Japoński teatr klasyczny. Korzenie i metamorfozy tom 2, kabuki, bunraku

Okładka książki Japoński teatr klasyczny. Korzenie i metamorfozy tom 2, kabuki, bunraku Estera Żeromska
Estera Żeromska Wydawnictwo: TRIO sztuka
sztuka
TRIO
2010-01-01
2010-01-01
teatr japoński teatr kabuki bunraku kultura Japonii

Z całego teatru japońskiego najbardziej fascynuje mnie teatr kabuki i jego kultura. Książka ta wraz z barwnymi zdjęciami i grafikami pozwoliła mi zagłębić się w świat tej japońskiej tradycji. Mam nadzieję, że książka ta dobrze przygotowała mnie, aby kiedyś ujrzeć na żywo przedstawienie teatru kabuki.

Tak, to jest książka, której bardzo brakowało na polskim rynku i w dodatku tak się szczęśliwie składa, że nie zawodzi pokładanych nadziei. Może Estera Żeromska jako autorka nie olśniewa taką lekkością pióra jak chociażby Maciej Kanert, ale ostatecznie mamy do czynienia z monografią i pracą naukową, a nie powieścią.
Poza wiadomościami, które uważny czytelnik wyłapie z innych książek (Melanowicz, Varley),"Japoński teatr klasyczny" to kopalnia szczegółowej, rzetelnej wiedzy. Jest więc i rys historyczny, i wywiady z artystami, i drobiazgowe wręcz omówienie budowy sceny, charakterystyki ról, typy postaci oraz przynależnych im fryzur, strojów i makijaży, streszczenia najbardziej znanych sztuk, wreszcie doskonałe ilustracje.
Jedyne, do czego można mieć zastrzeżenie, to zasygnalizowanie pewnych kwestii zamiast dogłębnego omówienia, ale rozumiem, że przy takiej objętości nie sposób było koncentrować się na każdym aspekcie z jednakową wnikliwością a tym samym czynić pracę tym bardziej hermetyczną.

Poza wiadomościami, które uważny czytelnik wyłapie z...

• Japonia
  • Japonia
  • Azja
  • Akademickie
  • Azja
  • Szukam
  • Przeczytane we fragmentach (ok. 30% -70%)

Dodaj cytat z książki Japoński teatr klasyczny. Korzenie i metamorfozy tom 2, kabuki, bunraku