Paradoks płci

The Sexual Paradox: Men, Women and the Real Gender Gap
978-83-7554-101-4
wojna płci, kobiety, mężczyźni
czupirek

Odważna polemika z "Płcią mózgu". Zrozumieć różnice między płciami: niemożliwe? A jednak! Psycholog kliniczna Susan Pinker w "Paradoksie płci" proponuje kontrowersyjną analizę różnic płciowych między "delikatnymi mężczyznami" i utalentowanymi kobietami rezygnującymi z kariery zawodowej. Przekonuje, że udawanie, iż dziewczynki i chłopcy lub kobiety i mężczyźni są tacy sami, nie ma sensu i...

Odważna polemika z "Płcią mózgu".

Zrozumieć różnice między płciami: niemożliwe? A jednak!

Przekonuje, że udawanie, iż dziewczynki i chłopcy lub kobiety i mężczyźni są tacy sami, nie ma sensu i nie służy żadnej płci. Wykazuje między innymi, że każda z płci przy podobnych szansach zawodowych ma zupełnie odmienne motywacje i inaczej reaguje na rywalizację.

Kiedy spytamy kobiety, czego oczekują od pracy, wymienią raczej jakość relacji w firmie i współpracę z ludźmi, a nie rzeczy materialne - twierdzi Pinker. - Zgodność pracy z zainteresowaniami i możliwość wykazania się w jakiejś dziedzinie są na ogół ważniejszymi czynnikami z punktu widzenia kobiet niż wyższe płace, bezpieczeństwo zatrudnienia czy premie. Zdobycie pozycji dającej władzę ma dla nich najmniejsze znaczenie.

Ta książka pomoże rozwinąć skrzydła każdej kobiecie!

Fascynująca, głęboka, wciągająca. Każdy myślący mężczyzna i kobieta powinni przeczytać tę książkę.

dr Louann Brizendine, autorka książki "Mózg kobiety".

Róża_Bzowa | 2016-05-20
Przeczytana: 20 maja 2016

Zdecydowany przerost objętości nad treścią. Aby napisać tak mało na aż 360 stronach to zdecydowanie trzeba mieć specjalny talent. Autorka przedstawia jednostronne wyniki badań (wybranych do tezy), a różnice między płciami zawęża do nauki, pracy i kariery, polityki i rodziny. Gdzie jest reszta, ogromna, życia ludzkiego?! Gdzie duchowość, religia, stosunek do świata, rozwój, zainteresowania, przyjaźnie i relacje z ludźmi (bliższymi i dalszymi), pasje, podróże, otwartość na innych i tolerancja, aktywność społeczna, sport, czas wolny, prowadzenie pojazdów, rozwiązywanie problemów, wolontariat, temperament, cechy osobowości, pesymizm i optymizm a także odporność na stres, zaburzenia i choroby psychiczne oraz uzależnienia?
Zatem gdzie jest, do kroćset, cały ten kawałek czyli psychologia człowieka - de facto dziedzina autorki?
A do wydawcy polskiego mam pytanie: gdzie jest zapowiedziana na okładce wiedza na temat „Zobacz, jak różnica płci wpływa na każdy aspekt współczesnego życia”?

migotka | 2015-05-31
Przeczytana: 31 maja 2015

Książka przedstawiana jako polemika z Płcią mózgu tak naprawdę jest niewiele lepsza pod względem merytorycznym. Rozczarowuje tym mocniej, że autorka jest psychologiem i badaczką, a nie pierwszym lepszym z brzegu pismakiem. Niestety - książka cierpi na "z góry założoną tezę" i przez to trudno było mi ją czytać, bo ciągle przerywałam sobie "fejspalmami" na zmianę z wygłaszanymi z rozpaczą "jak możesz wysuwać takie wnioski z tego co napisałaś dwie strony wcześniej", "przecież są na to badania" itp. Tak najogólniej autorka skupia się na udowodnieniu tezy, że kobiety tak naprawdę nie chcą robić kariery, a jak chcą to tylko udają, bo głębi swojej kobiecej duszy cierpią. Przypomina wam to konserwatywne pierdololo? Bo mi mocno. Oczywiście - pojawiają się też trafne uwagi (np. że nie uwzględnianie oczywistości pt. kobiety rodzą dzieci prowadzi do zachowań wykluczających płeć żeńską z życia publicznego), ale już szukanie przyczyn takiego a nie innego podziału stanowisk częstości karier itp....

Angie | 2012-03-14
Przeczytana: 14 marca 2012

Ogólnie wiele ciekawych informacji, mimo, że dosyć ciężko i opornie mi się czytało. Czasami zastanawiałam się, czy aby autorka nie pokazywała dosyć stronniczo przedstawione kwestie i nie wybiórczo dobierała przykłady do swoich hipotez. Na pewno podkreśla, że różnice płci w wielu aspektach są i wszelkie zabiegi, żeby je zniwelować prowadzą bardziej ku dyskryminacji wolności wyboru, a nie "równouprawnieniu".

Agata | 2013-09-13

Niestety z książki nie dowiedziałam się właściwie niczego nowego. Autorka w kółko powtarza te same stwierdzenia, rozpatrując je pod kątem rozmaitych przykładów. Ciężko się czyta, niespecjalnie wciąga. Nie polecam.

Kamulka84 | 2010-05-28
Na półkach: Seksulogia, Przeczytane
Przeczytana: 13 maja 2010

Książka totalnie mnie zawiodła. Nie znalazłam tam nic ciekawego. Spodziewałam się zupełnie czegoś innego...

Magda | 2016-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2016