Japoński teatr klasyczny. Korzenie i metamorfozy tom 2, kabuki, bunraku

978-83-7436-223-8
teatr japoński
sztuka
Agnieszka A

"Japoński teatr klasyczny. Korzenie i metamorfozy" jest pierwszą w Polsce monografią poświęconą wszystkim gatunkom klasycznego teatru japońskiego (od zarania do połowy XIX wieku). Autorka, wpisując je w szerokie konteksty religijne, historyczne i społeczne, dociera do ich źródeł ukrytych między innymi w dawnych formach rytualnych i obyczajowych. Stara się w ten sposób pomóc pochodzącemu z kręgów kultury Zachodu odbiorcy odczytywać skodyfikowane środki wyrazu artystycznego i dostrzegać w nich przejawy wrażliwości Japończyków na piękno w brzydocie, współistnienie światła i cienia, dobra i zła. Wiele oryginalnych fotografii, rysunków i map dopełniających tekst ułatwia czytelnikowi przenoszenie się w czasie i przestrzeni, a zamieszczone tabele - porządkowanie różnych zagadnień.
Publikacja składa się z dwóch tomów. Pierwszy z nich jest poświęcony nō i kyōgen, drugi - kabuki i bunraku. W tomie drugim czytelnik poznaje genezę, dzieje i charakterystykę kabuki oraz teatru lalkowego bunraku, które powstały u progu XVII wieku jako owoc kultury mieszczańskiej.
Ta pięknie napisana książka zasługuje na uwagę nie tylko znawców kultury japońskiej, lecz także aktorów, reżyserów, scenografów, teatrologów, kulturoznawców, każdego miłośnika teatru i sztuk plastycznych.

źródło opisu: okładka

Dociekliwy_Kotek | 2012-02-13
Na półkach: Japonia, Przeczytane
Przeczytana: luty 2012

Tak, to jest książka, której bardzo brakowało na polskim rynku i w dodatku tak się szczęśliwie składa, że nie zawodzi pokładanych nadziei. Może Estera Żeromska jako autorka nie olśniewa taką lekkością pióra jak chociażby Maciej Kanert, ale ostatecznie mamy do czynienia z monografią i pracą naukową, a nie powieścią.
Poza wiadomościami, które uważny czytelnik wyłapie z innych książek (Melanowicz, Varley), "Japoński teatr klasyczny" to kopalnia szczegółowej, rzetelnej wiedzy. Jest więc i rys historyczny, i wywiady z artystami, i drobiazgowe wręcz omówienie budowy sceny, charakterystyki ról, typy postaci oraz przynależnych im fryzur, strojów i makijaży, streszczenia najbardziej znanych sztuk, wreszcie doskonałe ilustracje.
Jedyne, do czego można mieć zastrzeżenie, to zasygnalizowanie pewnych kwestii zamiast dogłębnego omówienia, ale rozumiem, że przy takiej objętości nie sposób było koncentrować się na każdym aspekcie z jednakową wnikliwością a tym samym czynić pracę tym bardziej...

Paradoks11 | 2015-02-23
drupi | 2014-09-10