotografii polskiej, co praktycznie w ogóle się nie zdarza w tematycznej literaturze zagranicznych autorów. Jedyny minus to za dużo odniesień do pobocznych sztuk tj malarstwa itp.

Alicja | 2016-11-09
HSztFot | 2015-07-29